Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Paradoksaalne, aga meedia poolt toetatava Reformierakonna valitsedes on ajakirjandusvabadust koomale tõmmatud

-
18.10.2022
Eesti Ekspressi ajakirjanike juhtum karikaturisti silmade läbi.
© Erki Evestus

Peavoolumeedia on suures osas valitsustruu, seda teab enamik Eesti inimestest, kuid hoopis varjatum on see, et ka Kaja Kallase ihumeedia on keti otsas ning kui ajakirjandus EKRE kallal närimise asemel pilgu mujale keerab, tõmmatakse kett kohe lühemaks.

Postimees avaldas mõne päeva eest kahe vandeadvokaadi arvamusloo “Trahviähvardused ajakirjanikele kui uue aja mood”, kus öeldakse ränki sõnu Kaja Kallase valitsuse aadressil. “Allikakaitse ei ole aga üksnes sõnakõlks, vaid kaalukas põhiseaduslik väärtus. Lubamatu peab olema allikate samastamine väljamõeldisega, ajakirjaniku trikitamine ning oletuste pinnalt ajakirjaniku sundimine allikat avaldama. Aga just sinna oleme teel, kirjutavad TRINITI advokaadibüroo vandeadvokaadid Karmen Turk ja Maarja Pild.”

“Viimastel aastatel on lisandunud muret tekitavat riigivõimu praktikat, mis tekitab küsimuse, kas riik ei hakka unustama allikakaitse tähtsust. Kui räägime Eestis euroopalikest väärtustest, siis tuleb anonüümsuse kaitse eestkõnelejaid tikutulega taga otsida ja riik teeb pidevalt katseid selle õõnestamiseks,” kirjutavad advokaadid.

Allikakaitse on üks ajakirjanduse alustalasid ja advokaadid on selle jutuks võtnud, kuid problemaatiline on kogu meediamaastik. Eesti on ajakirjandusvabaduse kohalt kummaline maa – see vabadus on täielik, kui on vaja positiivselt kajastada “liberaalseid väärtusi”, Brüsseli ettevõtmisi ja “õigeid” ideoloogiaid ning samas rünnata konservatiivset maailmavaadet, EKRE, rahvuslust ja traditsionalismi. Kui aga teha vastupidiselt, kritiseerida esimesi ja kajastada teiste tegemisi objektiivselt, on ajakirjandusvabadus kohe haihtunud.

Probleemid allikakaitse osas on suuresti tekkinud just seal, kus lehelood on riivanud võimulolijate, süvariigi ja selle kontrollitava justiitssüsteemi rahulikku vegeteerimist – selliseidki lugusid on Eesti meediamaastikult mõnikord leida. Kui aga patustanud riigisüsteem leiab, et ajakirjanikud on jultunuks läinud, siis haaratakse ruttu suukorvi järele.

Reformierakonna võimutsemise ajal on seadusandlusesse sisse kirjutatud palju demokraatiat piiravaid sätteid, sõnavabadust hävitav vaenukõneseadus on õnneks vastupanu leidnud ja kusagil sahtlipõhjas endiselt oma aega ootamas. Üks viis demokraatiat kaitsta on Reformierakonna saatmine opositsioonipingile, kus nad on lõrisemist hoolimata ohutumad.

Uued Uudised