Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Paul Oja: Mida Soome professor massimeediale ette heidab

-
01.03.2021
Nii väitis Soome meedia enda kohta president Trumpi visiidi ajal. (Foto: Scanpix)

“Kui mingi maa või rahvas okupeeritakse, siis okupeeritu teadvuse mõjutamiseks on eriti tähtis paljud vanast ajast tuttavad ja ajaloolist järjepidevust kandvad asjad uutmoodi ümber nimetada. Eks ole ju Tallinnaski nähtud nii Hitlerstrasset kui Lenini puiesteed, igasugustest Kalininitest, Gagarinitest ja Pasternakkidest kõnelemata. Isegi Kuressaare linn pidi tükk aega ühe N. Liidu meelsuspolitsei asutaja Viktor Kingissepa nime kandma.

Suomen Kuvalehti 8. numbris (26.02.2021) noomib Reetta Räty kommertslikku meediat piiratuse eest. Kirjutise allservas teatatakse, et autor on „žurnalistika tööeluprofessor“ Tampere ülikoolis (journalistiikan työelämäprofessori), tähendab see siis mida tähendab.

Meediale heidetakse ette, teatab auväärt professor, et massiteabevahendid peavad üleval traditsioonilise perekonna ideaali. Kriitikud pole nõus, et vikerkaar-, üksikhooldaja- ja uusperesid peetakse normist kõrvalekaldumiseks. Sellega seoses esitab professor eksistentsiaalse küsimuse: kas tahame teha ja näha ajakirjandust, mis puudutaks ainult meie endi suguseid, või peaks meedia näitama ka teistsuguseid tegelikkusi?

Edasises tekstis kurdab autor, et traditsioonilise perekonna mõiste on nagu kitsas sahtel, kuhu tegelikkuses esinevad variandid kuidagi ära ei mahu.

Kihelust kuklas põhjustavad polüamoorsed inimesed või üksi elavad inimesed (kes ei pruugi nii üksikud olla, et neil üldse peret ei oleks). Kuhu tuleks paigutada need, kes on lihtsalt juhtunud kellegagi korterit jagama, kuidas suhtuda sõbrannasse, kes on lähedane kui õde, samas leibkonnas elavasse asüülitaotlejasse (huvitav, missugusesse leibkonda selline isik pagulaste vastuvõtukeskusest sattuda võiks?) või püsivasse seksipartnerisse, kellega siiski koos ei elata?

Tundub, et professoril on siiski veel arenguruumi. On ju abielupaare, kes laste asemel eelistavad elada koos Venemaalt hangitud hüljatud koertega – tunnen isiklikult üht sellist juhtumit Soomes. Kuhu aga liigitada mõne noormehe või neiu suhe oma Suzuki või Yamaha mootorrattasse? Eesti Vabariigi Riigikogu dokumentides on jäädvustatud küsimus, kas peaks olema lubatud abielluda lumememmega – sellisele tasemele ei ole sugulasrahva mõtlejad kõigele pingutamisele vaatamata veel jõudnud. Ja nõnda edasi.

Kirjutises esile toodud mõtteavaldustest võib teha ainult ühe järelduse. Noorte ajakirjanike mõttemaailma ja loomingulise potentsiaali vormijad taipavad hästi, kui oluline on tähtsad mõisted hoolega segamini ajada ning võrdõiguslikkuse püha loosungiga kõik ühetasa siledaks triikida, et muu soga hulgast jumalapärast midagi tõeliselt väärtuslikku esile ei kerkiks.

Ja kui perekonna mõiste on sedaviisi kõikmõeldavate võrdõiguslike variantide mudavoogu ära uputatud, kaotab abielu mõiste austamine niigi igasuguse tähenduse. Pealegi on Soomes täpselt neli aastat tagasi, 1. märtsil 2017, vastu võetud seadus, mille järgi kaks samast soost partnerit võivad sõlmida abielu.

Piiblilegendi järgi ajas Jehoova inimsoo suurima ehitusprojekti, Paabeli torni ehitamise, nurja nii, et ajas keeled segi ja välistas sel kombel inimeste üksteisemõistmise. Nüüd piirduvad Uue Ulja Maailma valitsejaks kippujad sellega, et ajavad segamini mõisted ja väärtused, kuni alles jääb ainult üks sogane voog, mille pinnal ulbivad nutitelefonide uusimad mudelid või muud tehnilised mänguasjad.

Mida vähem keegi midagi pühaks peab, seda kergem on talle teatada, mis on tõde, ja seda paremini ta sõna kuulab.”

Paul Oja, Uued Uudised Soomest