Eesti riigi poolt astuti Taavi Rõivase teise valitsuse ajal (9. aprill 2015 – 22. november 2016) kummaline samm. Valimisõigus anti lastele!
Tegemist on absurdse mõtte realiseerumisega niikuinii, kuid topelt rumalusega seetõttu, et meie valimiskord on vigane selletagi. Viimase väitega viitan sellele, et erinevalt paljudest normaalsetest riikidest (sealhulgas näiteks Lätist) on Eestis antud valimisõigus lisaks kodanikele ka välismaalastele ja kodakondsuseta isikutele. Nüüd siis ka nende lastele.
Muideks – valimisõigus on antud ka Euroopa Liidu kodanikele, millist staatust viimaste uudiste taustal saab väidetavalt suhteliselt kergelt raha eest endale osta.
Ilmselgelt püütakse sellisel moel kasutada ära valijate poliitilist ebaküpsust, et tõhustada modernsete nn “euroopalike väärtuste” paremat levikut ühiskonnas.
Eelkõige saavutatakse paraku see, et kohalikes omavalitsustes on võimul isikud, kes lasevad jätkuda olukorral, kus näiteks eksisteerivad punamõrtsukate, vasak-terroristide ning Eesti Vabariigi vastu võidelnud isikute nimedega “austatud” tänavanimetused (N: Tiimanni või Daumani). See sobib teatud sorti valijatele. Või siis see, et ei hoolita Eesti riigi ja meie rahvuslikest huvidest, sest mõnedes KOV valitsemise all olevates koolides ripuvad seintel Eestit tänagi okupeeriva riigi (Venemaa) poliitikute portreed.
Kõige hullem on aga see, et lastel ei lasta olla lapsed, elada kuni küpsemiseni turvalises lapsepõlves. Lisaks väärastatakse laste loomulikku vaimset arengut poliitiliselt toksiliste sõnumitega, sest koolidesse on tunginud poliitiline propaganda, mis tihtilugu on vaimselt ebaterve ning lõhub noore ja areneva inimese maailmakäsitluse normaalset kulgu.
Värskeimad uudised teatavad sellest, et põhiseadusega vastuolus olevana eksisteeriv ning kroonilist korruptiivsust põdev Keskerakond on Harjumaa koolides alustanud suurt poliitilist pealetungi.
Keskerakondlase German Levenetsi nimel on saadetud paljudesse Harjumaa (Jüri, Kehra, Keila, Kiili, Kose, Loksa, Saku, Saue jne.) koolidesse e-kirjaga üleskutsed õpilaste kaasamiseks poliitilisele arutelule “Noorte hääl 2021”. Toimus see poliitdiskussioon 03.02.2021. Viidatud arutelu toimus nii eesti kui venekeelsena ning oli suunatud selgelt kohaliku omavalitsuse valimiste peale, et laste “hääl oleks valimistel kuulda…”
Paslik on lõpetuseks meelde tuletada haridusministeeriumi ja õiguskantsleri poolt koostatud põhimõtteid seoses võimalike valimiste ja poliitilise agitatsiooni küsimustega haridusasutustes.
Nimelt rõhutatakse, et haridusasutuses ei tohi toimuda kandidaate, valimisliite või erakondi reklaamivat tegevust. Need põhimõtted kehtivad kogu kooliperele, sh õpetajatele ja õpilastele, ning lapsevanematele. Samuti kehtivad need põhimõtted koolide ametlikes e-kirjalistides, sotsiaalmeedia- ja muudes sarnastes kanalites.
Samas on küll lisatud, et valimiste eel võib KOOLITUNDIDES õpilastega arutada, mida tähendavad kohalikud valimised ning millised on omavalitsuse volikogu liikmete volitused ja võimalused.
Neutraalsuse põhimõttega loetakse kooskõlas olevaks õpilastele KÕIKI erakondi võrdselt käsitleva informatiivse funktsiooniga tutvustusürituse korraldamine (Õiguskantsleri seisukoht 2015). Kui kool tahab anda poliitilistele jõududele võimaluse tutvustada oma poliitilist platvormi (mitte tööd poliitikuna, riigikogulasena, volikogu liikmena vms, mis on aktsepteeritav), siis tuleb seda teha tasakaalustatult ning anda kõikidele poliitilistele jõududele oma vaadete tutvustamiseks sarnased võimalused näiteks väitluste, diskussioonide vms toel.
Kool on õppe- ja kasvatustööks mõeldud ning poliitiliselt neutraalne keskkond. Valimisea langetamine pole seda printsiipi muutnud. Seetõttu peavad haridusasutused hoiduma mistahes tegevusest, mis võib õppetöö ja kasvatustegevuse neutraalsuse kahtluse alla seada.
Paul Puustusmaa
jurist ja Riigikogu liige