Kolmapäeval Riigikogu ette infotundi ilmunud Kaja Kallas ei osanud ka seekord midagi mõistlikku peale vassimiste ja küsijate süüdistamise rääkida.
Helle-Moonika Helme küsis peaministrilt: “Te jõudsite juba enne vaktsineerimistalguid öelda, et vaktsineerimise eest vastutab ainuisikuliselt minister Kiik, ja olete seda ka pärast kinnitanud. Aga kui teie valitsusjuhina ei kaasvastuta oma ministri töövaldkonna eest, ja ma järeldan, et selle loogika järgi käib see kõigi teie valitsuse ministrite kohta, siis tõusetub põhimõtteline küsimus, et mille eest peaminister Kaja Kallas üldse vastutab ja kui ta vastutusest kõrvale hiilib, siis milleks teda üldse vaja on. Me oleme olnud riigina kriisis juba tükk aega ja teid pole praktiliselt üldse näha olnud. Eelmine valitsus kehtestas tervisekriisi alguses kohe eriolukorra ja määras kriisistaabi juhiks peaministri. Mul on üha rohkem tunne, et teie vältisite eriolukorra väljakuulutamist, kuna andsid endale aru, et te pole võimeline seda kriisi juhtima. Las teeb seda teadusnõukogu, kelle kohta te opositsioonis olles põlglikult ütlesite “poliitviroloogid”, ja terviseamet. Nüüd ehitate pandeemia varjus veel ka politseiriiki, seda teevad muuseas vaid nõrgad ja läbikukkumise hirmus juhid. Aga kui nii, siis mul on ikkagi küsimus: milleks meile üldse selline peaminister, kes millegagi hakkama ei saa ja millegi eest ei vastuta?”
Kaja Kallas vastas lühidalt kokkuvõetuna: “Ma pean tunnistama, et tundub, et teie tunnete minust rohkem puudust kui mina teist. Aga ma tõepoolest ei tööta enam Riigikogus, nii et te ei saa mind iga päev siin Riigikogus näha. Loomulikult ma tulen siia Riigikokku nii, nagu Riigikogu kodu- ja töökord ette näeb. Ja Riigikogu kodu- ja töökord näeb ette arupärimiste formaadi, mille korral Riigikogu liikmed saavad esitada oma küsimused, mida nad tahavad peaministrilt küsida, ja kutsuda peaministri siia ette. Siis mina pean nendele küsimustele vastama, teie saate küsida lisaküsimusi ja saate ise veel lõpuks kommenteerida. /…/ Aga kokkuvõttes vastutab kogu valitsuse töö eest loomulikult peaminister. Selle vastutuse eest mina mitte kuhugi ei põgene ja seda vastutust ma kannan ja seda tööd ma teen, nii et ma ei saa teie etteheitest aru. Ma vastutan igal juhul kokkuvõttes kogu valitsuse töö eest.”
Helle-Moonika Helme jätkas: “Koroona läks teil käest ära, vaktsiine ei jätku ja nende vähestegi jaotamisega jäite kohe jänni. Perearstid on rahulolematud, piirangud tapavad majandust, laenukoormus hüppab lakke, inimesed on mässu äärel, kehtestate siin mingit politseiriiki, propagandasse olete paigutanud miljoni, aga see väljendub vaid ähvardustes ja prime time’i uudistes süstivaid inimesi näidates, mis on ausalt öeldes üsna ebameeldiv. Väljumisstrateegia asemel pakutakse nüüd mingit värvilist lastekirjandust pealkirjaga “Valge raamat”. Vabandust, aga see on naljanumber! Äkki te muudaksite oma hoiakuid ja hakkaksite lõpuks tööle, nagu üks riigijuht peab töötama, eriti kriisis või isegi sõjas – te olete ju ise ka sellist retoorikat kasutanud. Lõpetage oma töölaua taga tehtud ja photoshop’itud ilupiltide postitamine Facebookis, võtke ennast ükskord kokku ja võtke vastutus, kui olete selleks võimeline!”
Kuidas vastas Kaja Kallas? “Kui teie ütlete, et see oli läbikukkumine või vaktsineerimine on läbikukkumine, siis mina nii ei arva. Aga miks? Sellepärast, et me oleme suutnud vaktsineerida juba ligi 300 000 inimest, 21% Eesti elanikkonnast. Ja kui me võtame teie valitsuse ajal, siis vaktsineeriti 23 000. Ehk siis ülejäänud on kõik vaktsineeritud sellel ajal, kui meie valitsus on olnud ametis.”
Kaja Kallas kasutab seejuures Nõukogude ajast pärit võrdlust, kus NSV Liidu 1970-1980. aastate majandustulemusi võrreldi Tsaari-Venemaa 1914. aasta tulemustega. Kallasele meeldetuletuseks – Euroopa Liidus algas vaktsineerimine 27. detsembril ja EKRE oli võimul veel vaid paar nädalat.
Teema lõpetuseks küsis EKRE saadik Kert Kingo: “Oleme juba korduvalt kogenud, et te ei soovi tulla parlamenti andma ülevaadet riigis leviva epideemia kohta. Te ei pöördu teleekraani vahendusel otse oma rahva poole, näitamaks oma toetust sellel keerulisel ajal ja väljendamaks mõistmist ning hoolivust. Te eirate parlamenti ja oma rahvast. Ja see, et te teete postitusi sotsiaalmeediasse, ei vabanda teid mingit moodi välja. Peaministrile ei ole kohane suhelda avalikkusega ainult sotsiaalmeedia vahendusel. Mäletan, et parlamendiliikmena oli teie üks meelisväljendeid sõnaühend “poliitiline vastutus”. Kasutasite seda peaaegu iga eelmise valitsuse ministri puhul ja nõudsite poliitilise vastutuse võtmist. Arvestades, et te pole senini mõistnud peaministri vastutust ja ülesandeid, pole saanud hakkama ei riigi ega kriisi juhtimisega ning olete lõpuks saanud oma CV-sse soovitud rea, siis kas te näitaksite oma tegudega, et te ise teate, mis on poliitiline vastutus, ja teil on nii palju vastutusvõimet, et võtate poliitilise vastutuse ning astute tagasi?”
Kaja Kallas teatas selle peale: “Esiteks, ma suhtlen Riigikoguga. Eile olin riigikaitsekomisjonis, täna olen siin, hommikul olin vanematekogus, täpselt nii, ja kui te soovite küsimusi küsida minult, mind siia suure saali ette, siis selleks on Riigikogu kodu- ja töökorras formaat, mis on arupärimised. Arupärimisi te mulle esitanud ei ole.”
Peaminister lisas: “Juhin tähelepanu, et isegi see tavaline 100 kriitikavaba päeva, mis valitsustele antakse, ei ole veel mööda läinud.” Ta “unustas”, et Reformierakond oli selle aja peale juba ühe EKRE ministri maha võtnud.
Allikas: stenogrammid