Peaminister Kaja Kallas vastab esmaspäeval Riigikogus Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) arupärimisele seoses Ukraina Euroopa Liiduga liitumiskõneluste alustamisega.
Euroopa Liidu ülemkogul mullu detsembris otsustati avada liitumiskõnelused Ukraina Iiitumiseks Euroopa Liiduga, mida ka Eesti toetas. „Samas on tegemist riigiga, mis on sõjas Venemaaga, ta ei oma hetkel kontrolli umbes viiendiku oma territooriumi üle. Ukrainal on tõsiseid probleeme korruptsiooniga, riiki räsib demograafiline kriis ja majanduslangus, suur osa infrastruktuurist on purustatud,” kirjutasid EKRE saadikud arupärimises peaminister Kaja Kallasele.
„On selge, et taolise keerulise tausta tõttu mõjutab tema liitumine Euroopa Liitu väga ulatuslikult. Samuti on selge, et mitte kõik mõjud ei ole positiivsed, mistõttu on hädavajalik riskid kaardistada ning mõelda nende maandamisele,” lisasid saadikud.
EKRE fraktsiooni saadikud tahavad peaministrilt teada, kuidas kavatseb valitsus ja laiemalt Euroopa Liit lahendada probleemi, kui Ukraina peaks võetama Euroopa Liitu olukorras, kus ta ei kontrolli suurt osa ama territooriumist. Saadikud küsivad Kallaselt, millisele territooriumile Euroopa Liit tema hinnangul täpsemalt laieneb ja kuidas kavatsetakse Iahendada olukord nende aladega, mis on juriidiliselt Ukraina omad, aga de facto Venemaa kontrolli all.
Veel pärivad saadikud, kas valitsus on teinud arvestused, milline on Ukraina liitumise eelarveline mõju Eestile ja kui palju peab suurenema Eesti liikmemaks Euroopa Liidus ning kas ja kui palju väheneb Eesti jaoks eurotoetuste suurus.
Samuti soovivad EKRE saadikud teada, milllne on Ukraina liitumise mõju Eesti põllumajandussektorile, põllumajanduse otsetoetustele ja põllumajandustoodete turukonkurentsile. „Milline saab olema Ukraina liitumise mõju mele demograafiale? Kas valitsus kavatseb taotleda toojõu vaba liikumise piiranguid ja üleminekuaegu ja kuidas prognoosib valitsus tööjõu vaba liikumise tingimustes Ukraina kodanike hulga muutust Eestis?” küsivad EKRE saadikud arupärimises. (BNS)