Reformierakond ja peaminister Kaja Kallas on oma poliitikaga nii kinni jooksnud, et on hakanud üle võtma EKRE algatusi, mida ta varem kritiseeris.
ERR kirjutab: “Peaminister Kaja Kallas (RE) ütles Vikerraadio saates “Stuudios on peaminister”, et on nõus arutama kütuseaktsiisi langetamist koalitsioonipartner Keskerakonnaga.”
EKRE osalusega valitsus langetas diislikütuse, gaasi ja elektrienergia aktsiisimäära 2020. aastal, kahjuks Isamaa nõudmisel vaid aastaks. Võimupöördega Stenbocki majja pääsenud Kaja Kallas ei tahtnud kuidagi alandatud aktsiisidega jätkata, serveerides otsuse ülevaatamise tähtaega eelmise valitsuse kavandatud hinnatõusuna, mille vastu tema ei saavat midagi teha, kuid pidi viimaks siiski alla andma ja aktsiisialandusega jätkama.
Nüüd on Kaja Kallas aru saanud, et EKRE algatus oli õige ja üritab ennast võõraste sulgedega ehtida ning seda koguni valitsuspartnerit halvustades: Keskerakonna erinevaid initsiatiive nimetas Kallas poliittehnoloogiaks, millel ei olevat praeguses julgeolekukriisis kohta.
“Poliittehnoloogia tähendab seda, et ma tahan nüüd võtta siit poliitilist punkti ja ma võitlen tohutult nende asjade eest. Minu meelest see ei ole õige ja see ei ole riigimehelik. Me peame ikkagi arutama ja tegelema nende probleemidega, mis meil praegu on,” sõnas Kallas, saamata aru, et ei räägi mitte Keskerakonnast, vaid Reformierakonnast ja endast.
Kaja Kallas on hakanud teisigi asju üle vaatama: “Selge on see, et me ei saa lõpuni maksta inimestele ainult kogu aeg toetusi, vaid me peame vaatama, et inimesed ja ettevõtted saaksid paremini hakkama,” sõnas Kallas.
Jällegi – EKRE ütles energiahindade katastroofilise tõusu eel ja ajal, et riik ei saa inimesi kompenseerimise kerjajärjekordadesse saata, nagu seda tegi Kaja Kallas, vaid tuleb alandada tootmishindu, lõpetada börsispekulatsioonid ja üle vaadata CO-kvootide poliitika. Nüüd jõuab see vaikselt ka Kaja Kallase teadvusesse, kes on reformierakondlikult harjunud riigi raha kõhu alla kaapima ja seda seda piskukaupa rahvale jaotama.
Kaja Kallas poleks Kaja Kallas, kui ta ei süüdistaks eelmist valitsust, kellest kõige korruptiivsema osaga ta ise uue valitsuse lõi: “Kui eelmine valitsus ei oleks ära rikkunud seda tulumaksusüsteemi, siis oleks kõigil rohkem raha käes.”
Äpardunud peaministrihakatisel on kõik süüdi: praegune koalitsioonipartner ja eelmine valitsus, ainult mitte Kaja Kallas, kes on lisaks asunud varastama teiste ideid.
Olukord kütuseturul aga on halb: kütusesektori esindusorganisatsiooni Eesti Õliühingu teatel viisid rekordeid püstitavad tanklate müügihinnad Eesti mootorikütuste turu suurde langusesse – kõrge hind on mõjutanud tarbijate ostuvõimet.
Kuna kolm neljandikku mootoribensiini tarbitakse kodumajapidamiste poolt siis annavad langenud müüginumbrid märku just inimeste langenud ostujõust. “Detsembrikuuga võrreldes on mootoribensiini hinnad ligikaudi 8 protsendi võrra tõusnud ja tundub, et Eesti inimeste jaoks on kriitiline punkt saabunud,” möönis õliühingu tegevjuht Mart Raamat.
Inimeste ostujõudu on kõvasti alandanud ka Kaja Kallase energiapoliitika, sealhulgas ka puuduvate majandusanalüüsidega rohepöörde kompromissitu heakskiitmine.