“See raamatuke ei pidanud üldse ilmuma. Kui Eesti ülikoolide kirjastuse vaimne juht Vaiko Tigane kevadel 2020 mulle „Carpe diemi!“ üle andis, ütlesin: „Kahju, aga meie pikal koostööl on nüüd lõpp – see on viimane oopus.“. Et haridus- ja koolielu muutub aiva teaduskaugemaks (ka Eestis), siis ei pidanud vastu ja sekkusin raskel ajal ka „uute oopustega“.
Et jõuludeks 2020 kingiti mulle Juhan Torgi väitekirjaraamat, siis oli see heaks algtõukeks asuda tänulikuna Torgi väitekirjaga tööle. 28. jaanuaril oligi essee valmis ning saatsin ta mõtlevatele tuttavatele hindamiseks. Vastused olid toetavad – soovitati (kohe!) avaldada.
Põhjalikumad olid vast Inger Kraav ja eriti Urve Läänemets, kes ise õpetamise ja teaduse asjus asjatundja. Aga kus? 9 aasta eest sulgesid mõtlemisvõimetud ametnikud (või teadlasedki?) ajakirja Haridus; hingusel oli ka Kalju Lehe entusiasmist taasilmunud Kooliuuenduslane. 2020 sügisel suleti ÜPUI (Ühiskondlik Pedagoogika Uurimise Instituut) ja tema väljaanded. Oleme ISE Eestis loonud olud PEDAGOOGILISE MÕTTE surmaks!
Kuid rumalate inimeste pärast ei tohiks peatuda ühe rahva teadusmõtte levik – annan selle essee taas n-ö oma kulu ja kirjadega välja! Raamatuks saamiseks lisasin mõned „tülikad“ esseed-repliigid aastast 2020. Tegemist pole egoismi ega kuulsusjanuga, vaid üha süveneva MUREGA meie väikeriigi hariduse-kultuuri pärast. Olles kutsutud mõnelegi intervjuule, olen neist ikka loobunud – lugege parem mu TEADUSpõhiseid raamatuid ja te saate vastuse oma küsimustele. Aga kes siis viitsib süveneda! Lobiseme ja targutame niisama, loome muljet.. Meedias on niigi palju sõnaosavate „ekspertide-nõustajate“ ilukõnet – milleks?
Kes on lugenud mu erinevaid raamatuid, märkab seal kindlasti kordusi. Ei, need pole autori vaimunõtrusest, vaid iga vana õpetaja didaktiline põhimõte. Juba üle 60 aasta tagasi lugesime toonase Tallinna Pedagoogilise Instituudi (kus saime ka väga hea üldhariduse) aula eesseina ülaosas ürgmõtet: Repetitio est mater studiorum. Õpetaminegi ilma kordamise-harjutamiseta ei loo midagi püsivat. Ka pole autori põhimõtted aastakümnete jooksul muutunud, sest nende aluseks on fundamentaaluuringud psühholoogiast üldse. Küll jätkub neisse süvenemine.
Samas toksis alateadvuses, et saan kohe KAHEKSAKÜMMEND – nii teen enesele ka sünnipäevakingituse. Perele olen sel puhul kõik kinkimised keelanud. Tarkuse-oskuste tõttu ongi vanu raske mõista, sest meile on paljud asjad lihtsad! Enesestmõistetavad asjad ei vaimusta ja huvitavad vaid nähtuste PÕHJUSED. Noorena õpid teistelt, vanana vaid endalt – kirjutas kunagi baierlane Jean Paul.
Peep Leppik, üks vananev koolmeister