Normaalsus on tagasi – Eesti uue võimuliidu eestvedajad on sarivaletaja ja Autorollo skeemitaja, kirjutab ajakirjanik ja Riigikogu liige Peeter Ernits.
Buratino raamatus tegutsevad kaks erakordselt ettevõtlikku tegelast – kass Basilio ja rebane Alice. Ootamatult käima tõmmatud koalitsiooniläbirääkimisi jälgides olen endalt korduvalt küsinud, miks kaks suurparteid on andnud valitsust luues juhtohjad kahtlase taustaga tegelaste kätte.
Peatun siinkohal vaid kahel kolleegil – Keskerakonna aseesimehel Mailis Repsil ja Reformierakonna aseesimehel Keit Pentus-Rosimannusel.
Esimest neist tunnen ma väga hästi – tark ja kogenud inimene. Samas on Eestis vähe tipp-poliitikuid, kelle nime meedias nõnda sageli valetamisega seostatakse. Ma olen Mailise valedest juba kirjutanud. Postimees on pidanud vajalikuks selle 18. jaanuaril lausa tiražeerida („8 PATTU: Saadik Peeter Ernits tõi Repsi vanad valed uuesti päevavalgele.“)
Kuid see on vaid asja nö veepealne osa. Mailise erakonnakaaslased võivad nimekirja kergesti pikendada. Mailis on erakonnas tuntud inimesena, kes räägib silmagi pilgutamata ühtedele üht, teistele teist. Inimesena, kes juba pikemat aega tunneb ennast sisuliselt erakonna juhina ja lubab endale asju, mis teistele lubatud pole.
Kass Basilio ja tema valed
Et mitte üldsõnaliseks jääda, pakun teile väikese valiku aastate jooksul avaldatust.
Mihkelson: Reps salgas omariikluse maha (Postimees, 14. september 2005)
„Taoline Eesti NSV vaimus, üksnes venekeelne ning Mari Eli vabariigi administratsiooni markeeringuga dokumendile antuid allkiri on sisuliselt võrdne Eesti omariikluse mahasalgamisega,“ nendib Mihkelson.
„Kuidas on võimalik, et Eesti Vabariigi Valitsuse liige annab allkirja mõttele, et meie taasiseseisvumine 20. sajandi lõpul oli suur kataklüsm ehk õnnetus. Kui peaminister Andrus Ansip peab lugu Eesti rahvuslikest huvidest ja väärtustest, siis on ta ainus võimalus eksimuse teinud minister vabastada.“
Minister Reps valetas kantslerit vallandades (Postimees 15. september 2006),
RAPORT: Reps tunnistas, et tahtis valijaid smugeldada (Pealinn 16. märts 2016)
4. märtsil toimunud Keskerakonna juhatuse koosolekul tunnistas Mailis Reps, et erakonna liikmed kelle avaldused ta erakonna büroole e-maili teel piirkonnavahetuseks edastas ei olnud neid avaldusi ise teinud. Valijad olid šokeeritud, kui said teada, et Reps on nende nimel avaldused esitanud. “See inetu lugu on loomulikult kahetsusväärne ja erakonna liikmete suhtes ebaaus,” ütles Keskerakonna aseesimees Jaanus Karilaid, “samas vabandas Mailis Reps selle eest erakonna juhatuse koosolekul mitu korda ning mulle näib, et ta kahetseb. Tegemist on küll väga piinliku juhtumiga, kuid ma leian, et Reps võiks siiski Keskerakonnas jätkata, kui ta on oma veast õppinud.”
Pevkur: Ratas kaalugu, kas Repsil sobib pärast avalikkusele valetamist ministriametis jätkata (Postimees, 22. veebruar 2017)
Vahetuim põhjus on Mailis Repsi valetamine intervjuu andmise kohta propagandakanalile Sputnik, ütles Reformierakonna esimees Hanno Pevkur: Taunitav on ka intervjuus räägitu – küüditamise õigustamine poliitiliste motiividega.
Kas haridusminister Mailis Reps peaks ametist lahkuma? (Õhtuleht.ee, 23. veebruar 2017)
Jüri Adams, Riigikogu liige: „Eesti poliitikas on oluline, et meil on ministriametis inimesed, kes ei valeta. Jah, Mailis Reps peab tagasi astuma.“
TABATUD: Haridusminister Reps valetas Soome kohustusliku lasteaias käimise kohta (Lõunaeestlane , 7. juuni 2018)
Võru sünnipäevalaps: Minister Reps valetas (Lõunaeestlane, 13. märts 2020)
Reps vassis Intervjuus (Eesti Ekspress, 22. juuni 2020).
„LP-le kinnitas haridusminister Mailis Reps, et Keskerakonna 50 000eurose annetuse algallikas ärimees Martin Künnap „polegi Hipodroomi arendajatega otseselt seotud“. Minister viitas, et nii ei saavat suur¬annetuse taga poliitilist motiivi leiduda. Tegelikult on Martin Künnap juba neli aastat koos Hipodroomi maaomanikega kaasomanik ja juhatuse liige osaühingus Hipodroomi 15, mis hakkab lähiajal ehitama alale elumaju kokku 100 korteriga. Künnap on Hipodroomi omanike äripartner ka Narva Varesesaare arenduses.“
Korruptsioon ja valetamine on vaba (Õhtuleht, 18.november 2020)
Minister Mailis Reps vassis ja valetas. Põhimõtteliselt peaks arutelu siin lõppema, kuid mida teha olukorras, kus sellisele ministrile kiidab takka peaminister ja riigikogulased, nagu näiteks Oudekki Loone ja Erki Savisaar. Kohtusime minister Repsiga ja küsisime, kuidas ta on tiheda töögraafiku kõrval pere logistika korraldanud. „Ma olen väga tänulik raudteele. Lapsed sõidavad rongiga,“ kostis Reps. Minister valetas.
Näitasime talle videot, kus on näha, et lapsi transporditakse ministri ametiautoga. „Ju siis tol hetkel on praktiline,“ kostis Reps. Ta valetas.
Küsisime, kas minister on ametiautoga käinud perereisil Horvaatias. Küsisime, kas minister on ametiautoga käinud perereisil Horvaatias. „Ei,“ kostis minister. Ta valetas.
Tänaseks on selged märgid, et lisaks autole ja autojuhile tegelevad ministri laste hoidmisega ka kõrgeltmakstud nõunikud, keda haridusministeeriumi avalikes andmetes varjatakse. Kui midagi varjatakse, ju siis on põhjust varjata.
Rebane Alice ja Autorollo
Teine kolleeg, kellest tahan rääkida – Keit Pentus-Rosimannus – on sama värvikas kui Mailis Reps. Ka Keit Pentuse pehmelt öeldes probleemsest tegevusest on väga palju kirjutatud.
2005. aasta märtsikuus kirjutas Pealinn ja seejärel ka Kesknädal (9. märts 2005) sellest, kuidas Reformierakonna piirkonnajuht ja Tallinna Kesklinna vanem Keit Pentus lobistas linnavalitsust, et „Juhkentali krundid müüa tingimata koos KC Grupi maaga, mis kindlustaks „investorile” linna arvel 17 miljonit krooni vaheltkasu. Põhjus, miks Kesklinna vanem võitles nii hoogsalt KC Grupi huvide eest, oli perekondlik: Keiti vend Sten Pentus on vormelisõitja, kelle ametlikuks sponsoriks on AS KC Grupp. Selle firma omaniku Margus Reinsalu tütre Kristeli elukaaslaseks oli Sten Pentus. Sten on õe eeskujul kätt proovinud ka poliitikas – 2002. aasta valimistel tõi ta Mustamäel Reformierakonnale 58 häält”.
Järgmisel, 2006. aastal (5. aprill 2006) pani Marek Jürgenson oma Kesknädala artiklile üheselt mõistetava pealkirja „Keit Peituse minetatud eetika“. Artikli sisu võtavad kokku selle esimesed laused: „Öeldakse, et poliitika on räpane, et poliitilises võimuvõitluses on kõik lubatud. Paraku tuleb sellega üksnes nõustuda.“
Kuigi peamiselt koonduvad Keitiga seotud arvukad lood märksõna Autorollo ümber. Toon siinkohal neist välja vaid kaks.
16. märtsil 2016 paneb Postimehe uuriv ajakirjanik Risto Berendson Pentus-Rosimannuse tegevuse laiemasse ja kõigile arusaadavasess konteksti. Berendsoni põhjaliku artikli sisu võtavad kokku esimesed laused: „Kui rõhuda peresidemetele poliitikas, võib maksumaksja garantiiga saada priske laenu ka nõrgale äriprojektile. Seda majanduskriisi ajal ja nii, et pank loobub laenutagatiseks võtmast isegi algselt selleks pakutud tipp-poliitiku isa kinnistut.“
Berendson jätkab: „Kõlab vandenõuteooriana, kuid seda kinnitavad Postimehe valduses olevad KredExi laenudokumendid. Need puudutavad poliitperekond Pentus-Rosimannusega seotud Autorollo aktsiate ostu-müügitehingu finantseerimist, kus projekti esitlusdokumentides rõhutatakse poliitik Keit Pentuse sugulussidet laenu soovinud ettevõtjaga. See ilmneb 2008. aasta 24. aprillil Swedbankist KredExisse saadetud taotluses, et saada laenugarantiid ühele järjekordsele tehingule. See puudutas eraisik Väino Pentuse asutatud firmat Naitsirk, kes soovis osta transpordifirma Autorollo kõiki aktsiad.
Laenusumma, millele riigi garantiid sooviti, oli suur: üheksa miljonit krooni (575 200 eurot). Loodetav lisandväärtus Eesti tööturule olematu – KredExisse jõudnud Autorollo finantseerimisprojektis on must valgel kirjas, et töötajate arv ettevõttes on üks ja loodavaid töökohti null. Tööstusharu konkurentsivõime kasvatamisega siin niisiis tegu polnud, mis muutis laenutaotluse põhjendatuse küsitavaks. Mängu tulid aga muud asjaolud – laenutaotleja Väino Pentuse perekondlikud sidemed. Et laenumaaklerid ikka kindlalt teaksid, kes laenusoovija on, mainiti see ära ka OÜ Naitsirk kirjalikus taotluses. Seal on kirjas järgmine lause: „Väino Pentus (riigikogu liikme Keit Pentuse isa) omab…“ Kümmekond päeva hiljem kiitiski KredEx garantiitaotluse üksmeelselt heaks. Kaks aastat hiljem maksid maksumaksjad Pentuse pere transpordiäri-ambitsioonid lõpuks täies mahus kinni. Eksminister Keit Pentus-Rosimannus aga väitis, et tema nime seostamine Autorollo skandaaliga on vägivaldne.“
Teise artikli kirjutas ettevõtja Peeter Piho ja selle avaldas Äripäev 27. oktoobril 2016. „Autorollo juhtumiga setud tipp-poliitikute käitumine peegeldab moraalset pankrotti,“ kirjutab Piho. „Tol ettevõtluse jaoks hirmsal ajal oli tuhandetel ettevõtetel hing paelaga kaelas. Paljud läksid pankrotti, paljud venitasid aastakese-kaks ja surid agoonias,“ meenutab ettevõtja 2008-2009. aasta suurt kriisi ja jätkab: “Aga Autorollo anti headesse kätesse. Asjaga tegeles Riigikogu esimene aseesimees, hilisem minister ja riigikogu liige. Vahetult peale kohtuotsuse teatavakstegemist postitas Keit Pentus-Rosimannus Facebooki järgmised read: „Hetk tagasi sain teada, et neli aastata tagasi alanud ebaõiglane nõiajaht sai kohtus lahenduse. Võitsin… Tõde oli minu poolt kogu aeg, nüüd on ka õigus.“
Ettevõtja kirjutab: „Pühapäevase seisuga oli see sissekanne kogunud üle 200 laigi. Teiste hulgas meeldis see kohtuotsus Riigikogu Reformierakonna riigikogulastele Valdo Randperele, Kalle Pallingule, Remo Holsmerile, Eerik-Niiles Krossile, Yoko Alenderile, ja koguni Igor Gräzinile. Aga ka erakonna peasekretäridele Kalev Lillole, Martin Kukele ja Reimo Nebokatile. Ning kirsina tordil ministritele Kristen Michaelile ja Jürgen Ligile. Viimane nimetab kogu protsessi häbiplekiks ja poliitilisel toel väljapressimiseks.
Kindlasti oli nende 200 seas inimesi, kes ei ole Autorollo asjasse süvenenud ja neid, kes Keit Pentus-Rosimannusele inimlikult kaasa elasid. Aga tipp-poliitikud, nende hulgas ministrid, teadsid kindlast, millest jutt. Ja see on hirmuäratav. Nad kiitsid heaks, et pankrotti minev ettevõte kõrvaldab oma vara, asendab raha laenulepinguga ja jätab võlausaldajad, sealhulgas, Eesti riigi rahast ilma. See ei ole enam lihtsalt kriis, see on moraalne pankrott. Suurim kahjukannataja on Eesti vabariik läbi KredExi, mis maksab Swedbankile välja laenugarantii summas üle 320 000 euro.“
Korruptiivse valitsuse sünd
Täna on üks nendest „tublidest naistest” rahandusminister ja teine Keskerakonna Riigikogu fraktsiooni juht. Õhtuti vaatavad nad häbi tundmata kaameratesse.
Nad teavad, et valitsusele, mille nad kokku panid, andsid oma õnnistuse nii artikli „Keit Pentuse minetatud eetika“ keskerakondlasest autor Marek Jürgenson kui artikli „Reps salgas omariikluse maha“ reformierakondlasest autor Marko Mihkelson, aga ka tema võitluskaaslane Hanno Pevkur, kes on selges eesti keeles öelnud, et pärast avalikkusele valetamist pole ministriametisse asja. Nad teavad, et ainus väärtus, mis Toompeal kehtib, on hääled. Kõik muu on mõttetu ballast.
Peeter Ernits
Riigikogu liige