“Viimaste nädalate sündmused näitavad, et ka lootusetust olukorrast võib võitjana välja tulla. Kaja Kallase valitsus on tõmbunud tagasi oma ihaluses kehtestada politseiriik.
Tuletan lühidalt meelde sündmuste käigu.
Veel eelmisel kolmapäeval, 7. aprillil oli valitsuskoalitsioon väge täis. kui kurikuulsa nakkushaiguste tõrje seaduse e. NETS-i (347 SE) Riigikogu suurde saali tõi. Julgestuseks oli Toompea sel päeval politseinikega üle ujutatud. Kuigi mina ja mu EKRE kolleegid hääletasime öö hakul eelnõu prügikasti saatmise poolt, jäi meie jõud väheseks. Head kolleegid opositsioonist – sotsid ja isamaalased – olid igaks juhuks põõsasse pugenud ja eelistasid mitte hääletada. Kuid murrang oli juba toimunud.
Järgmisel päeval, neljapäeval 8. aprillil kanditi suurem osa NETS-i sisust pöörase kiiruga tervishoiuteenuste seadusesse (355 SE). Paistis, et kurikuulsa NETS-i suuresti tühjaks tõmmatud kest jäetakse riiulile tolmu koguma.
Sellegi poolest olime valmis vajadusel võitlust jätkama – 160 padrunit erinevate muudatusettepanekute näol ootasid oma aega.
Kuid politseiriiki pooldavad jõud ei olnud siiski veel alla andnud. Pühapäeval, 11. aprillil toodi Toompeale lisaks suurele hulgale tavapolitseinikele ka relvastatud eriüksused ja koerad.
Esmaspäeva 12. aprilli mõistis ka peaminister, et brutaalse jõudemonstratsiooni tulemusena oli valitsus endale jalga tulistanud. Öösel, kui arutasime NETSi sisuga täidetud tervishoiuteenuste seadust, sai selgeks, et Kaja Kallas on otsustanud järgi anda. Teisipäeva, 13. aprilli õhtul algasid meiega läbirääkimised kompromissi saavutamiseks.
Nüüdseks on põhimõtteline kokkulepe olemas ja võib taas (vähemalt esialgu) rahulikult hingata. Politseid saab kasutada vaid eri- ja hädaolukorra ajal kuupäevast kuupäevani, seejuures vaid väga kindlate ülesannete täitmisel ja valitsuse eraldi otsusega, lisaks vaadatakse üle ka trahvid. Kuigi kohtumised nii peaministri kui siseministriga ei andnud veel selget vastust, kes ikkagi andis korralduse eriüksuste välja toomiseks, selgub tõde peagi ja see tähendab, et keegi peab vastutuse võtma.”
Peeter Ernits, EKRE Riigikogu saadik