Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Piinlik Eesti jaoks: Ukraina hinnangul kahjustavad Euroopas viibivad sõjaväekohuslastest noored mehed sõdiva riigi mainet

-
03.05.2024
Huvitav, kuidas kõlanuks sel momendil Lauri Hussari suust vali “Slava Ukraini!”?
© Scanpix

Eesti valitsus on paaniliselt hoidunud Ukraina sõjaväekohuslastega tegelemast, mis on ennast Ukraina suurima sõbrana esitlevale riigile häbiasi – nüüd on see küsimus üle-euroopaliselt üles tõstetud. Eesti ei tahtnud siin esirinnas olla, vaid keeldus pärast president Zelenskõi Eesti-visiiti avalikult võimalikke desertööre välja saatmast.

Ukraina presidendi kantseleiülema Mõhhailo Podoljaki sõnul on vaja vastu võtta ühtne üleeuroopaline otsus välismaal viibivate Ukraina sõjaväekohuslaste tagasisaatmise kohta Ukrainasse, vahendas neljapäeval uudisteagentuur UNIAN.

“Üleeuroopaline lahendus on absoluutselt vajalik ja see arutelu praegu Euroopas käib, sest see tundub tõesti kuidagi kummaline, et riik veritseb, sõdib ja käivad ägedad lahingud, kui samal ajal on suur hulk noori mehi, kellel õnnestus sõja esimestel kuudel lahkuda ja kes ei tee oma kodumaa toetamiseks midagi. Ja samas on mehed, kes on riigi eest kaks aastat võidelnud. Sellised arutelud on head,” rääkis Podoljak.

Podoljaki arvates võtavad vastavad arutelud Euroopas ilmselt aega, kuid ühendus teeb lõpuks õige otsuse.

Kantseleiülema hinnangul kahjustavad Euroopas viibivad mitteaktiivse elustiiliga sõjaväekohuslased noored mehed Ukraina mainet.

“Minu arvates see otsus tehakse. Ja see paneb noored nüüd mõtlema, kus nad on, mis nad on ja kuidas nad end homme tunnevad. Elus ei juhtu nii, et keegi maksab maksimumhinna ja keegi samal ajal naudib niisama muretut elu. Lõpuks peab iga südametunnistusega inimene saama öelda, et toetas Ukrainat ka raskete ajalooliste katsumuste ajal,” võttis Podoljak kokku.

Kiiev teatas paar nädalat tagasi, et on peatanud konsulaarteenuste osutamise mobilisatsioonieas Ukraina meestele, et suurendada vägede arvukust pärast varasemaid abinõusid, mis nägid ette karmimaid karistusi värbamisest kõrvalehoidjatele ja madalamat mobilisatsioonivanust.

Välisministeerium teatas, et ei võta ajutiselt vastu konsulaarteenuste taotlusi 18-60-aastastelt meestelt, et lahendada mobilisatsiooniealiste kodanike relvajõududesse arvele võtmisega seotud küsimusi välismaal.

Välisministeeriumi selgitustes märgitakse, et otsus on seotud ajateenistuse, mobilisatsiooni ja sõjaväkke arvele võtmist käsitleva seaduse hiljutise vastuvõtmise ja allkirjastamisega, mis jõustub selle aasta 18. mail. Erandiks on dokumendid, mis lubavad ukrainlastel Ukrainasse naasta.

Tõenäoliselt sunniks see samm Ukraina mehi välismaalt tagasi pöörduma, et läbida haldusprotseduure, mis olid varem välismaal kättesaadavad.

Ukraina meestel on peale üksikute eranditeta sõja puhkemisest peale riigist lahkumine keelatud. Kuid mõned elasid välismaal juba enne sõja algust ja Ukraina meedia hinnangul põgenes riigist ebaseaduslikult veel tuhandeid inimesi. (BNS)