Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Pilvekülv tekitab Dubais paduvihmasid?

-
22.04.2024
Üleujutused Dubais
© Scanpix

Dubais juhtunud paljastab, et lennukikülv pole pelgalt „vandenõuteoreetikute“ luul, vaid tegelikult mõjutataksegi ilma. Üha julgemalt räägitakse sellest, et Dubai üleujutuskaose tekitas Araabia Ühendemiraatide kunstvihma tekitamise luhta läinud eksperiment.

16. aprillil sadas Dubais ühe ööpäevaga rohkem vihma kui on seal terve aasta keskmine sajuhulk. The Guardiani teatel pole Dubais nii palju vihma korraga sadanud viimased 75 aastat.

„Dubai on vee all, sest väidetavalt otsustasid Araabia Ühendemiraadid vihmakatse teha, kuid nüüd vihm ei lõppegi.

BBC andmetel on Araabia Ühendemiraadid varem, kui riigis oli veepuudus, droonide abil kunstvihma tekitanud. Niinimetatud eksperdid on siiski kindlad, et kunstvihmad Dubais üleujutust ei põhjustanud.

„Kunstvihma saab tekitada tehnoloogiaga, mida nimetatakse vihmapilvede külvamiseks, kirjutab Iltalehti. Soome meteoroloogiaameti andmetel on teaduslikud tõendid pilvede muutmise tõhususe kohta vastuolulised.

„On väga kaheldav, kas see tõesti töötab. Araabia Ühendemiraadid kasutavad ja uurivad seda [tehnoloogiat], kuid selle funktsionaalsus pole tegelikult veel teada,“ kirjutas Soome ajaleht.

Soome meteoroloogiaameti uurimisprofessor Sami Romakkaniemi sõnul viiakse pilvedele aerosooliosakesi, näiteks hõbejodiidi või muid sooli. Eesmärk on kemikaalide abil kiirendada pilvepiiskade kasvu vihmapiiskadeks, mis paneb vihma pilvest varem või tugevamini sadama.

Soome meteoroloogiainstituudi andmetel on pilvede muutmist tehtud umbes viiekümnes riigis, eriti põua käes kannatavates riikides. Pilvesid modifitseerides saab kaitsta saaki, hoides ära näiteks rahetormi tekke. Vihmapilvede mõjutamist kasutati 2008. aasta Hiina Pekingi olümpiamängudel, et oleks vihmata avatseremoonia ja võistlusilm.

2021. aastal teatasid Araabia Ühendemiraadid, et toona Dubais alla sadanud paduvihma kutsusid esile droonid.

AÜE on aga hakanud kasutama pilvekülvi tehnoloogiat, mis peaks sademeid esile kutsuma. Selleks kasutatakse droone, kirjutas Independent. Protsess käib nii, et droonid lendavad pilvedesse ja annavad nendele elektrišokke, et kutsuda esile vihma. Sellega üritatakse pilvedes vihmapiiskade tasakaalu mõjutada. Kui piisad lähevad kokku ja on piisavalt suured, siis sajavad need vihmana alla.

 

Allikad: Postimees/Iltalehti