Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Põhiseaduskomisjon saatis rahvahääletuse täiskokku viie muudatusega

-
10.01.2021
Põhiseaduskomisjoni istung

Riigikogu põhiseaduskomisjon arutas pühapäevasel erakorralisel istungil rahvahääletuse eelnõuga seotud muudatusettepanekuid ja otsustas saata eelnõu täiskokku viie muudatusettepanekuga, teatas parlamendi pressiteenistus. Komisjon otsustas teha ettepaneku eelnõu teine lugemine lõpetada ja viia läbi lõpphääletus.

“Enamus opositsiooni esitatud muudatusettepanekuid ei ole seotud eelnõu eesmärgiga ega abielu mõistega. Nende eraldi käsitlemine ei ole kohane ja mõistlik,” ütles komisjoni esimees Anti Poolamets (EKRE). “Selgelt on näha, et tegemist on tahtega parlamendi tööd halvata. Seetõttu tuleb see obstruktsioon ületada ja sellest lähtudes otsustas komisjon abielu sõlmijate sooga  seotud muudatused eraldi välja tuua ning ülejäänuid grupeerida üheks ettepanekuks.”

“Istungil toimunud muudatusettepanekute hääletamisel ei kasutanud opositsioon võimalust oma avantüür lõpetada ja jätta hääled andmata muudatusettepanekule, kuhu olid koondatud obstruktsiooni eesmärgil tehtud tuhanded ettepanekud. Kui see ettepanek ei oleks saanud nende hääli, siis ei saaks seda muudatuseettepanekut täiskogus hääletusele panna,” selgitas Poolamets.

Komisjoni liige Kaja Kallas ütles, et tegemist on kõikide õigusnormide rikkumisega ja õigusriigi põhimõtete eiramisega.

Komisjonis ei leidnud toetust ükski viiest muudatusettepanekust.

Komisjon ei toetanud Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni esitatud ettepanekuid, mille eesmärk oli panna 18. aprillil rahvahääletusele küsimused “Kas abielu peab olema sõlmitud mehe ja naise vahel?”, “Kas abielu võiks edaspidi sõlmida kahe inimese vahel, sõltumata nende soost?” ning  “Kas abielu peab Eestis jääma ainult mehe ja naise vaheliseks liiduks?”.

Neljandasse muudatusettepanekusse oli koondatud 5797 Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni (SDE), Raimond Kaljulaidi, Helmen Küti, Lauri Läänemetsa, Heljo Pikhofi, Riina Sikkuti, Imre Sooääre, Oudekki Loone, Andrei Korobeiniku, Jaak Juske ning lisaks kõigi Reformierakonna liikmete ja fraktsiooni 3405 ettepanekut.

Samuti ei leidnud toetust Jürgen Ligi ja Heidy Purga ettepanek panna rahvahääletusele küsimus, “Kas abielu ei pea jääma Eestis mehe ja naise vaheliseks liiduks?”.

Eesti Keskerakonna fraktsiooni, Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni ja Isamaa fraktsiooni esitatud riigikogu otsuse eelnõu teine lugemine rahvahääletuse korraldamiseks abielu mõiste küsimuses on kavandatud 13. jaanuariks.

Allikas: BNS