Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Poliitiline kultuuritus süveneb: peaminister valetab ja solvab, Riigikogu esimees kaitseb teda

-
13.11.2024
Valetaja ja valetamise õigustaja.
© UU

Juba Kaja Kallase aegadest on Reformierakonnale ja tema valitsuspartneritele omane Riigikogu infotunnis valetada, vassida ja küsimustele mitte vastata ning Riigikogu esimees Lauri Hussar ning aseesimees Toomas Kivimägi toetavad alati ministreid, kes rahvaesindajatele vastuseid ei anna, vaid räuskavad puldis.

Nii juhtus ka sel kolmapäeval, kui EKRE fraktsiooni saadik Helle-Moonika Helme küsis, miks on riigiäpis olemas ka agressorriigi keel ehk vene keel. Peaministri hämavas vastuses aga kõlas lause: “… EKRE ka vahepeal isegi hääletas eestikeelsele haridusele ülemineku vastu…”

Sellise vale peale protesteerisid EKRE saadikud valjuhäälselt, kuid peaminister ja Riigikogu esimees hakkasid hoopis neid süüdlasteks tegema. Michal väitis: “Enesevalitsuse kaotamine ei tee kellelegi au. Soovitan jääda rahulikuks.”

Eesti Vabariigi peaminister valetab ja laimab üht erakonda ja soovitab protestide peale veel rahulikuks jääda?

Ka Lauri Hussar soovitas lasta valitsusjuhil edasi valetada: “Härra peaminister vastab praegu küsimusele. Palun lubage härra peaministril lõpetada see vastus, Mart Helme, ja ärge karjuge vahele.”

Selline olukord valitseb nüüd Riigikogus: täidesaatva võimu esindajad ehk ministrid tohivad avalikult puldist valetada ja laimata, aga seadusandjatel ehk laimu ohvritel protesteerida ei lubata, vaid nõutakse, et nad laseksid peaministril soppa edasi loopida.

Võimurid tunnevad ennast üha enam puutumatuna ja lubavad endale käitumist, mida normaalses poliitilises õhustikus ei tohiks keegi endale lubada.

Helle-Moonika Helme märkis muuhulgas ära ka selle, et alati, kui ministrid ei oska või ei taha küsimustele vastata, tõmmatakse taskust välja Kremli kaart ehk tembeldatakse vastaja Putini jutupunktide edastajaks. Sellist praktikat on kirjeldatud paljudes vestluskunstist rääkivates raamatutes kui oma rumaluse või vahelejäämise varjamist agressiivsete valesüüdistustega.

Uued Uudised