EKRE ja Prigozini väidetavate sidemete põhitunnistaja Viljar Veebel on tegutsenud putinistliku Valdai mõtteklubi eksperdina.
Balti kaitsekolledži teadur Viljar Veebel, kes valetas Politicole, et Wagneri grupil oli EKRE-ga koostöö ja on pärast selle libauudise levitamist oma sõnadest distantseerunud, on või on olnud mittetulundusühingu Valdai Vestlusklubi Arendamise ja Toetamise Sihtasutuse ekspert.
See klubi asutati 2011. aastal eesmärgiga „laiendada oma tegevust uutele valdkondadele, sealhulgas teadus- ja teavitustööle, piirkondlikele ja temaatilistele programmidele“. Teisisõnu propagandale.
Klubi koduküljel on ära toodud ka selle asutajad, kelleks on välis- ja kaitsepoliitika nõukogu (CFDP), Venemaa rahvusvaheliste suhete nõukogu (RIAC), Vene Föderatsiooni Välisministeeriumi Moskva Riiklik Rahvusvaheliste Suhete Instituut (MGIMO Ülikool), Riikliku Teadusülikooli Majanduskõrgkool.
Sihtasutuse asjade eest vastutab Arengu ja Toetuse Sihtasutuse juhatus, mida juhib tuntud Venemaa meediajuht, artiklite ja publikatsioonide autor ning meedia- ja kommunikatsiooniuurija Andrei Bystritskiy.
Venemaa rahvusvaheliste suhete ja välissuhete ekspert ning ajakirja Russia in Global Affairs peatoimetaja Fjodor Lukjanov on fondi teadusdirektor. Sihtasutuse igapäevast tegevust juhib tegevdirektor Nadežda Lavrentjeva, kes on Venemaa Föderatsiooni majandusteadlane ja endine Venemaa suuremate meediaväljaannete (NTV Plus, RIA Novosti, Venemaa uudisteagentuur TASS) tippjuht.
EKRE-vastase laimu levitamisega valimiseelsesse võitlusesse sekkunud ja Venemaa riiklike organisatsioonide poolt juhitava ühinguga koostööd teinud või tegev Balti kaitsekolledži teadur Viljar Veeber taganes nüüd oma sõnadest ja märgib pärast meedias skandaali tekitamist ühtäkki, et tema osa uurimises polnud millegi välja ütlemine.
Politico väitis, et Wagneri grupp plaanis sekkuda Eesti poliitikasse ning teha seda läbi EKRE. Kõnesolevad Politico artiklis on tsiteeritud Viljar Veebelit, kes ütleb, et Wagneri grupil oli EKRE-ga koostöö.
“Koostöö [Wagneriga] sai alguse sellest, et EKRE soovis olla radikaalselt liberaalsete erakondade vastu ja neil oli hea meel selle väga professionaalselt koostatud paketi vastuvõtmise üle,” tsiteerib Politico Viljar Veebelit.
Pühapäeval distantseeris Veebel oma väidetest ja märkis oma sotsiaalmeediakontol: “Minu osa selles uurimises ei olnud millegi välja ütlemine, vaid pikaajaline töö seoste ja mustrite otsimisel”.
Venemaal tegutseva Wagneri grupi juht Jevgeni Prigožin üritas sekkuda 2019. aastal Eesti poliitilisse süsteemi ning toetada muu hulgas Euroopa Liidu suhtes skeptilist Konservatiivset Rahvaerakonda, kirjutas Politico laupäeval.
Politico tunnistas samas, et tal puuduvad andmed, kas Wagneri operatiivtöötajad viisid konkreetse plaani ellu enne 2019. aasta Euroopa Parlamendi valimisi läbi.
Julgeolekuekspert Meelis Oidsalu küsis ERR-i portaalis selle peale, kas Balti kaitsekolledž teab EKRE kohta rohkemat kui meie?
„Politico artiklis on ära toodud ka Mart Helme foto, millel ta 2019. aasta Riigikogu valimiste järgselt kõne peab. Arvestades, mitu korda artiklis Eestist räägitakse, võiks arvata, et toimetuse käsutuses on kaalukad materjalid. Politico artikli sõnul nähtub dokumendist, et Wagneri grupp plaanis EKRE toetamist enne eelmisi Riigikogu valimisi. Aga sisuliselt toimetus sellest enamat ei väida,“ arutles Oidsalu. „Ainus koht artiklis, kus kindlas kõneviisis koostööst kõneldakse, on Balti kaitsekolledži teaduri Viljar Veebli tsitaat.“
Oidsalu vihjab, et kuna Riigikogu valimisteni on jäänud vaid paar nädalat ja EKRE-le on kogunenud hulk vaenlasi, siis pole imestada, et selline artikkel just nüüd sündis.
„Politico artikli puhul ajab segadusse see, et seal on korraga esitatud kaks väidet. Politico toimetus väidab, et Wagneri grupp plaanis Eesti poliitikasse sekkumist. Balti kaitsekolledži teadur Viljar Veebel aga ütleb samas artiklis, et Wagneri grupil oli EKRE-ga koostöö,“ lisab ta.
2012. aastal süüdistati Tartu ülikooli teadurit Viljar Veebelit selles, et ta on kasutanud Euroopa Liidu programmist saadud raha valesti, Lõuna prokuratuur alustas ülikooli avalduse põhjal kriminaalmenetlust kelmuses.
Oma suures ekrevihas on valeuudisest kinni haarates sõna võtnud mitmed EKRE poliitilised konkurendid nagu Kristen Michal, Raimond Kaljulaid, Marina Kaljurand jt ja ajakirjanikud Krister Paris jne.
Tartu ülikooli vanemteadur Peeter Espak kirjutab, et Politico artikkel ei ütelnud absoluutselt mitte midagi ja meenutab pigem “pisikest kokkulepitud PR-teenet ühele poolele enne Eesti valimisi”. Ta lisab, et euroskepsis on muide tugev mu rahvusvaheliste kolleegide seas kõikidest maailmavaadetest teadlaste puhul.“
Politico artiklis on huvitav ka see nüanss, et „raporti“ Eestit puudutav materjal pärineb Eestist ja erakondade nimed on tõlgitud (näiteks Reform Party) välja arvatud EKRE (Politico praktikat arvestades pidanuks õige olema “ECPP”).
Kogu seda infooperatsiooni kokku võttes meenuvad 2019. aasta Riigikogu valimised, mil valimiste eel viis politseisse Mary Kross kaebuse, kuid kohtus jõuti järeldusele, et tegemist oli valekaebusega. Teda süüdistati kriminaalmenetluses teadvalt vale ütluse andmises. See seisnes politseile esitatud avalduses, justkui tundmatud mehed loopisid Stroomi ranna pargis tema ja koera pihte kive, sest ta oli telefoniga rääkinud inglise keeles. Ühe loopija jopel oli olnud EKRE rinnamärk. Politsei uurimine tuvastas, et väidetud ajal oli Kross hoopis kodus, tõendeid ründamisest ei leitud. Kriminaaluurimises koguti tõendid, et Mary Kross pani toime kuriteo.
Vaata siit:
https://valdaiclub.com/about/experts/?filter=V#alphabet
Kuvatõmmis Valdai klubi koduküljelt, kus on eksperdina tegutsenud ka Viljar Veebel: