Brüsselis on taas probleemid tänaval vandaalitsevate noortekampadega, kellest enamik on sisserändaja taustaga. Belgia suurima politseiametiühingu VSOA juht Vincent Houssini sõnul hakkab asi kontrolli alt väljuma, kirjutab De Standaard.
„Brüsselis toimuvad juba mõnda aega tänavarahutused,“ ütles Houssin. „Kuid need vaikitakse väga hoolega maha. Noortekambad kogunevad tänavatele ja norivad politseinikega tüli. Kõlbab ükskõik milline ettekääne, kuid praegune koroonakriisi ja ramadani kombinatsioon on muutnud olukorra eriti hulluks. Muidugi ei ole selline käitumine meile midagi uut, igal aastal toimub ramadani ajal või pärast jalgpallimatše rahutusi.“
Houssin viitab ka ühele hiljutisele intsidendile Sint-Gillises, kus politsei sekkus, kuna tänavale oli kogunenud grupp noori. Politseinikud piirati sisse, neid loobiti suvaliste esimetega ja tekkis füüsiline konflikt. Kaks politseinikku said kergelt viga.
Kokkupõrkeid on olnud ka Anderlechtis, Molenbeekis ja Scharbeekis. „Politsei on põhimõtteliselt võimetu. Olukord hakkab kontrolli alt väljuma,“ ütleb Houssin. „Politseinikud ei ole need, kes tüli norivad. Erinevatelt videosalvestustelt on selgelt näha, et politsei üritab käituda lepitavalt. Kuid noored jätkavad tülinorimist ja isegi filmivad seda.“
Houssini sõnul on politseinikel endiselt käed tööd täis koroonareeglitest kinnipidamise kontrollimisega. „Kehtib kogunemiskeeld, mida tuleb järgida. Kogu riigis suhtutakse kogunemiskeeldu väga rangelt. Kuid selliste tänavarahutuste ajal kiputakse olema tolerantsed.“
Houssini meelest on täiesti arusaamatu, miks mõnes olukorras lubatakse kokkulepitud reegleid rikkuda, samas kui muidu nõutakse kogunemiskeelust väga ranget kinnipidamist. „Teistes linnaosades ja piirkondades selline asi võimalik ei oleks. Kõigi teiste selle riigi elanike puhul tegutsetakse kindlakäeliselt, nendega vesteldakse individuaalselt ja neile määratakse trahv.“
Houssin pooldab nulltolerantsi. „Meile antakse läbi lillede mõista, et me ei peaks reageerima liiga karmilt. Paberil sellist käsku ei ole, kuid tolerantsuspiiri paneb paika kohalik omavalitsus.“ Ja lisab, et läbi sõrmede vaatamine valab vaid õli tulle ning julgustab mosleminoori. „Noortekambad tahavad tänavatel võimu enda kätte saada ja nad tajuvad väga selgelt, et kohalik politsei neid selles toetab. Kohalik omavalitsus üritab küll sageli süüd politsei kaela veeretada, aga noored naeravad politsei lihtsalt välja. Politseinikel on nendes piirkondades üha vähem sõnaõigust. Nii loome me aga no-go-tsoone.“
Allikas: De Standaard