USA-s politseivastaseid meeleavaldusid korraldav liikumine Black Lives Matter näib iroonilisel kombel olevat oma nime varastanud fondilt, kelle eesmärk on vastupidine – tuua politsei ja kogukond teineteisele lähemale, kirjutab ajakirjanik Andres Raid.
Mis seal vahet on – liikumine või fond?! Nimi ju sama?! Tuleb välja, et on ikka küll! “Algupärane” (“originaal”, kui soovite) “Black Lives Matter” nimeline fond asukohaga Santa Claricas Californias loodi tegelikult varem ja selle looja, asutaja ning ainuke palgaline töötaja Robert Ray Barnes teatas, et tal pole praeguse globaalse liikumise BLM-iga mingit pistmist!
Barnesi BLM kogus vähemalt 4,35 miljonit dollarit annetustena ja idee on aidata kõigepealt hukkunud politseinikke ja tuua politsei ja kogukond teineteisele lähemale!
“Mul pole mingit pistmist Black Lives matter nimelise globaalse liikumisega. Ma pole iialgi nendega kohtunud, rääkinud. Meie asi on hoida ühtsust politseiga”, ütles Barnes väljaandele Buzzfeed. Samas keeldus Barnes väljaandele selgitamast, palju nad üldse raha on annetustena saanud, meie kontekstis pole see aga ka kuigi oluline.
Seega – originaalil pole koopiaga tegelikult mingit pistmist ja originaal erineb liikumisest Black Lives Matter Global Network Foundation, Inc. totaalselt, ehkki viimane on ennast kogu aeg esitlenud kui originaalset kehandit. Üks on pühendunud politseilt raha ära võtmisele ja selle suunamisele kogukondadele. Koostööle politseiga ta üles ei kutsu.
Segadus nimedega on suur ja tundub, et tõde ja originaali on üha raskem välja selgitada ning ega meie jaoks erilist tähtsust see ei omagi. Raha liigub mõlemal pool ja kui nad sisse toovad, on korraldajatel asjad korda läinud. Kui näiteks mitmel pool maailmas, ka näiteks Kiievis, on rahutustest osavõtjatele tulnud pisut ka maksta, siis USA-s on sealsete allikate andmetel makstud vaid võtmetegelastele, seiklejahingega ja igavesti rahulolematu ning juba olemuslikult mässumeelne mass läheb heal meelel asjaga entusiastlikult kaasa.
End praegu originaaliks tituleeriv Black Lives Matter Global Network`i kõneisik ütles Buzzfeedile: “Santa Clarita grupp kasutab meie nime ebakorrektselt. Me kavatseme nad üles otsida ja teada saada”.
Tundub, et liikumine ise algas koostööst eri isikute vahel ja päris originaali autor on hoopis keegi Los Angelese muusikaprodutsent, Barnes registreeris selle 2015. aastal pärast seda, kui rahutused toimusid 2014. aastal Missouri osariigis Fergusonis.
Üks asi on lööma tänaval, teine ja hoopis tulusam möll käib aga tõsiste rahakate tegelaste vahel ja seisneb lõpututes kellelegi väga tulusates omandiõigust puudutavates kohtuvaidlustes. Vaieldaksegi ju täiesti tõsiselt isegi selle üle, millist annetuste kogumise platvormi on üks või teine õigustatud kasutama!
Ühe arusaadava üleskutse leiame kogu selle tohuvabaohu keskelt siiski ka – tehke kõigepealt kindlaks, kellele ja kelle platvormi kaudu te annetate!
Mitmed USA vaatlejad (ja tänulikud kohapealsed politseinikud!) on seoses BLM-iga tähele pannud üht huvitavat detaili. New Yorgis on linnaosa, kus ei teata ega tunta rüüstamist ega korralagedust mõnes muus vormis. See on suurel vene ja ukraina emigrantidest koosnev Brighton Beach, kus omavahel rivaalitsevad tursked ja kurjakuulutava välimusega tsiklimehed on omavahelised pisinääklemised unustanud – nad teostavad linnaosas ühispatrulle ja siiani pole BLM-i rünnakrühmad slaavlaste (nende seas on ka e.g. kasahhe, juute) alale tihanud tükkida ja väldivad Brighton Beachi vaistlikult varem kogemuslikult omandatud kokkupuudete põhjal.
Andres Raid
ajakirjanik