Zimbabwe valitsus on otsustanud pakkuda valgetele farmeritele tagastamiseks maad, mis neilt eelmise presidendi Robert Mugabe ajal vägisi ära võeti.
Mugabe võõrandas 20 aasta jooksul ligi 5000 farmi, millest enamik kuulus valgetele farmeritele. Mugabe väitel tegi ta seda koloniaalse ebaõigluse tasandamiseks. Paraku põhjustas selline meede Zimbabwe majanduse kokkukukkumise. Kadusid suured roosi- ja tubakakasvandused, riigis tekkis puudus toiduainetest, järgnes meeletu inflatsioon ning hävines ka tootmistööstus.
2013. aastal võttis Lõuna-Aafrikas asuv Zimbabwe vastu uue põhiseaduse, millega hakati pakkuma rahalist kompensatsiooni kõigile farmeritele, kellelt riik kahekümne viimase aasta jooksul maa ära oli võtnud.
Samas tähendab see riigile suuri kulutusi. 2019. aasta eelarves oli selleks eraldatud 17,5 miljonit USD ja sel aastal 21 miljonit USD. Endised farmerid nõuavad aga kompensatsiooniks ligi 7 miljardit USD. 2017. aastast võimul olev president Emmerson Mnangagwa valitsus pakub nüüdsest rahalise kompensatsiooni asemel farmeritele uuesti ka maad.
Varandusest ja maast ilma jäänud farmerite hulgas on palju ka teiste riikide kodanikke, kellel on Zimbabwega kahepoolsed investeerimislepingud, näiteks Suurbritannia, Lõuna-Aafrika Vabariik, Saksamaa, Taani, Holland ja Šveits.
Praeguseks ei ole veel teada, kas farmerid Mnangagwa pakkumise vastu võtavad, kuid läbirääkimised jätkuvad.
Allikad: Bloomberg, The Telegraph