Poola pühapäevased presidendivalimised võitis konservatiiv Karol Nawrocki, näitavad tulemused, kui loetud olid kõik hääled. Nawrocki kogus teises valimisvoorus 50,89 protsenti ja Varssavi liberaalne linnapea Rafał Trzaskowski 49,11 protsenti häältest.
Esimene lävepakuküsitlus pärast valimisjaoskondade sulgemist pühapäeva õhtul näitas Trzaskowski nappi võitu, mõni tund hiljem pilt muutus.
Nawrocki võit viitab, et Poola jätkab praeguse riigipea Andrzej Duda kurssi. Duda teine ametiaeg lõpeb 6. augustil.
Poola presidendi roll ei ole pelgalt tseremoniaalne, riigipeal on suur kaal välispoliitikas ja võimalus seadusi vetostada. Poola põhiseaduse kohaselt on presidendi ametiaeg viis aastat ja ta võidakse üks kord tagasi valida.
Nawrocki võit tähendab Poola peaministrile Donald Tuskile tõenäoliselt probleemide jätkumist. 2023. aasta lõpus võimule tulnud Tuski koalitsioonivalitsus ei ole suutnud presidendi vetoõiguse tõttu seni viia ellu paljusid kampaanialubadusi.
Analüütikute hinnangul võib valimislubaduste täitmata jätmine raskendada Tuskil jätkamist korraliste parlamendivalimisteni 2027. aasta lõpus – eriti juhul, kui Nawrockit toetanud kunagine võimupartei Õigus ja Õiglus pakub tema koalitsiooni konservatiivsele tiivale koostöövõimalust.
42-aastane ajaloolane ja harrastuspoksija Nawrocki on Poola Mäluinstituudi juht ja poliitikas uustulnuk. Nõukogude sõjamonumentide mahavõtmise kampaania juhtimise eest on ta Poola ajakirjanduse teatel Venemaal tagaotsitavate isikute nimekirjas.
Nawrocki toetajad näevad temas traditsiooniliste isamaaliste väärtuste kehastust. Nawrocki kandidatuuri toetas selgelt ka USA president Donald Trump, kes kutsus ta mais Valgesse Majja külla. USA sisejulgeolekuminister Kristi Noem kutsus poolakaid Nawrocki poolt hääletama ja andis mõista, et tema võidu korral võivad Ühendriigid süvendada sõjalist koostööd Poolaga.
Nawrocki on lubanud, et Poola jätkab tema võidu korral Ukraina toetamist, kuid on sarnaselt Trumpiga olnud kriitiline Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskõi suhtes, süüdistades teda liitlaste ärakasutamises. Ka on ta süüdistanud Poolas varju saanud Ukraina sõjapõgenikke poolakate lahkuse ärakasutamises. (AFP-BNS)
Kommenteerib vaimulik ja veebiväljaande Meie Kirik peatoimetaja Veiko Vihuri: “Valdavalt katoliiklikud poolakad siiski ei valinud – napilt – endale presidendiks homopooldajast liberaali, vaid valisid rahvuskonservatiiv Karol Nawrocki, kes kogus teises valimisvoorus 50,89 protsenti häältest.
Sellise tulemuse juures peab kahjuks tõdema, et Revolutsioon on suutnud suuresti mädandada ka Poola ning ühiskond on sisuliselt lõhki. Globalistide pale ja programm on tänapäeval ju täielikult avalikuks saanud – ja ikka toetab neid ligi pool katoliiklikust rahvast.”