Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Poola versus Lääne-Euroopa: EL-i vanad riigid tõrjuvad Ukrainat

-
22.05.2022
Poola president Andrzej Duda visiidil Kiievis.
© Scanpix

Ukrainal on õige aeg jälgida, kes on tema tõelised sõbrad – kas Brüsseli poolt põlatud Poola või oma kasu ja naha pärast muretsevad vanad EL-i liikmesmaad.

Poola president Andrzej Duda kutsus pühapäeval Kiievis pressikonverentsil üles andma Ukrainale Euroopa Liidu kandidaatriigi staatust juba tänavu juunis.

“Suur üleskutse kogu EL-ile, EL-i juhtidele. Täna vajab Ukraina meie signaali avada Euroopa uksed Ukrainale kui riigile, Ukraina ühiskonnale, kes tahab olla osa Euroopa kogukonnast; just tänu sellele seisavad nad täna ja kaitsevad vapralt oma riiki ega taha olla Venemaa mõjutsoon, nad tahavad olla iseseisev, vaba riik, nad tahavad ise otsustada,” rääkis Duda Kiievis pärast kohtumist Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskõiga.

“See on neile väga oluline. Seetõttu on see avanemissignaal Euroopa juhtidelt Euroopa Liidu Nõukogus 24. juunil Ukrainale EL-i kandidaadi staatuse andmise otsuse vastuvõtmise näol üliolulise tähtsusega, ennekõike psühholoogiliselt ja poliitiliselt,” rõhutas Duda.

Ukraina liitumisprotsess Euroopa Liiduga ei jõua lõpule kiiremini kui 15 või 20 aastaga, ütles Prantsusmaa Euroopa asjade minister Clément Beaune pühapäeval, heites külma vett Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskõi lootusele saavutada liikmestaatus kiirelt.

“Peame olema ausad. Kui ütlete, et Ukraina ühineb EL-iga kuue kuu või aasta või kahe pärast, siis te valetate,” rääkis minister Radio J-le. “Võib-olla on see 15 või 20 aastat, selleks kulub palju aega.”

“Ma ei taha pakkuda Ukrainale mingeid illusioone ega valesid,” ütles ta, korrates president Emmanuel Macroni ettepanekut luua ainulaadne “Euroopa poliitiline kogukond”, mis aitaks Ukrainal ühendusega kiiremini liituda.

See ettepanek sai aga Zelenskõilt külma vastuvõtu, kui ta laupäeval “sellistest kompromissidest” keeldus ning rõhus EL-i täisliikmeks saamise protsessi kohesele alustamisele.

Beaune’i sõnul pole Macroni ettepanek mõeldud alternatiivina ning see ei välista Ukraina hilisemat liitumist EL-iga.

Macroni plaani järgi võiks Euroopas olla vaba liikumine ja Euroopa eelarvest võiks saada riigi ülesehitamiseks ning ühiskonna ja majanduse elavdamiseks vahendeid, selgitas Prantsuse minister.

Ka teised Euroopa liidrid pole eriti poolehoidvad Ukraina kiire liitumise suhtes.

Venemaa 24. aprillil alanud kallaletungi Ukrainale on seletatud just viimase läänemeelsete püüdlustega.

Macroni ideed Euroopa poliitilisest kogukonnast arutatakse Euroopa Liidu tippkohtumisel, mis toimub juuni lõpus. (AFP-BNS)

“Poliitiline kogukond” ei anna Ukrainale mingeid garantiisid, küll aga on mugav Euroopa Liidu vanadele ja argadele liikmesmaadele. Prantsusmaa president Macron aga sai “kuulsaks” sellega, et soovitas Ukrainal teha Kremlile järeleandmisi.