Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Poolas rapitakse ajakirjandust, Eesti meedia on vait. Kuhu jääb solidaarsus kolleegidega?

-
09.01.2024
Poola politsei riiklikku televisiooni hõivamas.
© Scanpix

Poola võimupöördest võib arvata nii või naa, aga kui toimetusi tühjendatakse politsei abiga, “valesid” ajakirjanikke ei lasta enam sisse ja osa meediakanalitest suletakse, on ajakirjandusvabadus tõsiselt ohus. Liberaalne meedia on vait kui kult rukkis, sest pihta antakse ju “neile teistele”.

Poolas võimule tulnud Brüsseli-meelsed väidavad, et nii taastavat sõltumatut ajakirjandust. Ei, kui ringhääling oligi Poolas võimumeelne ehk konservatiivne, siis nüüd muutub ta vasakliberaalseks ehk globalistlikku agendat edastavaks, sõltumatust ei tule ka Donald Tuski puhul kusagilt. Eriti räige aga on see, et ajakirjandust suletakse jõumeetoditel ehk saksa natside kombel. Uued võimud kindlustavad endale “tõemonopoli”.

Enne viimaseid valimisi võtsid Poola euromeelsed üle erameedia ja nüüd tahavad nad enda kätte saada ka avalik-õigusliku ajakirjandusmaastiku. Ka Ungaris käib sama – sealgi on suur osa erameediast opositsiooni käes ning ajakirjandusvabaduse puudumisest rääkides varjavad liberaalid sellega oma tahet saada ka riiklik ringhääling oma kontrolli alla.

Ükspuha mis Poolas ka ei toimuks, fakt on see, et meediat represseeritakse jõuvõtetega ning sellest peaks ärevil olema kogu meediaruum. Aga ei ole. Liberaalse meedia kallal ju ei olda. Tegu on klassikalise olukorraga, kus oma kolleege lastakse vägistada, sest nad pole “omad”. Aga totalitarism jõuab varem või hiljem ka “omade” kallale, hakates neilegi ette kirjutama üha rangemaid reegleid ning kui nood hakkavad väljendusvabadust nõudma, lähevad nemadki segistisse.

Kui Eesti keelataks Objektiiv ja Uued Uudised, ohkaks peavoolumeedia ilmselt rahuldusest, sest kaovad konkurendid, kes näevad maailma teisiti, ning nemad saavad takistamatult oma agendat ajada. Tõeline ajakirjandusvabadus on siiski see, kui õigus oma seisukohti väljendada on kõigil. Sõltumatust ajakirjandusest klassikalises vormis enam rääkida ei tasu, sest kasvõi nn Prigožini skandaali võimendamine ning samaaegne Slava Ukraini korruptsiooni ja Arvo Halliku Vene-äri varjamine Riigikogu valimiste eel sellele küll ei viita. Poola näide aga näitab selgelt, kuidas võimupööre suunab meediamaastiku nüüd juba uuele “õigele lainele”.

Kui ajakirjanikud jätkavad vaikimist ühtede meediavastaste repressioonide puhul ning tõstavad häält vaid “omade” kiusamise puhul, on kannatajaks alati ka nemad ise. Võim muutub praegu kogu maailmas üha sagedamini ja kui uued võimud alustavad võimutsemist ajakirjanduse rappimisega, nagu Poolas, siis ei saa enam kusagil ajakirjandusvabadusest rääkida. Mis vahet on toimetuste represseerimistel, toimugu see Venemaal või Poolas?

Eesti ajakirjanikud, Poolas represseeritakse teie kolleege ja te ei tohi vait olla. Olgu tegu Delfi, Õhtulehe, Postimehe või EPL-iga, keegi ei sooviks ju Eestiski, et politsei puistaks mistahes toimetust. Poolas seda just tehakse ja see on kogu ajakirjanduse vastane aktsioon.

Uued Uudised