Mustamäe Linnaosakogu liige Vsevolod Jürgenson annab optimistlikke soovitusi karantiiniajaks.
“Eriolukorra venides kohtab üha rohkem neid, kes kurdavad, et kodus istumine nüristab ja niisama lebotamine muudab laisaks nii füüsise kui ka vaimu. Jääb arusaamatuks, kuidas ei suuda varem nii toimekad inimesed endale erandlikus olukorras tegevust leida. Elame ju interneti ajastul ja kui ei saa minna kinno või teatrisse, tulevad filmid ja etendused meile koju.
Erinevad filmisaidid tegutsesid edukalt ka enne koroonakriisi, ent sellist suurepäraste teatrietenduste valikut nagu neil päevil, varem ei kohanud. Tasuta edastab etendusi Metropolitan, Moskva Bolšoi pakub oma YouTube lehel vapustavaid elamusi. Siiani tuleb ihule kananahk, meenutades veidi enam kui nädala eest seal nähtud Luikede järve või siis imelist Pähklipureja esitust.
Ka Eesti teatrid tulevad koju kätte. ERRi Portaaliteater avab huviliste ees laia etendustespektri. Lisaks eestlastest teatrisõpradele soovitan netiteatrit külastada neil muust rahvusest elanikel, kes näevad oma tulevikku sellel maal ja soovivad end kohaliku kultuuriga kurssi viia.
Käib töö ja vile koos, kinnitavad lustlikud laulusõnad. Selles suhtes on kriisiaeg lausa musternäide. Kodukontoris videokoosolekult pääsemise järel on hea ennast koguda mõnd vana muusikavideot nautides või siis veidi arvutil mängides. Muidugi mitte liiale minnes ja end töötegemise asemel sootuks vilistama unustades!
Aga löö vilet või tee tööd, ka haridus ei jookse kriisi ajal mööda külgi ning erinevate teadmiste omandamiseks on samuti nutikaid võimalusi oh kui palju! Viimasel ajal leiab netis üha sagedamini toredaid algatusi, kus luuakse üle suletud riigipiiride ulatuvaid sõpruskondi.
Üheks selliseks hämmastavaks näiteks on Facebookis toimetav keeleõppekeskkond Language Practice Club, kus mõnusas vabas õhkkonnas on võimalik õppida eesti, vene, saksa, inglise ja isegi jaapani keeli. Praegu ühendab klubi kuue erineva riigi elanikke, ent huvilisi tuleb aina juurde.
Keelepraktika on parim õpetaja ja sellest lähtuvad ka Language kasutajad. Ühinedes näiteks saksa keelt rääkiva seltskonnaga, pole endal tarvis alguses suudki lahti teha. Võid lihtsalt kuulata, kuidas teised võõras keeles ilmaasju arutavad. Korraga lööb aga peas põlema lambike ja oledki keele algtõed märkamatult omandanud ning järgnevalt saad sekkuda juba täieõigusliku vestluspartnerina.
Ise olen seadnud eesmärgiks võimalikult paljudes jututubades osaleda ning oma inglise ja saksa keele oskust tublisti lihvida. Karantiinist väljun juba märksa konkurentsivõimelisemana.
Raske on mõista neid, kes räägivad sotsiaalsest eraldatusest ja üksindusest, kuigi tegelikult pole ka selles midagi halba, kui veidi omaette olla. Mingit piiratust ja suhtluskriisi ei saa aga 21. sajandil siiski eksisteerida, sest Facebook, Twitter ja muud suhtluskeskkonnad säilitavad kogukonna ka siis, kui tänavad tühjad ja meelelahutusasutuste uksed lukus.
Ja lõpuks on ka telefon, millega emale helistada ja küsida, ega ta millestki puudust tunne, või siis sõbrale veelkord kinnitada, et kohe peale karantiini lõppu kohtume ülal Radissoni katusel ja räägime linna linnulennult imetledes kõigest, mis viimastel nädalatel hingele kogunenud.
Elame veel, kulla sõbrad, filme ja teatrit nautides, virtuaalkeskkonnas tööd vihtudes, keeli õppides ja teadlaste videoloenguid külastades. Ka kriisiajal võib päevi täisvereliselt veeta, lastes valitsusel ja kriisikomisjonil ilma omapoolse virisemise, targutamise ja tigetsemiseta tööd teha.
Sel aastal tuleb kevad teisiti, ent soojus ja päike saabuvad meie maile nagu kõigil varasematel aastatelgi ja linnud laulavad sama rõõmsalt.”