Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

“Postimees” poolteist aastat tagasi: “Opositsioon: e-valimised löövad Vene demokraatiale hingekella”

-
07.03.2023
Reformierakonnal on e-valimistega veel potentsiaali.
© Scanpix

Kui siinne meedia peab Eesti e-valimisi ausaks, siis 2021. aasta septembris Venemaa valimiste ajal arvasid nad küll teisiti. Igatahes vahendas Postimees tollal suuri ohtusid, et Kreml kasutab e-valimisi oma huvides ära.

Tollal kirjutati “Postimehes”: “Vene opositsioon kardab, et neil valimistel kasutatav e-hääletamine muudab riigi avalikus sektoris töötavate inimeste survestamise senisest lihtsamaks. Helsingi Ülikooli Vene poliitika professor Vladimir Gelman ütles Moscow Timesile: “Kremlil on vaja kindlasti legitiimsuse säilitamiseks valimisaktiivsust sobivatest allikatest tõsta.”

Kremli kriitikute teatel raskendavad e-valimised valimispettusi tuvastada. “Meetodid on muutunud. Kreml tahab vältida piinlike piltide ja videote ilmsiks tulekut ning inimesi on märksa lihtsam e-hääletuse kaudu õigesti valima sundida, sest isegi vaatlejaid pole kohal,” ütles Moscow Timesile endine parteitu poliitik Roman Juneman.

Meduza teatel tõi eelmisel aastal Venemaal esimest korda kasutatud e-hääletamine kaasa anomaaliaid. Näiteks ületas ühes Moskva Troitski ringkonna valimisjaoskonnas elektrooniliste registreerimiste arv 217 protsendi võrra kogu valijate arvu.

Sõltumatu valimisvaatleja Golosi asejuhi Stanislav Andreitšuki sõnul on see äärmiselt probleemne areng. “See protsess on tehtud täiesti läbipaistmatuks. Kontrolli ja piiranguid valimispettustele sisuliselt enam ei olegi,” vahendas Andreitšuki sõnu Moscow Times.

Venemaal tõestati, et e-valimised on pettus. Eestis võidakse rõhuda sellele, et meil on ausad valimisametnikud – aga jälgides seda, millise vihkamisega viis meedia võimueliidi toel läbi EKRE-vastast kampaaniat, võib julgelt öelda, et sellise vihkamispagasiga inimestelt võib kõike oodata. Kaja Kallas vihkab Martin Helmet sama hullusti, nagu Putin Navalnõid, et teda e-valimiste võltsingutega tõrjuda.

Lisaks on rahaskandaalidega Reformierakonnal tohutult palju kaotada, kui võimule saab keegi, kes hakkab rahapesuasju lahti harutama.

E-valimisi peetakse ainult Eestis ja Venemaal, teised riigid, sealhulgas “liberaalsed”, peavad neid liiga ohtlikeks ja kontrollimatuteks. Venemaa sekkub seejuures teiste riikide valimistesse kõige rohkem just interneti kaudu (võib-olla ka Eestis, oma rahapesupartnerite toetuseks).

Kui Venemaal saab võimupartei “võltsimatuid” e-valimisi oma huvides ära kasutada, siis miks mitte ka Eestis – hoovad on ju võimurite kätes, kohalik “Navalnõi” ehk EKRE on ju suuresti kõrvaldatud.

Uued Uudised