Prantsusmaa president Emmanuel Macron ütles esmaspäeva õhtul, et tulevikus ei saa välistada lääne vägede saatmist Ukrainasse. Tema sõnul pole selles küsimuses praeguses etapis siiski üksmeelt, samas ei saa midagi välistada. Kuna Eesti on selles küsimuses alati kõige innukam, võib karta, et selle stsenaariumi korral saadetakse Ukrainasse ka Eesti mehi. Ka Kaja Kallas viibis sel kohtumisel Pariisis.
Macron kommenteeris seda küsimust pärast kohtumise korraldamist Pariisis, kus 20 Euroopa riiki, USA ja Kanada otsustasid tugevdada oma toetust Ukrainale, vahendas Soome YLE.
Macron tõi välja, et ta pole kunagi öelnud, et Prantsusmaa ei toetaks vägede saatmist. Ta ei soostunud kommenteerima, millised riigid kaaluksid vägede saatmist. Macron põhjendas oma sammu sellega, et lääs on Ukraina toetamisega sageli pool aastat või aasta hiljaks jäänud.
Siiani on NATO riigid hoolega hoolitsenud selle eest, et nende väed Ukrainas ei tegutseks, kuigi riigile antakse relvi. Ukraina ei kuulu NATO-sse ja NATO julgeolekugarantiid hõlmavad ainult NATO liikmeid.
Eelmisel suvel hoiatas NATO endine peasekretär Anders Fogh-Rasmussen, et kui Ukrainale ei lubata selget teed NATO liikmelisuseni, võivad mõned NATO riigid lubada Ukrainale vägesid.
Slovakkia peaminister Robert Fico väitis esmaspäeval, et mitmed EL-i ja NATO liikmesriigid kaaluvad vägede saatmist Ukrainasse. Ta rõhutas, et Slovakkia selles ei osale.
Tšehhi peaminister Petr Fiala ütles seda kommenteerides, et Tšehhi ei valmistu sõdureid Ukrainasse saatma.
NATO-l ei ole kavas Ukrainasse maavägesid saata, ehkki mõned lääneriigid on sellele võimalusele osundanud, ütles alliansi peasekretär Jens Stoltenberg teisipäeval uudisteagentuurile The Associated Press.
“NATO liitlased annavad Ukrainale pretsedenditut toetust. Oleme teinud seda alates 2014. aastast ja suurendanud pärast täiemahulist sissetungi. Ent NATO lahingvägede Ukraina pinnale saatmise kava ei ole,” ütles ta.
Sõdurite saatmine Ukrainasse ei ole lääneriikide huvides, hoiatas Kremli kõneisik Dmitri Peskov teisipäeval seoses Prantsuse presidendi Emmanuel Macroni avaldusega sellise käigu võimalikkusest.
“See ei ole üldsegi mitte nende riikide huvides, nad peaksid olema sellest teadlikud,” ütles Peskov vastuseks palvele kommenteerida Macroni avaldust.
Peskov lisas, et arutelu Lääne sõjaväelaste võimalikust saatmisest Ukrainasse on “äärmiselt oluline uus element”.
Nn kommunikatsiooniekspert Ilmar Raag kirjutas oma arvamusloos, et lääs peaks Venemaa ja Ukraina sõjas ise eskaleerima.