Prantsusmaal kui suveräänsel riigil on võimalik takistada rännet üle Vahemere, ebaseaduslike migrantide liikumist riigis ja Calais`i lähedastes laagrites elamist, ootamaks võimalust seadusvastaseks pürgimiseks naaberriiki Suurbritanniasse, tal on võimalik illegaalid riigist välja saata – ja kui need Inglise kanalis hukkuvad, valab Pariis krokodillipisaraid.
La Manche’i väinas hukkus kolmapäeval üle 20 migrandi, kes püüdsid Prantsusmaalt Inglismaale jõuda, kuid kelle paat Calais’ ranniku lähedal põhja läks, teatasid Prantsuse võimud.
Prantsuse siseministeeriumi teatel leidis patrullalus mitu laipa ja teadvusetut inimest. Õnnetusest andis võimudele teada üks kalur. Hiljem teatas politsei üle 20 inimese hukkumisest, mis teeb sellest tiheda liiklusega rändetee viimase aja ohvriterohkeima õnnetuse.
Päästemissioonil osaleb kolm helikopterit ja kolm alust, teatasid kohalikud võimud.
Siseminister Gerald Darmanin kirjutas Twitteris, et vahejuhtumis hukkus “palju inimesi”. “Neid ületusi korraldavate smugeldajate kuritegelikku loomust ei saa küllalt hukka mõista,” lisas ta.
“See katastroof väinal on tragöödia,” säutsus peaminister Jean Castex. “Minu mõtted on kadunute ja kannatanutega, kes langesid nende häda ja viletsust kuritarvitavate kriminaalidest smugeldajate ohvriks.”
Seega lükkab peaminister kogu süü inimsmugeldajatele, samas kui lääneriigid, sealhulgas ka Prantsusmaa, ei tee kõige vähematki inimkaubanduse ja ebaseadusliku rände tõkestamiseks, vaid pigem soodustavad seda. Muuhulgas annavad uppumisurmadele hoogu ka vabaühendused, kelle päästelaevad Vahemerel ergutavad üha uusi migrante teele asuma, samas kui võimekus päästa on madal.
Katastroofi taustal on Londoni ja Pariisi suhetes valitsevad pinged seoses rekordilise rändevooluga. Suurbritannia on ärgitanud Prantsusmaad migrante senisest enam takistama.
Prantsuse võimude andmeil on tänavu üle väina Suurbritanniasse proovinud jõuda 31 500 inimest ja merelt on päästetud 7800 inimest. Õnnetustes oli sel aastal seni hukkunud või kadunuks jäänud seitse inimest.
Briti võimude andmeil on riiki tänavu ebaseaduslikult jõudnud üle 25 000 migrandi, mida on kolm korda rohkem kui läinud aastal tervikuna.
Lääne-Euroopa on otseselt süüdi nii inimkaubanduses kui ka uppumissurmades, sest riigid ei tee midagi ebaseadusliku rände tõkestamiseks. (AFP-BNS-UU)