Kuigi Prantsusmaa protesteerivad farmerid Ladina-Ameerika odavama põllumajandustoodangu sisseveo vastu, on põhjus protestideks taas selles, et kliimameetmed on muutnud prantslaste ja teiste eurooplaste põllumajanduses tootmise kallimaks, kui see on mujal maailmas – kliimapaanikas Euroopa Liit pole enam konkurentsivõimeline.
AFP ja BNS vahendavad: “Prantsuse põllupidajad valmistuvad ulatuslikeks protestideks Euroopa Liidu ja Mercosuri kaubandusleppe vastu, mis ähvardab nende elatist, võimaldades importida blokki põllumajandustooteid Lõuna-Ameerikast, kus kehtivad leebemad keskkonnanõuded.
Protestid on plaanitud üle riigi, muu hulgas liiklussõlmedes. Rühm protestijaid blokeeris juba pühapäeva õhtul traktoritega Pariisist lõunas asuva magistraali.
EL-i ja Mercosur, kuhu kuuluvad Brasiilia, Argentina, Boliivia, Paraguay ja Uruguay, jõudsid esialgselt kokkuleppele juba 2019. aastal, kuid kõnelused on takerdunud põllupidajate ja mõne EL-i riigi, eeskätt Prantsusmaa vastuseisule.
“Praegusel kujul on kokkulepe vastuvõetamatu,” ütles Prantsuse välisminister Jean-Noël Barrot. “On mõeldamatu, et me kehtestame oma tööstusele ja põllumajandusele eriti karmid piirangud, kuid ei nõua sama oma kaubanduspartneritelt.””
Seega ei soovi Prantsusmaa mitte ise kliimarumalustest loobuda, vaid tahab, et lõunaameeriklased neid kaasa teeks. Farmerid avaldavad tõenäoliselt meelt selle vastu, et neid odavamaid võõrtooteid ei tuleks.
Kliimameetmed on varemgi Prantsusmaal massiproteste vallandanud – ka nn kollaste vestide liikumine sai alguse kütuse aktsiisitõusudest, mida põhjendati kliimavõitlusega fossiilsete kütuste vastu.
Uued Uudised