Riigikogu peaks ise tulema toime piirid ületanud obstruktsiooniga ning valitsus ei saa asuda läbi pideva eelnõude usaldusküsimustega sidumise teostama ise seadusandlikku võimu, ütles presidendi õigusnõunik Hent Kalmo.
President Alar Karis saatis kolmapäeval detsembris riigikogu vastu võetud maamaksuseaduse ja maksukorralduse seaduse riigikohtusse, kuna valitsus sidus seaduse vastu võtmise usaldushääletusega.
Kalmo sõnul ei ole presidendi hinnangul võimalik praegu parlamendis tekkinud olukorras jätkata pideva eelnõude usaldusega sidumisega, kuna see moonutab tugevalt parlamentaarset demokraatiat.
“Ühelt poolt parlamendi liikmed ei saa teostada selles mõttes oma mandaati, et osaleda tavapärasel viisil seaduse vastuvõtmisel, oma küsimusi esitada jne, aga teiselt poolt ka hääletuse iseloom muutub oluliselt. Ühelt poolt eelnõu puhul antakse hinnang konkreetselt eelnõule. Parlamendiliikmetel peab olema võimalus hinnata kõiki eelnõusid eraldi, sõltumata sellest, kas nad toetavad valitsuse üldist suundumust või mitte. Nüüd olukorras, kus eelnõu on seotud usaldusküsimusega, annavad nad hinnangu sellele, kas nad toetavad valitsust või mitte. See on ikkagi midagi muud,” rääkis Kalmo.
Kalmo nentis, et valitsusel peab olema ka võimalik oma poliitilist programmi ellu viia, mistõttu põhiseadus ka usaldushääletusi teatud juhtudel võimaldab. Tema sõnul on riigikogus kompromissi leidmine kahtlemata raske, kuid ummikseisu puhul ei saa olla lahenduseks eelnõude jätkuvalt usaldusküsimusega sidumine.
Allikas: ERR