Ameerika Ühendriikides kogub tuure president Joe Bideni korruptsioonikahtlustega seonduv. Nüüd on ilmnenud, et esimesed tõendid Bideni võimalikust osalemisest korruptiivsetes skeemides jõudsid justiitsministeeriumisse juba aastal 2018, kuid neid ignoreeriti. Seda teatas pühapäeval endine föderaalprokurör.
Tegemist ei ole sama juhtumiga, millega tuli eelmise nädala kolmapäeval avalikkuse ette kongressi esindajatekoja erikomisjoni esimees James Comer, kes nõuab kohtu kaudu välja dokumente, mis ühe vilepuhuja väitel kinnitavad Joe Bideni osalemist korruptsioonis ajal, mil ta oli asepresident. Uus Joe Bidenit puudutav altkäemaksusüüdistus on seotud tema poja Hunter Bideni juhatuse liikme positsiooniga Ukraina energiaettevõttes Burisma.
New York Post kirjutab, et endine USA föderaalprokurör Bud Cummins teavitas 4. oktoobril 2018 Bideni väidetavast altkäemaksusüüdistusest tollast New Yorki peaprokuröri Geoff Bermani, saates talle e-kirja, milles viitas olemasolevale tõendusmaterjal, mis kinnitab, et Joe Biden kasutas mõjuvõimu oma poja Ukraina-poolse tööandja kaitsmiseks. Selle tasuks tehti makseid Hunter Bidenile, Devon Archerile ja Joe Bidenile. Devon Archer on Hunter Bideni endine äripartner, kes mõisteti möödunud aastal finantspettuste eest aastaks vangi.
Kirjas ütles Cummins, et Ukraina tollane prokurör ja endine siseminister kindral Juri Lutsenko soovis sõita USAsse Bermaniga kohtuma ja väidetavalt olid tal olemas ka Bideni vastu suunatud süüdistuste kinnituseks tunnistajad. Berman aga ei reageerinud Cumminsi kirjale. „Ma ei kujuta päris hästi ette, millistel seaduslikel alustel otsustas justiitsministeerium niisugustele süüdistustele mitte reageerida,“ ütles Cummins Just the Newsile pühapäeval. Cumminsi sõnul ei vastanud Berman talle ja hakkas Bideni juhtumi asemel jälgima hoopis Cumminsit. „Üsna räige, kui sa annad teada küllaltki raskest kuriteost, aga selle uurimise asemel hakatakse uurima hoopis sind ennast,“ ütles Cummins.
Just the Newsi sõnul tegeleb kongress hetkel ajajoone koostamisega, mille eesmärgiks on tõestada, et föderaalsed õiguskaitseasutused said aastatel 2016-2020 teavet praeguse presidendi Joe Bideni ja tema perekonna kahtlase tegevuse kohta.
2020. aasta lõpus alustas Ameerika Ühendriikide justiitsministeerium uurimist seoses Hunter Bideni välismaise äritegevusega. Üheks uurimise all olevaks teemaks olid Hunter Bideni sidemed Ukraina gaasiettevõttega Burisma. Hunter Bidenist sai Burisma juhatuse liige 2014. aasta aprillis, üsna vahetult pärast seda, kui president Obama oli nimetanud Joe Bideni tegelema Ukraina asjadega. Hunteri nimetamine Burisma juhatuse liikmeks toimus ajal, mil Burisma tegeles aktiivselt Lääne liidrite meelitamisega, et takistada järelevalvet ettevõtte tegevusele. Samaaegselt Hunteri palkamisega külmutati rahapesus kahtlustatuna ettevõtte asutaja Mykola Zlochevsky varad Suurbritannias. 2019. aasta oktoobris tunnistas üks Zlochevskyga seotud ametnik, et Biden kutsuti juhatuse liikmeks ainult eesmärgiga „kaitsta“ ettevõtet välismaise kontrolltegevuse eest.
Möödunud aasta aprillis aga avaldas CBS News uudise, mille kohaselt on enam kui 150 Hunter Bideni ja James Bideni rahvusvahelist äritehingut märgitud USA pankade poolt kahtlaseks ja saadetud edasisele läbivaatamisele. Lisaks teatas CBS News, et Delaware’i peaprokurör alustas uurimist Bidenite võimaliku maksupettuse, rahapesu ja välispoliitilise mõjuvõimuga kaubitsemise üle.
2020. aasta oktoobris, kuu aega enne presidendivalimisi, andis FBI vanemagent Timothy Thibault käsu peatada Hunter Bideniga seotud negatiivse teabe levitamine.
Allikad: Breitbart News, CBS News, The New York Post, Just the News