Kui rahandusminister Martin Helme käis juunikuus Auveres kohtumas kaevurite ja energeetikute ametiühingute esindajatega, rahustas ta nad töökoha kaotuse suhtes maha, ehkki Kersti Kaljulaid külvas mõni aeg hiljem samas paanikat.
Nüüd ongi selge, et mingit sellist koondamist ei tule, nagi juunis kardeti ning riigipea jutt kliimapöördest tulenevast põlevkivitootmise lõpetamisest oli lihtsalt vastutustundetu.
Aastani 2023 peab olema tagatud Narva elektrijaamades Eesti keskmine elektrivajadus, seetõttu jääb Eesti Energias kavandatud koondamislaine väiksemaks, ütles rahandusminister Martin Helme pärast eilset kohtumist ametiühingu esindajatega.
Eesti ei saa Helme sõnul siinses kliimavöötmes lubada, et kõrgtarbimise ajal tegelikku tootmisvõimsust ei ole: “See on Eesti julgeolekuküsimus.”
“Enne septembrit üritatakse teha veel koostööd, et võimalusel oleks see number väiksem,” ütles pärast nõupidamist koondamiste kohta BNS-ile ametiühingute keskliidu esimees Peep Peterson.
“Saime kinnitust, et kaks energiaplokki lähevad reservi, säilitatakse ka personali poolt võimekus viimase aasta keskmises tootmismahus ehk 1050 megavatti. Lisaks on töös biomassi kasutamise lubamine kateldes ja nende asjade koosmõjus on praegu koondatavate piirarv 350 peale langenud,” rääkis ametiühingujuht. “Enne septembrit üritatakse teha veel koostööd, et võimalusel oleks see number väiksem,”
Enne räägiti juba üle tuhandest koondatust. Eesti presidendi Kersti Kaljulaid käis juunis kohapeal ja hirmutas kõiki, et põlevkivienergeetika aeg on saamas läbi ja tuleb tegutseda selle nimel, et praegu sellega hõivatud inimeste üleminek teistesse majandussektoritesse toimuks kiiresti ja sujuvalt.
President Kersti Kaljulaid sõnas 1300 kaevuri ja energeetiku töökoha kadumisega tekkiva võimaliku julgeolekuohu kohta, et see võib tekkida, kui inimeste suhtes ei olda ausad ja nad pannakse mingi väikese toetuse peale ootama olukorra muutumist energiaturul.
Mäletatavasti käis just enne seda ametiühingute esindajatega kohtumas Martin Helme, kes andis neile valitsuse nimel lootust. Nagu nüüd näha, oli neil sõnadel ka reaalne kate.
UU