Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

President Zelenskõi palus Saksa Bundestagil lõhkuda müür Ukraina ja Euroopa Liidu vahel

-
18.03.2022
President Zelenskõi esineb Bundestagi ees.
© Scanpix

Ukraina president Volodõmor Zelenskõi ütles oma neljapäevases videopöördumises Saksamaa Bundestagi ees, et Euroopasse on kerkimas uus müür, mis jagab Euroopa taas kaheks – vabaks ja rõhutud Euroopaks. Oma pöördumises tänas Zelenskõi Saksamaad abi ja toetuse eest, kuid paljude rahvaesindajate jaoks oli tegemist siiski ebamugava kuulamisega, kuna Zelenskõi ei jätnud kritiseerimata Saksamaa energiapoliitikat ja ärihuvisid, mis Euroopa lõhestamisele paraku suuresti kaasa aitavad, kirjutab BBC.

Viimastel nädalatel on Ukraina president näidanud oma pöördumistes liitlaste poole üles tõelist meisterlikkust. Kolmapäeval esines ta videopöördumisega USA kongressi ees, viidates Pearl Harborile ja 9/11 terrorirünnakutele. Teisipäeval palus ta Kanada parlamendiliikmetel kujutleda, kuidas näeksid välja pommirünnakud Torontole, Vancouverile ja Edmontonile. Möödunud nädalal Ühendkuningriigi parlamendi alamkoja ees peetud kõne meenutas aga paljuski Winston Churchilli sõjaaegseid kõnesid.

Emotsionaalne pöördumine Saksamaa Bundestagi poole oli oma hästi valitud ajalooliste paralleelidega igati märkimisväärne. Mitmed Bundestagi liikmed kasvasid üles kommunistlikul Ida-Saksamaal, Berliini müür taga. Pärast müüri langemist püüdis Saksamaa integreerida rahumeelset Venemaad läände, kasutades selleks kaubandust, äri- ja energialaseid suhteid. Kuid Ukraina ründamine Venemaa poolt kolm nädalat tagasi hävitas need püüdlused suuresti. Saksamaal on valitsevaks poliitiliseks konsensuseks tõusnud arusaam, et senistes suhetes Venemaaga ei ole talitatud õigesti.

Zelenskõi avaldas selget pahameelt selle üle, et mitmed Saksamaa ettevõtted ajavad endiselt Venemaaga äri. Tema sõnul tsementeeris uue, Euroopat kaheks jagava müüri Vene-Saksa gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitus. Samuti oli üheks müürikiviks Saksamaa vastuseis Ukraina liitumisele Euroopa Liiduga. „Hea härra Scholz, lõhkuge see müür,“ pöördus Zelenskõi Saksamaa kantsleri poole, korrates president Ronald Reagani ajaloolist nõudmist Nõukogude Liidule 1987.

Lisaks kasutas Zelenskõi veel üht külma sõja analoogiat ja palus lennukeelutsooni kehtestamiset ning abi õhu kaudu; täpselt samamoodi, nagu aitasid liitlased külma sõja ajal 1948-49 Lääne-Berliini. Ühtlasi meenutas Zelenskõi Bundestagi liikmetele Saksamaa kohust hüvitada Ukrainale natsismikuriteod.

Ukraina presidendi kõne tervitati püsti seistes pika aplausiga. Ja paljud Saksamaa ministrid nõustuvadki Zelenskõiga suuresti, ka need, kes varem toetasid Nord Stream 2. Ukraina ja Saksamaa valijate surve Saksamaa valitsusele lõpetada sõltuvus Venemaa energiast kasvab üha. Saksamaa valitsus plaanib lõpetada Vene nafta ja söe impordi sel aastal, gaasist loobumisega läheb aga kauem. On räägitud isegi kuni viiest aastast. Berliini sõnul kahjustaks kohene gaasitarnete lõpetamine Saksamaad rohkem kui Venemaad.

Saksamaa majandusminister Robert Habeck käib praegu välisvisiitidel, leidmaks uusi energiaimpordi võimalusi. Pärast hiljutisi kohtumisi Norras teatas ta kokkuleppest osta gaasi Norrast. Edasi lendab ta Katarri.

Sakslasi ei pruugi see kõik siiski rahuldada. Hiljutised arvamusküsitlused näitavad, et enamik ootab kohest energiaembargo kehtestamist Venemaale. Samas leiavad sakslased, et energiahinnad on tõusnud ebanormaalselt kõrgeks.

Allikas: BBC