Möödunud nädalal määras Euroopa Liidu Kohus Poolale trahvi miljon eurot päevas, kuna Poola ei ole täitnud 21. juulil 2021 langetatud kohtuotsust (millega nõuti Poolalt ülemkohtu distsiplinaarkoja tegevuse lõpetamist), samuti nõudis kohus, et Poola valitsus peataks ülemkohtu distsiplinaarkoja tegevuse otsekohe.
Trahv hakkab jooksma Euroopa Liidu Kohtu otsuse langetamise päevast ja lõppeb selle täitmisel. Septembris määrati Poolale trahv pool miljonit eurot päevas, kuna Poola ei ole nõus sulgema riigile olulist energiaallikat, Turówi söekaevandust. Poola justiitsminister Zbigniew Ziobro on öelnud, et Poola ei kavatse trahve maksta.
Politoloogia professor Przemysław Żurawski vel Grajewski leiab, et alanud on Euroopa Liidu sõda ülemvõimu päras Kesk- ja Ida-Euroopa riikides, ent Poolal on reaalne võimalus jääda võitjaks. Professori sõnul peab Poola EL-i ametnike tegevusele vastu hakkama, kuna EL-i institutsioonid üritavad laiendada oma mõju liikmesriikide üle. Żurawski vel Grajewski sõnul on tegemist iseloomu, tahtejõu ja psühholoogilise vastupidavuse proovikiviga.
„Kuna EL-i institutsioonidel ei ole võimalik laiendada oma mõju seaduslikul viisil, nt aluslepingutega – sest kodanikud suure tõenäosusega ei nõustuks sellega –, üritatakse mõjuvõimu laiendada nn fait accompli teel, ehk fakti ette panemisega. Poola on keskmise suurusega riik ja meid koheldakse teisiti kui näiteks Saksamaad,“ ütles professor.
Ta rõhutas, et Euroopa Liidu Kohus tegutseb väljaspool EL-i aluslepinguid ja et Poola ei tohiks mitte järele anda, vaid peab sellele usurpeerimise katsele vastu hakkama. Lisaks usub ta, et Poolal on üsna reaalne võimalus see sõda võita.
Żurawski vel Grajewski arvates võib lahenduseks olla hääletus Euroopa ülemkogus vastavalt Euroopa Liidu lepingu artiklile 7, mis ütleb, et ainult Euroopa ülemkogul on õigus otsustada, kas konkreetne riik rikub õigusriigi põhimõtteid või mitte, ühtlasi peab otsus olema ühehäälne. Professor usub, et selles hääletuses toetaksid Poolat nii Ungari kui ka Sloveenia.
Allikas: Remix News