Terasemalt Eesti ühiskondlikku elu jälgides võib lausa igapäevaselt leida pealtnäha toredaid ettevõtmisi, mis aga omariiklusele, rahvusriigile ja eestluse kestmajäämisele küll kuidagi kasuks ei tule, ja üks sellistest on kutsuva nimega projekt “Saame tuttavaks!”
Eesti Pagulasabi, Johannes Mihkelsoni Keskus ja MTÜ Ethical Links on asunud projekti “Saame tuttavaks!” raames korraldama üle Eesti üritusi, millest esimene leidis aset 13. jaanuaril Sillamäe Keskraamatukogus. Projekti kodulehe info põhjal olid külalisteks Sri Lankast pärit gümnaasiumiõpilane Niharlsan, Angoolast Eestisse kolinud keeleõpetaja Raoul ja itaallase Giacomo, kes töötab Eestis jalgpallitreenerina.
Kokku on projekti korraldajatel kavas teha 45 ühisüritust, kus kohtuvad rahvusvahelise kaitse saajad ehk pagulased ja kohalikud inimesed. “Pooleteise aasta jooksul jõuame kolm korda igasse Eesti maakonda ning aitame luua keskkonda, kus pagulased, uussisserändajad ja siin elavad inimesed omavahel paremini tuttavaks saavad,” kirjutatakse “Saame tuttavaks!” kodulehel. Projekti kaasrahastavad Euroopa Liit Varjupaiga- , Rände- ja Integratsioonifondi kaudu ning EV Siseministeerium.
Esmapilgul õilsa ja vajaliku üritusena ette söödetud projekt saab hoopis teise näo, kui jälgida korraldajate tegelikku tausta. Eesti Pagulasabi teatab oma kodulehel, et kaardistab erinevaid elu- ja töökohtade, asjade ja teenuste pakkumisi, kogub annetusi, korraldab koolitusi ja toob Eestisse häid praktikaid, parandades Eesti vastuvõtu- ja integratsioonisüsteemi, tehes huvikaitset ning jagades faktipõhist informatsiooni laiemale avalikkusele. Johannes Mihkelsoni Keskus pakub rahvusvahelise kaitse saanud inimestele tugiisikuteenust ja teeb koostööd mitmete Eesti ja Euroopa organisatsioonidega, nagu Sorosi toetatav Avatud Eesti Fond, Euroopa Noored, Euroopa Liidu Infosekretariaat, Mitte-eestlaste Integratsiooni SA, EAS, Sotsiaalministeerium, Euroopa Komisjon ja paljud teised.
Ethical Links ütleb enda kohta, et töötatakse arengukoostöö ja maailmahariduse valdkonnas, samuti kultuuridevahelise kommunikatsiooni pädevuste arendamisega. “Tahame, et Eesti oleks avatud ja hooliv riik ning turvaline kõikidele inimestele, kes siin elavad. Arvame ka, et Eestil on maailmale palju toredat pakkuda – sealhulgas vähem priviligeeritud gruppidele ja piirkondadele. Töötame Eestis ja Lähis-Idas. Pakume huvilistele võimalust avastada Lähis-Ida läbi vabatahtliku töö, koondame kompetentsi, et saaksime paremini aidata Lähis-Idast tulijatel kohaneda Eestis ja oleme osalised ka arengukoostöös,” on nende kodulehel kirjas.
Mistahes nurga alt võttes paistab projektist ikkagi välja Eesti ühiskonna sallivuslaste osa ja vasakliberaalse valitsuse soov tuua Eestisse massiliselt immigrante ja sobitada nad siinsesse ruumi, kujundades nii Eestist multikultuurset ja hävitades rahvusriiki. Projekti “Saame tuttavaks!” üritustest osavõtt on iga inimese enda vabatahtlik valik, kuid headuse ja abistamise rüüsse riietatud multikultuursuse ettevõtmine Eesti rahvusriigile head küll ei tõota.