Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

„Proua minister! Teid kuulates tekib küsimus, kas mõni reformierakondlane vahel tõtt ka räägib.“

-
16.06.2022
LIINA KERSNA
© UU

Korruptsioonihõngulisi riigihankeid eest vedanud haridus- ja teadusminister Liina Kersna, kelle vastu algatatud umbusaldusavaldust Riigikogu neljapäeval menetles, kasutas riigikogu kõnepulti peamiselt valetamiseks ja avalikkuse eksitamiseks.

Näiteks väitis Kersna oma kõnes, et valitsus olla olnud nõus, et 2021. aastal kiirtestide ostmiseks konkurssi ei korraldata ja leping tehakse ainult ühe ettevõtjaga.

Eelmise valitsuse keskerakondlasest minister Jaak Aab märkis seepeale: „Me mäletame neid asju sutsukene erinevalt. Nii mina kui ka Janar Holm [riigikontrolör – toim.], nii 26. oktoobril kui ka 28. oktoobril palusime võtta vähemalt kolm pakkumist. Keegi ei öelnud, et võta üks pakkumine.“

Eelmise valitsuse majandusminister Taavi Aas täiendas: „Hea minister! Selle 26-ndama kabinetiistungiga on nüüd küll üks huvitav lugu. Päris kindlasti sellel kabinetil ei jõutud arutamisel tulemuseni, et kolme pakkumist ei tule võtta, et selleks ei ole aega, see ei olnud päris kindlasti nii. Ka ei informeerinud te sellest, et te juba eelmisel õhtul ehk 25-ndal olete helistanud ühele ettevõttele, ja võimalik, et leppinud kokku. Aga päris kindlasti oli sellel kabinetiistungil juttu sellest, et tuleb võtta kolm pakkumist, sellele viitasid nii minister Jaak Aab kui riigikontrolör Janar Holm.“

Minister Liina Kersna väitis veel, et ühtegi teist kiirtestide pakkujat ei olnud või ei olnud teada.

Martin Helme lükkas väite ümber: „Olid teada! ministeerium oli ise varem ostnud teistelt firmadelt ja odavamalt, sellelsamal ajaperioodil väga väikese vahega tulid pakkumised, odavamad ja paremad. Eestis eksisteeris juba eelmisel aastal väga usin ja väga konkurentsivõimeline kiirtestide turg. Erinevaid firmad, kümned firmad tegelesid sellega, neil olid laoseisud olemas, neil olid olemas käibevahendid, et seda kõike teha. Jutt sellest, et muud ei jäänud üle, on lihtsalt jultunud vale.“

Liina Kersna luiskas ka muudel teemadel, näiteks väitis ta: „Kui me vaatame varasemate aastate kõrghariduse rahastamist, siis hea koalitsioonipartneri Keskerakonnaga eelarve läbirääkimistel ma küsisin kõrgharidusele juurde 7,3% tegevustoetuse kasvu, sain 0%.“

Keskerakonna minister Jaak Aab juhtis tähelepanu: „Hea Liina! Jälle tuleb natukene õiendada, et kõrghariduseks Reformierakonna delegatsioon ei küsinud sentigi juurde. Need kõnelused olid väga rasked eelmise aasta kevadel riigi eelarvestrateegias. Vastupidi, huvihariduselt tehti ettepanek raha ära võtta. Kahjuks see nii oli.“

Rahvasaadik Urmas Reitelmann torkas: „Proua minister! Teid kuulates tekib taas tahtmatult küsimus, kas mõni reformierakondlane vahel tõtt ka räägib.“

Martin Helme võttis Kersna esinemise kokku: “Nii palju valetamist, kui siit puldist on tulnud, ma ei ole tükk aega siin saalis kuulnud. Ma pean tunnistama, et mul ei ole tükil ajal vererõhk nii kõrgeks läinud kui selle tänase arutelu juures.“

Umbusaldusavalduse tulemus? Umbusalduse avaldamise poolt oli 39 saadikut ja vastu 33, aga sellele vaatamata jääb Liina Kersna jäi ametisse, sest poolthääli oleks pidanud olema 51. Hääli jäi puudu, sest enamus Isamaa fraktsioonist, kes peab praegu Reformierakonnaga valitsusläbirääkimisi, puges põõsasse (välja arvatud Tarmo Kruusimäe) ning sotsid on juba viimased poolteist aastat olnud Reformierakonna kintsukaapijad.

Selline on Eesti poliitika 2022. aasta kevade lõpu seisuga.

LOE LISAKS

Riigikogu avaldab Reformierakonna haridus- ja teadusminister Liina Kersnale umbusaldust

Martin Helme: “Reformierakond on pättide partei. Riigivõim on neile vajalik selle jaoks, et kantida maksumaksja raha omadele.”