Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

“Räägime asjast 3”: tolliliit pärast Brexitit on EL-i surmahaare Suurbritanniale

-
06.05.2018
Brexiti toetusplakat.
© UU

Viimase teemana arutlesid Mart ja Martin Helme saates “Räägime asjast” Brexiti üle, sest selle kohta kuuleb Eesti meediast vaid väärinfot – püsiriik, süvariik ning eurofiilne eliit valitsuses ja parlamendis ei soovi teemat õigesti kajastada.

Martin Helme rääkis sellest, et hiljuti avaldas Lordide Koda Briti valitsusele survet selles osas, et Suurbritannia peaks ka pärast Euroopa Liidust lahkumist tolliliitu jääma.

Hetkel on Ühendkuningriik üks maailma suurimaid teiste maadega kaubitsevaid riike, kuid tollitulud korjab EL, kes saab sealt märgatavalt rohkem raha kui on isegi brittide sissemakse ühiskassasse – kokku umbes 20 miljardit. Brittide majanduslik tugevus peitub rahandussektori pangandusteenustes, mille vaba kättesaadavus on EL-ile ülioluline ja seda tahetakse tolliliidu kaudu säilitada.

Nii saaks näiteks sakslased edaspidigi oma automüügiraha brittidelt kätte, kuid nood oma pangateenuste rahasid EL-ist mitte, mis on Suurbritannia suhtes tõeline sigadus. “EL-i käpikud Suurbritannias on selle raha nimel valmis alustama kasvõi kodusõda,” rääkis Martin Helme.

“Kui Theresa May selles osas EL-ile järele annab, siis tulevad kas erakorralised valimised, võimule tulevad leiboristid või leiavad toorid mõne euroskeptiku, kes lõpetab läbirääkimised EL-iga,” ennustab Helme. Tema hinnangul venitab Euroopa Liit läbirääkimistega, visates iga natukese aja tagant mingi nõude kapituleerumiseks, soovides britid sel moel sügiseks nurka suruda, sest lepinguta nad ei saa lahkumist edukalt lõpetada. Martin Helme usub, et EL keerab liigse survega siiski vindi üle.

Üldiselt peavad Helmed brittide võitlust hambutuks, sest valitsuses on peamiselt eurofiilid, euroskeptikud on vähemuses. Avalikkuse ja tooride seas kasvab toetus Brexitile, kuid väike poliitiline grupp fanaatikutest eurofiile surub kõvasti peale ning Theresa May kas võetakse peagi ametist maha ja asendatakse kellegi teisega, või ta kapituleerubki EL-i nõuete ees, mis muudab Brexiti suuresti lahjemaks.