Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

“Räägime asjast”: kui e-valimiste kulgu kontrollida ei saa, oleme Venemaa ja Venetsueelaga samal tasemel

-
10.03.2019
E-valimisi ei kasuta ükski Euroopa riik peale Eesti. Küll aga kasutab e-valimisi Putini võimu kindlustamiseks Venemaa.
© Stanislav Moshkov/ Õhtuleht

Saate “Räägime asjast” ühe teemana võtsid Mart ja Martin Helme üles selle, kui ebanormaalselt palju e-hääli sai Reformierakond, kes varastas oma hääled ilmselt peamiselt Keskerakonnalt.

Martin Helme sõnul tõi EKRE liige Silver Kuusik välja Reformierakonna tulemused enne e-valimiste rakendamist – siis said nad 12-16% häältest, kuid pärast e-hääletuse kasutuselevõttu tõusis see protsent 25-28 kanti. “E-valimised tõstsid nende toetust üle 10 protsendi ja sel korral on tõus eriti ebaloomulik,” märkis ta.

On küll väidetud, et RE valija olevatki e-valija, kuid Martin Helme juhtis tähelepanu sellele, kui suur populaarsus on oravaparteil pensionäride seas (koos Keskerakonnaga) ja nood pole just suured äppidega tegutsejad. Mart Helme lisas kibeda anekdoodi: “Vanaisa oli kogu aeg konservatiiv, aga pärast seda, kui ta vanadekodusse pandi, on tast liberaal saanud.”

Martin Helme sõnul hakkab e-hääletuse puhul juba arvude keskmine mängima ehk kõikumine e- ja paberhääletuse vahel. Kui näiteks Keskerakonnal oli see tugevalt paberhääletuse suunas, siis Reformierakonnal anomaalselt e-hääletuse poole.

“E-hääletuse puhul ei ole võimalik kontrollida, kuidas e-hääli loetakse – valimisteenistus ütleb vaid, et kõik on õige, aga ei ole mingit kontrollimisvõimalust, kuidas hääl IP-aadressilt valimisserverini jõudis,” selgitas Mart Helme. Martin Helme täpsustas, et EKRE poolt saadetud IT-spetsialistid said näha toimuvat viimasel etapil ehk masinast kuni valimisteenistuseni, kuid kõike eelnevat – kuidas hääled kokku loeti, kas antud häälte arv klapib sellega, mis arvutist välja tuli – seda ei saanud kontrollida.

Selle kohta on hoiatav näide Narva valimispäeva valimistelt, kus õhtul oli hääli rohkem kui järgmisel hommikul selgus – ometigi peaks välja antud sedelite arv klappima kokkuloetutega ehk häälte arvuks loetud järjekorranumber 743 ei oleks tohtinud kuidagi klappida. Ilmselt ei klapi ka e-hääletuse tulemused ja välja on tulnud rohkem hääli kui neid tegelikult anti, kuid kontrollida seda ei saa.

Mart Helme sõnul on Reformierakond seotud kahe skandaaliga, mis küll ketravad edasi, kuid kuhugi ei jõua – üks on rahapesuskandaal, kuhu lisandub üha uusi panku ja kus summad üha kasvavad, ja mis toimus täielikult Reformierakonna valitsemise ajal. Teine on dopinguskandaal, milles on RE taustaga inimesed nagu Neinar Seli, Mati Alaver ja paljud teised sporditegelased mängus. “Kõik skandaalid on seotud Reformierakonnaga ja ilmselt käib sama pettus ka valimistulemustega,” lisas ta.

“Me ei ole e-valimiste vastu, kuid ei saa pidada valimisi, mille tulemusi ei saa kontrollida – siis on need Venemaa või Venetsueela moodi valimised ja järgmine kord tehakse need ehk üldse lotosüsteemi alusel,” ütles Martin Helme. Mart Helme sõnul on valimistulemused Eestis antud uuringufirmade kujundada – nimelt väidetakse praegu, et teatud firmad ennustasidki õigeid tulemusi. Ometigi võidi nende küsitluste tulemustega nii manipuleerida, et need andsid võimaluse võltsimised sisse viia.

Nii näiteks hakkas jaanuarist tõusma Reformierakonna populaarsus uuringutes. Kuna Reformierakonna ja Keskerakonna  lahknevus e-häälte osas on tugevalt viimase kahjuks, siis on täiesti võimalik, et mingi programmijupike ehk uss tõstis umbes 10% KE häältest üle Reformierakonnale.

Mart Helme sõnul on ka visuaalselt võimalik märgata, kuidas e-valimiste tulemus on kaheldav. Nimelt väitis üks RE juhtivpoliitikuid, et tal tuli hirm, kui ta nägi Läänemaal, kui palju inimesi käis EKRE üritustel ja kui vähe nende omal. Ka Pärnus oli ühel rahvuskonservatiivide koosolekul üle poolesaja inimese, Keskerakonna samaaegsele üritusele aga ilmus vaid neli inimest.

Saatejuhtide sõnul võltsitakse loogika järgi usutavuse piirides, kuid seekord pingutati e-valimistel üle. Näiteks Urmas Paet, kes ei viibi üldse enam Eestiski, sai paberhääli mõni tuhat, e-hääli aga üle 6000 – see pole enam usutav ega loogiline.