Kolmanda teemana võtsid Mart ja Martin Helme üles sel nädalal ERR-i ümber toimunud poleemika.
Martin Helme nentis, et see ERR-i nõukogu on viimane, milles ta istub. Kogu seda lugu aga kajastati meedias ülimalt absurdselt, minnes lausa süüdistusteni, et EKRE tahtvat ajakirjanduse suu sulgeda.
“Sellest polnud juttugi, et minu kirjas nõukogule oli peamine pretensioon see, et rahvusringhäälingu seadust ei täideta – kui nõukogul üldse mingeid funktsioone on, siis just selle täitmise jälgimine,” selgitas Martin Helme. “Ma tõin ka sissejuhatavas kõnes välja 7-8 paragrahvi, mida rikutakse, ja tegu pole ainult ühe ajakirjaniku, ühe formaadi või ühe väljaandega, vaid see on kogu meediamaastiku probleem.”
Martin Helme tõi näidetena pidevalt valetava Lobjakase; Johannes Tralla, kes intervjueerib täiesti erineva häälestatusega Kaja Kallast või Mart Helmet ja Mihhail Kõlvartit, kusjuures viimaste puhul on tal näol põlglik ilme ja agressiivne on ta ainult teatud inimeste vastu; mõnitav “Peaministri punane joon”, milles endised NO99 näitlejad naeruvääristasid valitsust, ja seda pahna hoiti ERR-is nädalaid üleval.
ERR-i ja teiste meediakanalite arvamuslugudes on koalitsiooni kohta üksikud neutraalsed või positiivsed lood ning kümnete kaupa negatiivseid; Varro Vooglaiu mõnitamist nimetatakse huumorisaateks ning ebameeldivate poliitikute peedistamist “teravaks” ajakirjanduseks, ja nii edasi.
Martin Helme sõnul oli ta valmis, et sellised absurdsed selgitused tulevad, aga ta ei arvanud, et jääb nõukogus täiesti üksi. Heidy Purga suguste endiste ERR-ikate poolt ta midagi ei oodanudki, kuid nn sõltumatud eksperdid osutusid sõltuvaks liberaalsest ideoloogiast, mis on tegelikult eufism, sest liberaalne demokraatia tähendab täna kultuurimarksismi; isegi nende erakondade esindajad, keda ERR-is samuti pekstakse, arvasid, et see on normaalne.
Üldiselt pakkusid nõukogu liikmed välja, et see kõik olevat vaid Martin Helme peas. Mart Helme tõi võrdluseks Galileo Galilei, kelle puhul arvati ka, et Universumi toimimine on tema kinnisidee. “Kui meie kritiseerime korrumpeerunud, kokkujooksnud ja hullumeelset maailma, on see meie peas,” rääkis ta. “Nemad kaitsevad seda, sest pole võimelised allakäiku tunnistama, kuna nende heaolu, sotsiaalne positsioon ja leivakannikas sõltuvad sellest maailmast; nad ei julge minna kokku nuripidiseks kasvanud maailmaga, ja nad sõimavad meid, sest meie näeme valedest tulvil maailma, ja julgeme selle vastu minna, mida nemad ei julge!”
Martin Helme sõnul saab ERR aastas 44 miljonit eurot ja vähim, mida nõukogu võiks teha, on see, et kallutatust ära hoida. “Küll reaalsus kunagi kohale jõuab – kui üks organisatsioon on nii kokkujooksnud, et keegi pole võimeline seda nägema ja enesekorrektsioon seestpoolt tulla ei saagi, siis sellist organisatsiooni saab ainult väljaspoolt parandada,” sõnas Martin Helme.
“Kui ajakirjanikud arvavad, et neid ei tohi puutuda, siis teadku, et ERR kuulub riigile ja avalikkusele ning riigil tuleb leida instrumendid ja järelvalve, et selle sõltumatus tagada,” lõpetas Mart Helme.