Saate „Räägime asjast“ saatejuhid Mart Helme ja Urmas Reitelmann võtsid üles idapoolse sisserände ning ühtlasi jutustas siseminister ka mõnedest välissõitudest.
Mart Helme meenutas Luxembourgis toimunud EL-i siseministrite kohtumist, kus Lõuna-Euroopa siseministrid heitsid kolleegidele ette, et nood ei taha neid üle Vahemere tulevate aafriklaste osas aidata. Eesti siseminister esines seal selgitusega.
„Ütlesin neile, et mõistame nende muret, kuid me oleme ka ise idast tuleva rändesurve all, kus kümned tuhanded tulevad sisse ja me ei ela seda üle – selle peale ärkasid ka lätlased, leedukad ja poolakad. Poola esindaja ütles, et te peate ka meid mõistma – ka meil on rändesurve ja kuigi migrandid on tööjõuna vajalikud, tulevad juba miljonid. Häda nimi pole ainult Aafrika, vaid ka endine Nõukogude Liit!“ jutustas siseminister.
Eraldi kirjeldas Mart Helme hiljuti Jeruusalemmas toimunud palvehommikusööki, kuhu ta oli saanud kutse juba Riigikogu ajast, ja koos saadikust abikaasa Moonika Helmega. Kuigi juudid on judaistid, oli tegu kristliku üritusega, mille korraldajateks olid NLiidust pärit Robert Ilatov ja Eestist pärit Albert Veksler, kes korraldas seda koos perega.
„See oli vapustav globalistlik kristlik üritus, kus oli koos üle 700 inimese 65 riigist,“ rääkis Mart Helme. Nii oli seal kohal üks India ärimees, kel on laialdased valitsussidemed, kongresmen Michele Bachmann, kes on USA-s üks populaarsemaid poliitikuid, sügavalt usklik inimene, kelle suhtumine on õnnistavalt religioosne ja kes andis ka Helmedele õnnistuspalve. Üritusel sai sõna ka Mart Helme.
Eesti minister sai jutule ka Donald Trumpi tulevase kampaaniajuhiga ja vestluses räägiti islami pealetungist, kristlaste tagakiusamisest ning agressiivsest sekularismist. „Rääkisime kristliku poliitilise liidu moodustamisest, mille eestvedaja saab olla ainult USA – meie peame kaasa aitama,“ lausus Helme, lisades, et kontaktid jätkuvad. „Ma ütlesin talle, et me oleme kõik ristisõdijad!“
Palvehommikusöögi eelsel üritusel esines ka valge farmer Lõuna-Aafrika Vabariigist, 11 lapse isa, kes kutsus üles kristliku maailma taassünnile, ja seda mitte ainult usu, vaid kogu kristliku tsivilisatsiooni päästmise kontekstis.
Saates tuli jutuks ka Eesti maine, mida president Kaljulaid taas Süddeutsche Zeitungis alla viis. Mart Helme rääkis sellest, kuidas ta pärast kohtumist Eesti saadikuga Tel Avivis Sulev Kannikesega hakkas sõitma Jeruusalemma ja siis helistati talle korraldajate poolt – nimelt oli neile tulnud Eestist telefonikõnesid, kus hoiatati Helme kui juudivihkaja eest.
„Ma korraldasin neile materjalide saatmise, mille järgi toetab EKRE ainsa erakonnana Eestis saatkonna üleviimist Tel Avivist Jeruusalemma, ja polnud palju vajagi pingutada – korraldajad olid siis maruvihased hoopis kaebajate peale,“ jutustas Helme.
Urmas Reitelmann jutustas sellest, kuidas Eesti poliitikud kohtusid sel nädalal USA lobistidega, kes esindasid peamiselt Demokraatlikku Parteid. Väliskomisjoni aseesimees Marko Mihkelson rääkis külalistele muidugi Eestit laimavat kultuurimarksistlikku juttu, kuid siis andis kohtumisele saabunud Anti Poolamets omapoolse ja teistsuguse ülevaate. Poolametsa sõnul tuli hiljem üks lobistidest teda tänama – ta olevat nii saanud ka teise poole seisukoha kuulda, mida muidu poleks kuulda olnud.
Mart Helme rääkis ka sellest, kuidas ta kohtus Jeruusalemmas inimestega, kes saavad vabalt astuda Valge Maja Ovaalkabinetti, ning ta andis neile teada, et USA-l pole Eestis juba kaks aastat suursaadikut, paludes öelda Donald Trumpile, et ta sellise inimese saadaks, ja kindlasti kristliku konservatiivi. Need inimesed olid kuuldust hämmingus ja küsisid, et kas diplomaatiline esindus ikka on – nende jaoks oli selline asi kummaline ja uskumatu, et suursaadikut pole.
Urmas Reitelmann tuletas meelde, et Trump määras kohe pärast ametisse saamist siia suursaadikuks väliseestlase, admiral Edward Masso, kes oli USA sõjaväes väga kõrgetel kohtadel. Sven Mikseri välisministeeriumi ametnikud aga olevat selle kandidatuuri tagasi lükanud, väites, et Masso määramine oleks eestlaste alandamine. Tõenäoliselt vihastas USA pool omakorda, et Eesti kultuurimarksistidele konservatiivne kandidaat ei sobi ja asi seiskus.
Urmas Reitelmann nimetas heaks endeks seda, et USA välisminister Pompeo keelas saatkondades geilippude heiskamise. Mart Helme aga rääkis sellest, et on saanud suusõnalise kutse järgmise aasta veebruaris Washingtonis toimuvale palvehommikusöögile, mis on umbes kolme ja poole tuhande kokkutulijaga juba mammutüritus.