Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

“Räägime asjast”: kui ravimite käibemaksu kaotamine on EKRE populistlik soolo, siis võiks kõik populismiga tegeleda

-
21.10.2018
EKRE eelnõu nägi ette ka annetuste vabastamist käibemaksust.
© Erik Prozes/Postimees

Teise teemana võtsid Mart ja Martin Helme saates üles neljapäevase hääletuse ravimite ja erivahendite käibemaksu alandamise üle, mille algatas EKRE ja kartell läbi kukutas.

Muidugi käis jutt alguses taas Postimehe olematu ajakirjandusliku taseme üle, kes kirjutas sellest, kuidas EKRE soolo olevat fiaskoga lõppenud. Teema lõpuosas soovitas Mart Helme sellise loo kirjutanud Anna Põllul mõelda selle peale, et ta pole igavesti noor, terve ja hea palga peal. “Sa rõõmustad, et haigete aitamine ei läinud läbi – kord vajad sa seda ka ise,” hoiatas ta noort ajakirjanikku.

Martin Helme täpsustas, et jutt oli nii ravimite, puuetega inimeste abivahendite kui ka annetuste vabastamisest käibemaksust, kusjuures tegu oli ettepanekuga valitsusele, et see ise koostaks eelnõu ja esitaks Riigikogule, kus selle saaks lihthäälteenamusega vastu võtta. Ometigi marssisid keskid ja sotsid saalist välja, et mitte hääletada. “Nad arvasid, et EKRE algatus saab liiga palju tähelepanu,” märkis Mart Helme, kelle sõnul oli seekord vastavate uudiste kommentaarides 99% inimestest EKRE poolt ja läbikukutajate vastu, kes lasid inimliku ettevõtmise põhja.

Martin Helme sõnul oli eelnõu vastaste põhiargumendiks see, et EL ei luba käibemaksu 5 protsendilt allapoole lasta, selleks peab küsima eriloa. Ometigi ongi paljudel riikidel see tee läbitud ja ravimitel nullkäibemaks, paljudel ka 2-3%. Brüsseli ees lömitamisega paistis kõige rohkem silma Jürgen Ligi, kes ei lubanud oma isandat sellise palvega tülitada, vaid väitis, et EKRE olevat teinud lõksu, näitamaks, et Brüssel on paha. “See ju nii tulebki välja,” väitis Martin Helme seepeale.

Martini sõnul oleks see eelnõu lahenduseks ühele suurele probleemile – nimelt võtab riik Toivo Tänavsuu Vähiravifondile tehtud annetustelt 20% käibemaksu, nagu seda tehakse ka erivahenditelt. Ravimite käibemaks on küll 9%, kuid see võiks ka väiksem olla, sest paljud kroonilised haiged on pensionärid, kes ostavad ravimeid mitmesaja euro eest oma piskust pensionist. Ta meenutas, et rahanduskomisjonis oli jutuks ka käibemaksu alandamine viiele protsendile, kuid ka siis ei võtnud kartellierakonnad toru.

Mart Helme tuletas meelde, et mitmes erakonnas on kindlad inimesed, kes on kogu aeg puuetega inimeste mures, kuid nemadki ei tulnud kaasa. Keskerakonna saadik Mihhail Stalnuhhin oli küsinud, et kas 5% peale laskmine EKRE-le sobiks ja sai jaatava vastuse, kuid ikkagi toetust keskidelt ei tulnud. “See on poliitiline armukadedus, tigedus ja varjamatu viha selle üle, et hea algatus tuli valest erakonnast, ja nii visataksegi nii meile kui ka abivajajatele hapet näkku,” resümeeris ta.

Martin Helme märkis, et Tallinn on täis Jüri Ratase pildiga Keskerakonna plakateid õiglasest riigist (mis on ilmselt mõeldud EKRE justiitsreformi idee tasalülitamiseks), kuid kui asi läheb reaalseks, siis vähihaiged, puuetega ja kroonilised haiged abi ei saa. Kommunaalmajades elavatele pensionäridele on iga euro tähtis, kuid siis pole õiglast riiki kuskil.

“Ligi ja Reformierakond on Exceli tabelitesse ja peenhäälestusse kinni külmunud, väites, et erandeid teha ei saa – kelle jaoks maksusüsteem siis on, kui mitte inimeste jaoks?” küsis Martin Helme. Tema kriitika osaliseks sai ka Ligi väide, et käibemaksu alandamisega võitvat suured ravimifirmad. “Käibemaksu maksab tarbija, mitte firma – kui sa oled olnud rahandusminister ja sellest aru ei saa, siis millest sa üldse saad?” pahandas ta.

Mart Helme selgitas, et sellest 200 000 eurost, mille riik vähiravifondile tehtud annetustelt käibemaksuna ära võtab, saaks 30-40 vähihaiget ravi alustada või 3-4 raskelt haige elu päästa, ometigi võtab riik selle ära, kuigi ka eelarves on see väike summa. “Ei oska Keskerakond ega osanud ka Reformierakond majandada,” nentis Mart Helme. “Ka inimelud ja kannatused neile ei loe.”

Martin Helme meenutas taas Postimehe rõõmustavat pealkirja EKRE soolo fiaskost. “Meie soolo on inimelude päästmine,” ütles ta. “Ka erivahendeid vajavad puuetega inimesed ei huvita kedagi, nad ostavad need vahendid ise ja 20% käibemaksuga, sest bürokraatia soodustuste saamisel on tohutu. Keegi peale meie neid aidata ei soovinud – kui meie oleme populistid, siis võiks küll kõik erakonnad populismiga tegeleda.”

Mart Helme märkis, et enne valimisi on olukord väga närviliseks läinud, RE ja KE on aru saanud, et nad peavad EKRE-ga valitsuse loomisel arvestama, ja rahvuskonservatiividel on nende jaoks veel üks punane joon – see on ravimite, erivahendite ja annetuste käibemaksu nullimine!