Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

“Räägime asjast”: rahvahääletuste halvustajatel on totalitaarne mõttelaad

-
03.02.2019
Meeleavaldus rahvaalgatuse õiguse seadustamiseks.
© Scanpix

Saates “Räägime asjast” rääkisid saatejuhid Mart ja Martin Helme ning saatekülaline Jaak Valge ka eelmisel teisipäeval tutvustatud demokraatiapaketist.

Martin Helme sõnul süüdistatakse EKRE-t kodanikuühiskonna lammutamises, kuna ta ei kavatse jätkata puukidest ideoloogiliste MTÜ-de toetamist, kuid erakonna plaanides on kindlalt sees ühiskonna tüürimine tagasi demokraatia poole.

Jaak Valge sõnul on paketi eesmärgiks kodanike aktiviseerimine, kusjuures neile antakse suurem sõnaõigus, näiteks esindajate valimine teatud ametipostidele, mida seni ei valita, sealhulgas presidendi valimine, ning üks osa on ka kompensatsioonimandaatide süsteemi kaotamine.

Teiseks aga antakse inimestele võimalus rahvahääletusteks kas siis mingite õigusaktide või ka põhiseaduse muutmiseks, kus teatud arv kodanikke peab selleks eelnevalt allkirja andma – kui mingi juba sõnastatud eelnõu tarvis, siis vähem, kui põhiseaduse muutmiseks, siis rohkem, vastavalt siis 25 000 ja 40 000.

Kui parlament ei võta algatajate eelnõud vastu (ta võib ka ise alternatiivse eelnõu esitada), siis läheb see rahvahääletusele. Künnised on kõrged selleks, et kodanikud ei hakkaks tühiseid eelnõusid esitama, kuid piisavalt madalad, et nad ei tunneks, nagu ei saa nad ka referendumite kaudu algatusi teha. Lätis ja Leedis näiteks ongi künnis liiga kõrge ja referendumid on harvad.

“Selline võimalus oli Eestis aastatel 1920-1933 ja selle aja jooksul oli viis rahvahääletust,” rääkis Jaak Valge. “See pole mingi avantürism, see kontseptsioon on olemas kümnes Euroopa riigis. Eesti kodanikud soovivad ja väärivad seda – 80% neist leiab, et nad saavad liiga vähe valitsemises osaleda.  See võimalus kutsuks ka Eesti poliitilist eliiti korrale, sest liiga palju on vastu võetud eelnõusid, mida rahvas ei toeta. Panime eelnõusse ka variandi, et kui parlament eelnõu vastu ei võta, rahvahääletus aga toetab seda, peab parlament laiali minema, sest ta on siis muutunud ühiskonna kõverpeegliks!”

Martin Helme sõnul on Euroopas ka kümme riiki, kus president valitakse otse, on tugeva presidendivõimuga riike ja ka palju kuningriike. Mart Helme meenutas politoloog Tõnis Saartsi arvamust, mis oli küll negatiivne, kuid väitis siiski, et paradoksaalsel kombel annaks EKRE eelnõu rohkem demokraatiat kui seda on praegu, kuid annaks võimaluse rakendada seda vähemuste õiguste piiramiseks.

“Kui rahvahääletust kasutada kooseluseaduse või Marrakechi leppe puhul, siis pole see kellegi õiguste piiramine, vaid riigi põhiseadusliku aluspõhja kinnitamine,” lausus Martin Helme. “Kui vähemuste all mõeldakse neid, kelle poole ei tohi isegi vale sõnaga pöörduda, siis nende õigusi me kaitsta ei kavatsegi.” Mart Helme meenutas seejuures Objektiivis kajastatud lugu, kus USA-s algatati nõiajaht noore poisi vastu, kes sattus vasakpoolse põlisameeriklase rünnaku alla, ei osanud muud teha, kui kohmetult naeratada, see aga muudeti vasakpoolsete poolt valge noormehe irvitamiseks indiaanlase üle.

“Demokraatlik mõtlemine ütleb, et sallivus ja vähemuste aktsepteerimine kasvab välja ühiskonnast endast – kui see istutatakse ühiskonda ja tegelikku sallivust ei ole, siis võib see vähemuste huvidele hoopis halvemini mõjuda,” rääkis Jaak Valge. Tema sõnul pole Šveitsis referendumite küsimused piiratud ja kuigi on küsitud nii immigratsiooni kui ka mošeede rajamise kohta kesklinna, pole keegi võtnud seda vähemuste vastasusena.

Martin Helme ütles, et kui keegi arvab, et inimestele antav õigus oma tuleviku üle otsustada on populistlik, siis on tegu totalitaarse mõtlemisega. “Huvitav, kuidas siis lolli rahva seast on välja kasvanud müstiliselt targad poliitikud?” küsis ta, lisades, et rahvaalgatus on demokraatlik protsess ja pole suunatud parlamentarismi vastu.

Sama kinnitas ka Jaak Valge – täpselt seadistatud künnistega referendumid täiendavad parlamentaarset demokraatiat ühise ühiskondliku vastutuse kaudu, ning väited, et rahvas pole selleks küps ning tulemused võivad ühiskonna kaosesse paisata, alavääristab kodanikkonda. Mart Helme sõnul on just Euroopa Komisjon rahvast lolliks pidanud, korraldades endale vajaliku tulemuse saamiseks ridastikku referendumeid näiteks Euroopa põhiseaduse osas Iirimaal ja Taanis ning manipuleerides Brexiti  referendumiga.

“Praegu näidatakse, et enam kui 17 miljonit Brexiti pooldajat olevat lollid ning hirmutatakse neid nii nälja ja majanduskatastroofi kui ka otseselt lennukite allakukkumise ja pudelivee kadumisega,” kirjeldas Mart Helme Brexiti ümber toimuvat ja Martin lisas: “Ka meil hirmutatakse sellega, mis juhtuvat, kui EKRE võimule saab – aga miks mitte sellega, mis saab siis, kui võimule jääb KE või sotsid? Meie küsime hoopis – mis saab siis, kui EKRE võimule ei saa – siis jätkuvad Danske ja VEB Fondid!”

Viimase teemana võttis stuudioseltskond üles Keskerakonna programmi – teatavasti küsis Jaak Madison valitsuse infotunnis keskide seisukoha kohta, et erinevates peremudelites elamine olevat inimeste põhiõigus. Ratas rääkis seepeale sellest, kui tore olevat KE programm, aga mitte sellest, kas see tähendab perekonna mõiste redefineerimist, kooseluseaduse heakskiitu ning homoagendat koolides ja lasteasutustes – vastus jäi sisuliselt saamata.

Martin Helme sõnul on selliseid udutamisi KE programmis palju, ja see on selleks, et erinevate poliitiliste saaks valitsust luues mängida, defineerides seda partnerile sobivalt – EKRE-le öeldaks ilmselt, et mõeldi vaid traditsioonilisest perest lähtuvalt, sotsidele aga räägitakse homoperedest.

“Kogu maailmas on tähelepanu juhitud sellele, et selline pere definitsiooni hägustamine viib selleni, et järgnevad mitmikabielud, transsooliste abielud, lapsabielud ehk pedofiilia, naiste emakatega kauplemine, kus samasoolised onud ostavad omale lapsi. Mehe-naise abielu pole nende silmis enam eksklusiivne, kuigi see on ainus, mis meid edasi viib ja kõik teised “perevariandid” pole see, mida riik toetama peaks, kuigi Ratas seda soovib,” rääkis Martin Helme. “Kui me lisame peredefinitsiooni veel ühe kamba, siis saab edasi lisada ükspuha keda. Keskerakond pole traditsioonilise ühiskonna kaitsja!”

Ka Mart Helme nentis, et Keskerakond on põhimõttelage ja on valmis koalitsiooniks ükskõik kellega, käsitledes põhimõtteid igat moodi. Reformierakond seevastu on ortodokssed euromeelsed, kuid kui nad veel aastakese opositsioonis istuvad, siis hülgavad nemadki kõik põhimõtted. “Ainult meie pole pehmod, vaid võitleme eestlaste peremehepositsiooni eest omal maal,” lubas Mart Helme.

Mart Helme teatas, et EKRE poole on pöördunud ka teatud kirikuringkonnad, kutsudes üles aitama mobiliseerida ühiskonda Soodoma ehk moraalilageduse vastu võitlemiseks.