Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

“Räägime asjast”: Pomerantsist on kahju, Kiisler on täiesti mõttetu mees

-
11.06.2017
Laadime sisu...

Tre raadio saates “Räägime asjast” kõnelesid Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) juht Mart ja rahvuskonservatiivide riigikogu fraktsiooni esimees Martin Helme IRL-i uutest ministritest. Nende hinnangul ei oleks tohtinud veiniärimees Toomas Tõniste ministriks saada.

Mart Helme hinnangul on ärimeeste ministriks määramine alati problemaatiline, sest varasemas elus on ärimehed lähtunud ainult isiklikest huvidest. Ministrina ei saa nad aga sama mustrit enam kasutada. “Mida me mäletame IRL-i kunagisest rahandusministrist Tõnis Paltsist!? Millise olulise reformi ta ellu viis?” päris Mart Helme retooriliselt.

“Ta kakles maksuametiga. Maksuamet oli talle ärimehena kanna peale astunud,” nentis Martin Helme.

Uuest rahandusministrist Toomas Tõnistest rääkides meenutas Martin Helme Õhtulehe vana lugu, milles tuletati meelde veiniärimehe kunagisi sekeldusi majaehitajaga. 1999. aasta märtsi alguses kirjutas ajaleht, et Isamaaliidu valimisplakatitel ausust nõudev purjetaja Toomas Tõniste on oma eramaja valmimise käigus ahvatlenud ehitajat kirjutama fiktiivseid arveid.

“Poiss vaatab plakatilt vastu. Alla on kirjutatud: “Jõukust!” Ma läksin päris närvi. Nii see jõukus tuleb, kui tehtud töö eest maksmata jätta ja firma rahaga maja ehitada,” rääkis Viimsi poolsaarele Miiduranna sadama taha luksusliku elamu püstitanud Tartu ehitusfirma Rostra juhatuse esimees Sulev Tammiste.

Ehitaja sai maja eest ettemakseid Tõniste alkoholiimpordiga tegelevalt firmalt LTT. Koos advokaadiga on Tammiste kokku arvutanud, et kui LTT peitis oma kasumit majaehitusse, võis riigil jääda saamata vähemalt 700 000 krooni maksuraha.
Kahtlusi õhutab Tõniste kirjutatud paber, milles ta palub vormistada majaehituse eest makstud arvetele tagantjärele fiktiivsed aktid.

“Ta ütles, et neid on vaja audiitorile, kes tema raamatupidamist kontrollima tuleb,” rääkis Tõnistega tülli pööranud ehitaja 1999. aastal.

Purjetava veinikaupmehe poolt faksis väljapakutud tööd puudutasid kõike muud kui tema maja. Kirjas oli LTT lao põranda ja katuse remont, kaubariiulite paigaldamine, kontoriruumide ehitus, aga ka klaastaara kogumine ja purustamine ja laoesise lume koristamine. Töid oli kirjas enam kui kolme miljoni eest.

“Ei tea, kuidas ta selle raamatupidamises vormistas. Mina talle neid akte ei saatnud. Oleks ju absurd, kui ehitusfirma purustaks pudeleid ja roogiks lund,” lisas Tammiste toona.

Tänase rahandusministri väitel palunud ehitaja ise, et Tõniste sihukesed ettepanekud välja saadaks. Miks peaks ehitaja tegelikku objekti varjama, ei osanud Toomas Õhtulehele vastata. “See oli hetkeidee, mille ma ehitaja palvel kiiresti visandasin. Mu raamatupidaja nimetas seda täielikuks jamaks. See ei läinud käiku ja kõik,” väitis Tõniste.

Tõniste sõnul ei maksnud LTT sugugi kogu maja eest. See osa, mis tuli firma taskust, olla raamatupidamises sendipealt kirjas. Täpset skeemi oli ta nõus seletama maksuametile, millel õigus erafirma asjade vastu huvi tunda. Õhtulehele kinnitas tulevane minister, et tema eramu on LTT äriprojekt ja tal on LTTga kasutusleping.

Kaitseministriks saanud kauaaegne diplomaat Jüri Luik on Helmete hinnangul professionaalne ja kogenud minister, kuid ajab lihtsalt vale asja. “Luik oli sel ajal kaitseminister, kui Eesti dogmaks sai oma riikliku kaitsevõime üleandmine NATO-le. Meie sõdurid peaksid käima välismaal missioonidel ja selle eest kaitsvat NATO Eestit. Nii ei tohi suhtuda ega mõelda. Eesti peab suutma ise kaitsta oma riiki ja piire. See on meie kohus ja ülesanne,” rõhutas Martin Helme.

Mis puudutab uut keskkonnaministrit Siim Kiislerit, siis tema ametisse määramine oli Helmete hinnangul Marko Pomerantsi suhtes isegi ebaõiglane. “Mul on Pomerantsist kahju. Ta oli mõistlik minister, ei allunud roheliste diktaadile ega teinud muid märkimisväärseid lollusi. Siim Kiisler on end varem näidanud täiesti teovõimetu ministrina ja vaevalt, et see on praeguseks muutunud,” märkis Martin Helme.

“Siim Kiisler on IRL-i Tallinna piirkonna juht, kuid IRL-il on Tallinnas kaheprotsendiline toetus. See näitabki, mis mees Kiisler on,” lisas Mart Helme.

Helmete arvates ei läinud IRL-i esimees Helir-Valdor Seeder ise valitsusse seepärast, et on reaalne võimalus IRL-i fraktsiooni laialijooksmiseks, mistõttu oli teda riigikogus lihtsalt rohkem vaja. Ka IRL-i uus peasekretär on kogenud ja staažikas poliitik Priit Sibul. Teisisõnu, Sibul ei ole juhuslik valik.

UU