Ehk mäletate, et suve hakul esines Pevkur Riigikogus Nursipalu teemadel ja Riigikogu võttis vastu relvaseaduse muudatused. Nende muudatustega tekitati olukord, kus militaarseid harjutusvälju võib luua ja laiendada kõikjal Eestis üksnes kaitseministri ettepanekul ja Vabariigi Valitsuse korraldusel. Kui varasemalt oli harjutusväljade laiendamisel nõutav keskkonnamõjude hindamine, analüüsiti võimalikke mõjusid, räägiti läbi kohalike kogukondadega, siis tänaseks oleme olukorras, kus varem seadustega reguleeritud tegevused ei kehti. Inimesed on jäetud seadusetuse meelevalda.
Tänaseks on Vabariigi Valitsuse korraldus Nursipalu laiendamiseks vastu võetud. Meedias on kajastamist leidnud ka korraldus, millega jagati piirnevatele omavalitsustele häiringutasu, samuti tõsiasi, et see ei jõua tegelikult kõige enam kannatavate inimesteni. Formaalselt oleks justkui Nursipalu valmis. Tegelikult see nii ei ole. Tegevused on hoopiski jagatud kahte etappi – ala on küll suurendatud, kuid uute sihtmärgialade loomine ja enamus tegevusi, mille tõttu peaks inimestelt maid (sund)võõrandama, on jäetud II etappi. Ehk kogu protsess on veel ees. Nursipalu pidi kiirelt valmis saama…
Tegelikkuses ongi praegu kujunenud olukord, kus on tekitatud palju segadust: juba enne Nursipalu laiendamise otsust survestati maaomanikke müügitehingusse minema, võeti maha sadu hektareid metsa (kusjuures suur osa sellest viimaste Riigikohtu lahendite valguses seadusliku aluseta), hävitati I kaitsekategooria liikide püsielupaiku. Tee ja linnaku (nimetatud ka kui vastuvõtuala) ehitamisega alustati samuti enne vastavat otsust – ehitatud on ca 10 km pikkune kruusateelõik riigikaitselise teena, seega ilma ehitusloata. Väidetavalt pidi see aga minema avalikku kasutusse. Ehitatavad tee ja linnak ei olegi RKIK väitel Nursipalu osa. Nn mürauuring ei ole siiani valmis ja Võrumaa elanikele kättesaadav.
Terve aasta on möödas ja Võrumaa inimesed on pidanud elama pideva psühholoogilise surve all. Harjutusvälja alale jäävate inimeste maid käidi RKIK-i tellimusel hindamas omanike loata ja salaja. Hindajad tungisid ka omanike tahte vastaselt nende kinnistutele, Kaupo Kaasik RKIK-st pakkus maaomanikele ka ilma vara hindamata raha: maaomaniku sõnul lubas järve eest kolm või kuus miljonit. Inimesi hirmutati, et ostutehingust keeldumisel vara võõrandatakse. Tänaseks on müüdud neli hoonestatud kinnistut.
Mitte mingit juriidilist ega muud abi ei ole riiklikud struktuurid maaomanikele ja harjutusvälja häiringualas elavatele inimestele pakkunud. Näiteks mitmed inimesed on kurtnud enda ja oma laste halvenenud tervise üle, saanud unehäired, mõned on avaldanud, et vajaksid psühholoogi abi ja on inimesi, kes tarbivad harjutusväljaga seonduva tõttu rahusteid. Kuna riigiametnikud ei ole suutnud isegi adekvaatset infot jagada, siis on tekkinud palju teadmatust ja ebakindlust, stress on suur. Inimesed vajavad juriidilist nõustamist ja abi ning teadmisi oma õigustest. Näiteks kaitseväe linnaku vee- ja kanalisatsioonitrasside ehitamisel survestati maaomanikke sundvaldusega ja ebamõistlike lahendustega leppima. MTÜ viis elanikud ja KOV kokku ja aitas leida sobiva lahenduse.
Inimeste teavitamise ja nende õiguste eest seismise ongi võtnud enda kanda MTÜ Meie Nursipalu. Sajad inimesed on pöördunud, et saada MTÜ vahendusel elementaarsetki asjakohast informatsiooni ja kaitsta end ametnike omavoli eest. Näiteks on MTÜ teinud ainuüksi üle 90 märgukirja ja teabepäringu, käimas on kolm kohtuprotsessi.
Ei saa silmi sulgeda tõsiasja ees, et Nursipalu laiendamine toob enamusele Võrumaa elanikest kaasa väga palju probleeme: harjutusvälja arenduskava näeb ette liitlaste kõigi relvaliikide kasutamist, mis omakorda tähendab, et lahingumoonaga hakataks tulistama üle võrumaalaste kodude. Sõjaväelased on selgitanud, et tulistama hakatakse 40-50 km kauguselt väljastpoolt harjutusvälja selle sisse sihtmärgialadele. Võrumaa inimesed on mures, et üle nende peade hakkab rahuajal lendama lahingumoon – raketid ja mürsud, nagu sõjaajal. Tuhanded Võrumaa inimesed kardavad jääda sunnismaisteks, sest nende kinnisvara väärtus väheneb: kes ikka ostaks endale kodu militaartsooni, kus kõrge müra on igapäevane ja laskemoon lendab üle pea?
Piirkonna lasteaedades ei kehti Eesti Vabariigi lasteasutustele kehtestatud tervisenormid – ei ole võimalik tagada kehtestatud müranormide vastavust isegi magamisruumides. Kahjuks ei ole Terviseamet ega KOV-d mõõtnud müra tegelikku suurust lasteaedades. Nursi ja Sõmerpalu lasteaiad jäävad tugeva mürahäiringu alasse. Neile lastele justkui ei kehtikski Eesti Vabariigi territooriumil kehtivad seadused.
Suuri vastuseta küsimusi on veelgi: näiteks on teadmata võimalik mõju põhjaveele ja kogu Koiva vesikonnale. Ei ole uuritud mõju pinnasele (toiduohutus!?) ja kaasnevat õhureostust, vibratsiooni mõju ehitistele, sotsiaalmajanduslikke tagajärgi ega taolise jõupoliitika mõju kaitsetahtele. Ei võeta arutlusele teemat Võrumaast kui tugevast tagamaast. Me väga tahaks sellesse panustada, et olla valmis mistahes kriisideks.
Kohalikelt eeldatakse talumist, kuid tänasel päeval on ka kõigi kaasnevate probleemide lahendamine pandud kohalike õlule. Rõhutame veelkord – mingit abi selleks riigi poolt pole korraldatud. Eeldada, et kodanikualgatuse korras lahendataksegi ilma igasuguste vahenditeta, oma perede ja igapäevatöö kõrvalt niivõrd ulatuslikke probleeme, on riigi poolt vastutustundetu ja liigse koorma panemine oma rahva õlule. Oleme ju üks rahvas ja ootame meiegi oma kodudesse jõulurahu ning pisukest lootust, et edaspidi on siin tuhandete perede elu siiski võimalik. Selleks palume Teie abi:
● palun tõstatage Nursipalu küsimus Riigikogus. Palume arutada petitsiooni “Ei Nursipalu harjutusväljaku laiendamisele!”, mis kogus 11590 allkirja ja mida ei ole Riigikogu tasandil arutatud. Enne valimisi kuulati osapooled lihtsalt ära, lubati, et peale valimisi arutab asja koos kõigi osapooltega uus riigikaitsekomisjon. Kahjuks ei ole uus praegune riigikaitsekomisjon petitsiooni üldse oma päevakorda võtnud. Palume, et see võetakse päevakorda;
● tulge palun meile reaalselt appi;
● toetage palun meie tegevust rahalise annetusega, raha kasutame eranditult juriidiliseks abiks.
Meie annetuskontod:
COOP EE164204278627019309
SEB EE231010220296942221
SWEDBANK EE26 2200221081750310
LHV EE417700771009030805
Selgitus: “Juriidiline abi”
Annetuse saaja: MTÜ Meie Nursipalu