Financial Times kirjutab täna sellest, et Hollandi majandus ja konkurentsivõime on suure löögi alla, kuna elektrivõrk ei võimalda enam ettevõtetel tootmist laiendada ning asi on läinud nii kaugele, et ka majapidamiste elektrikasutust tuleb piirama ja reguleerima hakata. “Holland on hoiatavaks näiteks ülejäänud Euroopale!”
Peavoolu ajakirjandusele kohaselt hämab FT oma kirjutises selle olukorra tekkepõhjustest rääkides. Peaaegu ei mainita seda, et põhjuses on liialt suur juhuelektri tootmisvõimsuste hulk võrgus ning peamise põhjusena tuuakse elektrikasutuse suurt kasvu. Kindlasti on osa põhjusest see, et nii ettevõtluses kui kodumajapidamistes on elektri kasutamine kasvanud, kuid peamine põhjus on see, et stabiilselt soodsat elektrit pakkuvaid tootmisvõimsusi on vähe.
Holland on mõneti sarnases olukorras Eestiga. Neil on tohutud gaasireservid, mille kasutamisest loobuti lõplikult 2023.aastal. Meil on suured põlevkivireservid, mille kasutamist on pikalt vaenatud ja mille kasutamisest elektri tootmise allikana tahavad paljud liberaalsed juhtivpoliitikud loobuda.
Hollandlased hindavad, et olukorra normaliseerimiseks on neil 2040. aastaks vaja võrku investeerida 200 miljardit eurot. Holland on meiega umbes sama suur, aga üle kahekümne korra suurema majandusega riik. Väga suure üldistusega võib Hollandi numbrite põhjal öelda, et kui meil rohehulluse ja juhuelektri eelisarendamisega jätkata, siis on vaja 10-15 miljardit võrku investeerida. Selle kõrval on eelmise nädala teated Eleringilt ja Elektrilevilt kommiraha.
Lõpetame rohepöörde ja juhuelektrifitseerimise, hakkame tegelema mõistlike asjadega. Kui majandusel hästi läheb, siis läheb hästi nii inimestel kui looduskeskkonnal!
Rain Epler,
EKRE Riigikogu saadik