Esmaspäeval vastas peaminister Kaja Kallas Riigikogus EKRE arupärimisele kavandatava maksutõusu kohta regionaalarenguga seoses ja see sai hävitava vastulöögi EKRE saadikult Rain Eplerilt.
“Ma kasutan võimalust lühidalt mõned Kaja Kallase valed ja hämamised siin ära markeerida. Ma alustan energeetikast, see mulle südamelähedane teema. Kaja Kallas ütles siit puldist, et õlitehas ei ole meile energeetiliselt julgeoleku mõttes oluline. Tasub ikkagi ära märkida, et me saame kohalikust toorainest teha õli, mis on kasutatav näiteks küttes, nii et see on oluline.
Lisaks ütles Kaja Kallas seda, et praegune valitsus teeb väga palju selle jaoks, et energiamajanduses otsuseid kiirendada. Näiteks planeeringute kiirendamine, lubade väljaandmise kiirendamine, kõik see, mis on olnud takistuseks, seda ta tegevat, et olukorda paremaks muuta kiiremas korras. Ja see on põnev, et täna tuli välja Riigikontrolli raport, mis tegelikult põrmustab kogu selle jutu. Aga see ei takista Kaja Kallasel tulla pulti ja panna oma plaat peale ja püüda asja näidata kuidagi teises valguses.
Ja jällegi, ma tsiteerin. Riigikontroll ütleb, et juhul, kui pärast 2030. aastat siiski lisandub kavandatud mahus taastuvenergiat – ütleb, juhul kui lisandub, sest Riigikontroll tegelikult näeb ohtusid, et ei pruugi lisanduda –, on Eestis küll piisavalt elektritootmisvõimsusi, kuid puudu võib jääda juhitavatest tootmisvõimsustest, mida on muu hulgas vaja elektri võrgusageduse tagamiseks. Riigikontroll märgib, et juhitavaid tootmisvõimsusi ei ole järgneva 14 aasta jooksul Eesti turule lisandumas, ning nende rajamist takistab turuosaliste ebakindlus.
Nii et kui peaminister tuleb siia pulti ja räägib mingist retrospektiivist, hakkab 90ndatest tulema ja räägib, kuidas elu on paremaks läinud, siis iseenesest aja täiteks see jutt kõlbab, aga mingit sisulist väärtust ju sellel tegelikult ei ole.
Nüüd energeetikast edasi. See maksukoormuse langemise jutt – see on jälle selline jutt, et tegelikult järgmisel aastal tõuseb, aga siis tulevikus hakkab langema. Ja tulevikus hakkab langema, sest et Rahandusministeeriumi spetsialistid ennustavad, et juba varsti hakkab majandus kasvama. Kui ma loen rahvusvahelisi uudiseid selles osas, mis puudutavad Euroopa konkurentsivõimet, situatsiooni Saksamaal nii energeetika kui majanduse mõttes, ja räägin ka Eesti ettevõtjatega, siis seda optimismi ei ole. Nii et see on vastu mingisugustki prognoosi. Ja me teame nende prognooside tõekindlust, need lükatakse poole aasta pärast ümber ja öeldakse, et korrigeerisime allapoole. Ja siis tuleb tunnistada, et maksukoormus ei lange ka ülejärgmisel aastal.
Ja lõpetuseks. Üks väga huvitav mõttevahetus oli Kaja Kallase ja kolleeg Vooglaiu vahel. Kaja Kallas sõnastas advokaatide rolli väga huvitavalt, tema nägemuse sellest. Ta ütles, et Eestis ei ole maksujuriste eriti palju, sest maksujuriste neis riikides, kus maksusüsteemis on rohkem erandeid, on vaja selleks, et mõelda välja skeem, kuidas maksudest kõrvale hiilida, kuidas makse vähem maksta. Ma lõpetaks oma sõnavõtu sellise retoorilise küsimusega.
Huvitav, kas neid juriste, kes taastuvenergeetika temaatikas töötavad, on vaja selleks, et ka seal maksudest kõrvale hiilida, aga lisaks ka selleks, et saada sinna subsiidiumide näol ohtralt maksumaksja raha ja siis etendada siin seda teatrit, et küll me tegime elektri Eestis odavaks?”
Allikas: Riigikogu stenogrammid