Kolmapäevases infotunnis esitas EKRE fraktsiooni saadik Rain Epler peaminister Kristen Michalile mitu olulist küsimust energiajulgeoleku kohta.
Rain Epler: “Härra peaminister, mina tulen otsese sõjalise julgeoleku juurest teiste julgeolekuaspektide juurde ja puudutan nii energiajulgeolekut kui ka seda julgeolekuaspekti, mis tõusetub elanikkonna usaldusest riigivõimu vastu.
Valitsus on ju pikalt hoidnud fookust sellel, et juhuelektrit tuleb kiiresti arendada ja selle arendamist soodustada. Elering oma viimases varustuskindluse aruandes ütleb, et tegelikult probleemid ootavad ees seoses juhitavate võimsustega. Ka Riigikontroll on sellele tähelepanu juhtinud. Ja kui me võtame veel ka pikema vaate sellele, siis kui me arvestame neid juhuelektri, tuule ja päikesest elektri tootvate võimsuste eluigadega, siis 15–20 aasta pärast nad enam meile elektrit ei tooda.
Kas valitsus on juba arutanud või kaalumas, et ka valitsusest tulevad sõnumid ja see eesmärgi seadmine, et me liigutaks fookuse juhuelektri tootmiselt ikkagi sellele, et esmalt lahendaks ära mured juhitavate võimsustega ja siis igaüks vabatahtlikult ja ilma valitsuse toeta võib sinna juurde arendada ka tuule- ja päikeseenergia tootmist, kui ta maksab ka kinni täiendavad võrguarendused? See on üks pool küsimusest.
Teine, mis seondub sellesama tuuleenergeetikaga: kuidagi valitsuse sõnumid on tekitanud arendajatel tunde, et neil on õigustatud ootus tuuleparki arendada. Nüüd on näiteks meil Eestis kaasus, kus demokraatlikult valitud vallavolikogu on otsustanud detailplaneeringut mitte algatada ja selle eest on kaevatud kohtusse. Ma ka selle küsimuse osas küsiks teie isiklikku arvamust, et kas see on loogiline? Mulle tundub see sellise justiits… – ma ei taha siin roppe sõnu kasutada – ebakorrektsusena. Ja kuidas see mõjub elanikele, kui demokraatlikult on valitud nende eest seisev kogu, kes teeb otsuse, et ärme arenda tuuleparke, ja siis see asi jõuab tagurpidi kohtusse?”