Esmaspäeval vastas terviseminister Riina Sikkut Riigikogus arupärimisele pere ja lasterikkuse propageerimise kohta ning ministri seisukohad said EKRE fraktsiooni saadiku Rain Epleri kriitika osaliseks.
Rain Epler: “Head kolleegid! Esiti ei olnudki plaani tulla siia rääkima, aga siis ma kuulasin, mida minister rääkis, ja mõtlesin, et mõne asja peaks ära markeerima.
Kõigepealt muidugi see, mida siin ka kolleegid on juba puudutanud, et kogu see maksutrall, mis meil on käinud siin viimase pooleteise aasta jooksul, ei anna küll lasterikastele või üldse lastega peredele sellist sõnumit, et lapsed kuidagi toetatud ja oodatud on. Just seesama automaks, millest juttu oli, kõige valusamalt lööb suuri peresid, lööb neid inimesi, kes elavad väljaspool suuri keskusi. Tulumaksuvabastus kaotati ära, mis oli laste arvelt, peredel – see tegelikult lööb taas väga suure augu perede eelarvesse.
Tulumaks ise ka on tõusnud koos käibemaksu, aktsiiside ja kõige muuga. See tähendab seda, et jällegi, raha jääb kõigile vähem kätte. Ja valitsuse pikaaegse vale energeetika- ja majanduspoliitika tõttu ka inflatsioon ei kipu Eestis taanduma nii nagu mujal. See tähendab, et raha on vähem, aga kasvõi süüa ja muid eluks olulisi asju on palju raskem osta.
Ka toetuste teema. Ma siin rõhuasetuse paneksin just valitsuse valelikkusele. Eelmine peaminister ja tema juhitud Reformierakond andsid sõnumi lastega peredele, tõstsid toetusi, ja siis, kui valimised olid möödas, hakkasid neid kohe langetama. Ja siis kogu selles kontekstis tuleb minister siia pulti, räägib mingisugusest sellisest kujutlusmaailmast.
Ma ei usu, et ta ise seda kõike usub. Räägib meile siin, et kõik on paremini, kui oli vanasti, tehakse konverentse õnnelikest meestest ja õnnelikest naistest. Räägib mingisugusest maakoolide toetusmeetmest. Üle nädala saab lugeda sellest, kus jälle mõni kool kinni maal pannakse. Ma ei tea, võib-olla ministeerium saadab raha meetmena välja, aga raha ei jõua siis maakoolideni. Selles mõttes täiesti selline arusaamatu jutt. Ja ütleb siis kõige tipuks, et tegelikult numbrid ei ole üldse hullud.
No tegelikult, Riina, ikka numbrid on päris hullud. Kogu maailmas, võib täna öelda, on numbrid hullud ja Eestis on ka hullud. Aga tõepoolest, ma pean nõustuma kolleegidega: arvestades, kui väike rahvas me oleme, siis võib-olla seda tõsisemalt me peaksime nendesse probleemidesse suhtuma.
Aga nüüd, see arupärimise teema oli pere ja lasterikkuse propageerimise kohta. Ma ütleksin, et tegelikult võib-olla ei olegi vaja kampaaniaid, aga sellises üldises sõnumiseades ja tegevuses tuleks normaalsuse suunas lihtsalt tagasi liikuda. Ja siin ministri vastuseid kuulates jäi mulje, et ta justkui poleks uudiseid lugenud, aga ma arvan, et ta on uudiseid lugenud. Kõik sellised paduliberaalid, ma arvan, homme hommikul ärkavad üles täiesti uude maailma.
Homme võib-olla see uus maailm eriti efektiivselt jõuab kohale Ameerikas, aga tänapäeval see, mis Ameerikas toimub, jõuab väga kiiresti üle ookeani. Nii et kõik see lugu, kus kusagil koridorides leitakse, et ikkagi “ema” ja “isa” terminite kasutamine võib äkki kedagi solvata, ja siis siin on käinud ministrid mitmed puldis rääkimas sellest, kui palju on sugusid, ja hiljaaegu liitusime Rahvusvahelise Tööorganisatsiooni hartaga, võttes kohustuse, et kõik mehed, kes tunnevad ennast naisena, peavad ka vastavas vastassugupoole duširuumis saama kontoris käia, ettevõtjad peavad seda kõike tagama … Kogu see foon tegelikult muudab selle pildi inimeste jaoks segaseks ja nad saavad sisimas aru, et see ei ole normaalne, stressitase on kõrgem, ja siis ei sünnigi lapsi.
Ma arvan, et minister võiks olla julgem. See woke-maailm variseb nüüd kohe kokku. Me Eestis võiks lasta tal ka kohe kokku variseda ja tulla normaalsuse juurde tagasi. Ma arvan, et siis läheb peredel ka selles liinis olukord paremaks. Ütleme, maksumuudatused tagasi keerata on veidike selline tehniline, aga ma ütleksin, et ka laiem foon tuleks nagu natukene kalibreerida ja jälle õigesse kohta saada.”
Pisut hiljem Rain Epler lisas: “Ministrile kahel teemal vastuseks. Ma olen ka peaministrit kiitnud juba, kes on hakanud lugema seda, mida ma olen siin viimastel aastatel kirjutanud, ja kuulab ka seda, mida ma saalis räägin, ja tegelikult ongi hakanud lahti laskma rohepöörde ideedest. Ja mul oli väga hea meel, kui Riina ütles, et tema nüüd enam ei solvu, kui teda nimetada naiseks ja/või emaks. Nii et ma loodan, et ka tema juhitavas ametnikkonnas enam inimesed ei solvu, kui keegi töövihikusse kirjutab, et lapsel olid ema ja isa, ei ütle seal punase pastakaga, et tuleb kirjutada vanem üks ja vanem kaks või sootuks midagi veel fantastilisemat.
Aga mis puudutab seda teist sinu kriitikat, Riina, et me kirume teid selle eest, et te olete siin palju asju ümber pööranud, aga ometi ise lubame ümber pöörata, siis sa tegelikult ju juba ise ka teed eristuse ja saad aru, et see valitsus on teinud palju halbu asju.
Ma viimasel ajal olen sotsiaalmeedias näinud hulgaliselt sinu erakonnakaaslasi, kes kritiseerivad valitsuse tegevust, kritiseerivad ja justkui mängivad siseopositsiooni, et Reformierakond on teinud palju halbu asju. Nii et tegelikult te ise tunnistate ja see ei ole nii, et Reformierakond on teinud, te olete ise koos Reformierakonnaga teinud kõik need asjad.
Te tegelikult täna avalikult ütlete, et need on halvad asjad olnud. Meie oleme sellest algusest peale aru saanud, et need on halvad asjad, ja me sellepärast lubamegi, et me pöörame need ümber. Nii et loodetavasti tuleb selleks võimalus juba enne valimisi, aga vähemasti valimistel on inimestele selge sõnum, mida hakatakse tegema. Ei tehta nii, et enne valimisi öeldakse, et maksud ei tõuse, ja siis istutakse inimestele kukile.”