Pikka aega käisid reedeti Riigikogu ees noored kliimaprotesteerijad, kes kasutasid ära seaduslikku popipäeva, et edastada mingit gretathunberglikku sõnumit – nüüd oleks neil võimalik tõestada, et nad võtavad seda teemat tõsiselt.
Jaapan kavatseb Fukushima tuumajaama jahutamiseks kasutatud vee lasta tagasi ookeani. Ehkki valitsus lubab radioaktiivsed osakesed veest välja filtreerida, on kavatsuse vastu juba protesteerinud nii naaberriigid kui keskkonnakaitsjad, vahendab ERR.
Keskkonnakaitseorganisatsioon Greenpeace peab aga valitsuse plaani ÜRO mereõiguse konventsiooniga võetud kohustuste rikkumiseks. Pealegi suhtuvad paljud jaapanlasedki Tepcosse umbusuga, sest ettevõte on tunnistanud vajakajäämisi Fukushima tuumajaama puhastamisel ja radioaktiivse saaste kogumisel. Puhastatud vee tagasilaskmine ookeani on löök ka Fukushima piirkonna kalatööstusele, mis on aastaid oma toodete puhtuse tõestamiseks vaeva näinud.
Tõelised keskkonnakaitsjad ei tee sellist asendustegevust, nagu teevad seda Gretad, vaid võitlevad otseste rikkumiste vastu. Nüüd oleks ka Eesti kliimavõitlejatel võimalus näidata kasvõi protestiaktsioonidega Jaapani saatkonna ees, et nad sellist keskkonnakahju heaks kiita ei kavatse.
Peaaegu kindlalt võib väita, et sellist aktsiooni ei tule – kliimavõitlejad peavad oma “võitlusi” mugavustsoonis, liberaalse võimu heakskiidu valguses – Fukushima saaste vastu võitlemine oleks juba tõeline võitlus, mida thunbergid välja ei kannaks.