Eesti inimesed ilmselt mäletavad 2007. aastal alanud majanduskriisi, mida nimetati masuks, mille ajal jäid paljud tööta ja elatiseta ning mil Reformierakond eesotsas Ansipiga rahva hülgas, pannes eestlased Soome siirduma. Nüüd, Kaja Kallase valitsedes tunduvad need ajad naasvat.
Koondamiste arv on võrreldes eelmise sügisega sagenenud ja enim on keerulisse olukorda sattunute seas töötleva tööstuse ettevõtted, kelle konkurentsivõime on saanud hoobi energiahindade hüppelise kasvu tõttu. Sellel nädalal koondamisest teatanud mööblivabrikus Standard on praeguseks töö kaotanud 163 inimest.
Töötukassa kommunikatsioonijuht Annika Koppel rääkis ERR-ile, et tänavu on esmaseid koondamisteateid esitatud 91 ja need puudutavad umbes 2600 töötajat. “Tänavusest aastast paistab silma just töötlev tööstus,” lausus ta. “See on sektor, kus tööjõudu on alati olnud vaja, aga täna on paljud ettevõtjad veidi murelikud ja ei tea, kuidas lähikuudel energiasektor, eksport liigub.”
Kui inimesed kaotavad töö, siis tekivad neil raskused ka laenude tagasimaksmisega ning reaalseks muutub kodust ilmajäämine, nagu see juhtus masu ajal. Praegu aga on paljud endale kodu just laenudega soetanud.
Eesti Kindlustusseltside Liidu (EKsL) ja Turu-uuringute küsitluse kohaselt on pooled eestimaalastest võtnud laenu, samas veerand inimestest ei tuleks toime ühe pereliikme sissetuleku äralangemisel.
Kindlustusseltside liidu juhi Mart Jesse sõnul on laenuga sagedamini koormatud 31-40-aastased, kõrgema sissetulekuga ja lastega inimesed.
Praeguste majandusraskuste taga on Reformierakonna majanduspoliitika, mille tõttu tõusid elektrihinnad juba ammu enne Ukraina sõda taevasse, seda peamiselt rohepöörde tõttu, millega hävitati odavaid hindu tagav energeetikabaas.
Peaminister Kaja Kallas ütles “Aktuaalsele kaamerale”, et valitsus ei plaani energiatoetusi suurettevõtetele. Reformierakondlik riik hülgab taas kõiki.
Uued Uudised