Riigikogu Reformierakonna fraktsiooni esimehe Mart Võrklaev kasutas taaskord populistlike jõudude seas populaarset väidet, kus poliitiline jõud, keda ütleja esindab, mõtlevat ainult riigi ja rahva peale, teised kõik aga, tehku nad mida tahes, tahavad poliitilisi punkte saada.
Võrklaev ütleb oma partneri Keskerakonna kohta: “Nad on öelnud, et ei taha teha uut koalitsiooni, vaid tegeleda lastetoetustega. Tegelikkus on aga soov poliitkapitali koguda, ja nüüd on küsimus, on neil päriselt soov valitsust lõhkuda või mitte.”
Võrklaeva väide on vale lausa kahest aspektist vaadatuna. Esiteks, Reformierakond kasutab ise Ukraina sõda ära selleks, et poliitilisi punkte koguda – oli ju nende toetus enne sõja algust madalseisus ning hakkas kerkima Vene agressiooni algusega, kusjuures tegelikult pole Reformierakond Eesti heaks midagi teinud. Isegi NATO tippkohtumisel, kus peaminister Kaja Kallas kohal oli, ei antud lisavägesid mitte Baltimaadesse, vaid Ida-Euroopasse. Reformierakond pole oma kõrgenenud reitingut millegagi välja teeninud.
Teisena on Võrklaeva väide populistlik seetõttu, et poliitilise kapitali kogumine on reaalses poliitikas üsna tavaline ja kui seda tehakse otsustega, mis tulevad kasuks riigile ja rahvale, siis ei saa seda ka pahaks panna. Kuna lisaeelarves keskendus valitsus peamiselt põgenikele ning oma rahvale jäeti vaid näpuotsatäis toimetulekutoetusi, siis oli lausa paratamatu, et neli parlamendiparteid alustasid eelnõuga, mis annaks lastega peredele lisaraha ja -kindlust – seda, mida Reformierakond neile ei anna.
Möödunud aasta lõpus ühiskonda tabanud katastroofilisele hinnatõusule hakkas Kaja Kallase valitsus reageerima alles siis, kui seda tegemata jätta ei saanud, seejuures ei kõrvaldatud mitte hinnatõusu põhjusi, vaid hakati piskusid kompensatsioone jagama ja tulevaks talveks lubab Reformierakond taas hinnalagesid, kusjuures ta isegi ei tee nende ennetamiseks midagi.
EKRE eurosaadik Jaak Madison kirjutab sotsiaalmeedias: “Kogu Euroopas on valitsustel käsil meetmete väljatöötamine, et leevendada inflatsiooni ja hinnakasvu mõjusid tarbijatele ja ettevõtjatele. Kus langetatakse kütuste aktsiise, kus käibemaksu, kus eraldatakse toetused suurimatele riskirühmadele jne. Isegi eelarve küsimustes nõnda-nimetatud “range” Saksamaa langetab kütuse aktsiisi, millega peagi saab arvatavasti Eestis tänulikult osta kallimat bensiini ja diislit. Eesti valitsus aga korrutab mantrat, et midagi ei saa me teha. Midagi plaanis pole.”
Poliitilist kapitali ajab taga Reformierakond ise, kes sõidab alati kõigist ja kõigest üle, mida on kogenud kõik partnerid, kes on temaga koos valitsuses olnud – on ju täiesti selge, et ka Taavi Rõivase valitsuse kukkumise taga polnud mitte poliitoravate partnerid, vaid nende endi sigatsemine, mida väiksemad kaaslased ei suutnud enam taluda. Aga nii nagu Kremli ja Venemaa jaoks on ka Reformierakonna jaoks alati süüdi teised.
UU