Kõpu endine vallajuht ja hiljuti Reformierakonna nimekirjas Põhja-Sakala vallavolikogu liikmeks valitud Tõnu Kiviloo jäi ringkonnakohtus soodustuskelmuses süüdi ja mõisteti neljaks aasta vangi, millest tuleb reaalselt trellide taga istuda kuus kuud.
Tartu ringkonnakohus langetas kolmapäeval süüdimõistva otsuse soodustuskelmuses süüdistatava Kõpu endise vallajuhi Tõnu Kiviloo süüasjas, mille raames on kohtu all veel Enn Ariva, Sven Reissi, MTÜ Viljandimaa Mõisad ja OÜ Kõpu Kõrtsitalu.
Ringkonnakohus tühistas Tartu maakohtu eelmise aasta 28. novembri otsuse osas, millega Kiviloo mõisteti õigeks ühes soodustuskelmuse episoodis ning OÜ Kõpu Kõrtsitalu ja Reiss vastavalt esitatud soodustuskelmuse ja soodustuskelmusele kaasaaitamise süüdistustes.
Ringkonnakohtu kolmest kohtunikust koosnev kolleegium tunnistas nimetatud süüdistatavad eeltoodud süüdistustes süüdi. Ringkonnakohus muutis ka Kiviloole maakohtus mõistetud põhikaristust ja mõistis talle nelja-aastase vangistuse, mille hulka arvatakse eelvangistuses juba kantud kolm päeva. Karistusest tuleb tal kohe kanda kuus kuud vangistust. Ülejäänud vangistus mõisteti Kiviloole tingimisi viieaastase katseajaga. Vangistust peab Kiviloo asuma kandma pärast eilse otsuse jõustumist.
Kõpu Kõrtsitalule mõistis ringkonnakohus 20 000-eurose rahalise karistuse. Reissile mõistis ringkonnakohus üheaastase tingimisi vangistuse ühe aasta ja kuue kuu pikkuse katseajaga. Samuti peavad Reiss ja Kõpu Kõrtsitalu tasuma menetluskulud. Muus osas jäi maakohtu otsus muutmata. Sellega rahuldas ringkonnakohus prokuröri apellatsiooni. Samuti maakohtu otsuse vaidlustanud süüdistatavate Enn Ariva, MTÜ Viljandimaa Mõisad ja Tõnu Kiviloo kaitsjate apellatsioonid jäid rahuldamata.
Ringkonnakohtus leidis prokuröri vaidlustatavas osas tõendamist, et Kiviloo ja Kõpu Kõrtsitalu taotlesid toetusraha PRIA-lt pettuse teel, näidates omafinantseeringu toimumist, kuigi tegemist on formaalsete eelduste täitmiseks vajalike näilike tehingutega. Sisuliselt on raha ringlusena jõudnud tagasi toetuse saajale ehk Kõpu Kõrtsitalule, kes on teostanud alltöövõttu ja toetuse saaja on toetuse saamiseks panustanud mitterahalise panusega. Ringkonnakohtu hinnangul on ilmne, et Kiviloo tegutses kavatsusega, sest tema eesmärk oli saada PRIA-st pettuse teel toetus ja ta pidas selle realiseerumist võimalikuks. Teo toimepanemise ajal oli ta Kõpu Kõrtsitalu juhtorgani liige.
Ringkonnakohus tuvastas samuti, et Reiss toetas oma tegudega Kiviloo ja Kõpu Kõrtsitalu õigusvastase teo toimepanemist. Ta sõlmis kahe osaühingu juhatuse liikmena Kõpu Kõrtsitaluga töövõtulepingud ja muud dokumendid ning teostas rahaülekanded. Tänu sellele sai võimalikuks PRIA-lt toetuse taotlemine ja saamine. Seejuures oli Reiss Kiviloo loodud skeemist teadlik.
Ringkonnakohus leidis, et tulenevalt Kiviloo kuritegude raskusest ei ole põhjendatud tema karistuse täielik tingimisi kohaldamata jätmine. Ringkonnakohtu arvates ei tohi mõistetav karistus Kiviloo süstemaatilise aastatepikkuse ebaseadusliku tegevuse puhul olla talle endale ega ka ühiskonnale tajutav nõrga ja vaevumärgatava signaalina. „Mõistes Kiviloole lühiajalise reaalse vangistuse, kujundab kohus ka üldpreventiivselt kaasinimeste hoiakut riigi toimimisse laiemalt. Võimalikele uute avaliku võimu kuritarvitajatele antav märguanne peab Kiviloole mõistetava karistusega olema ühemõtteline ja selgelt hukkamõistev,“ märkis ringkonnakohus.
Kohtu hinnangul ei tohiks aastate jooksul võimu kuritarvitanutele mõistetud karistused olla põhjendamatult leebed, sest see murendab ühiskondlikku arusaama ja usaldust riigi antavast signaalist ning riigivõimu toimimisest korruptsioonikuritegude toimepanijate osas.
Reissi puhul leidis ringkonnakohus, et rahaline karistus ei vastaks karistuse eesmärgile ning põhjendatud on vangistuse kohaldamine. Kuna aga ta on varem karistamata ja pani toime kaasaaitamisteo, mõistis kohus vangistuse tingimisi. Kõpu Kõrtsitalule karistuse mõistmisel arvestas ringkonnakohus tema süü suurusega, kergendavate ja raskendavate asjaolude puudumisega ja sellega, et juriidiline isik on varem karistamata.
Kolmapäevane otsus on vaidlustatav riigikohtus 30 päeva jooksul.
Tartu maakohus tunnistas mullu 28. novembril Kõpu endise vallavanema Tõnu Kiviloo süüdi toimingupiirangu rikkumises, omastamises, dokumendi võltsimisele kihutamises ja soodustuskelmuses. Kõpu vallavalitsuse vara omastamises summas 2028 eurot mõistis kohus Kiviloo õigeks, kuna selles osas loobus süüdistusest prokurör. Samuti mõistis kohus Kiviloo õigeks ühes soodustuskelmuse episoodis, kuna tema süü selles ei leidnud tõendamist.
Maakohus mõistis Kiviloole kolmeaastase tingimisi vangistuse nelja-aastase katseajaga. Eelvangistuses on Kiviloo oma karistusest ära kandnud juba kolm päeva. Lisakaristusena ei tohi Kiviloo kolme aasta jooksul alates kohtuotsuse jõustumisest töötada riigi või kohaliku omavalitsuste asutuses või organis või avalik-õiguslikus juriidilises isikus, kui talle on pandud haldamis-, järelevalve või juhtimisülesanded või varaliste väärtuste liikumist korraldavad ülesanded.
OÜ Kõpu Kõrtsitalu ja Sven Reissi mõistis kohus neile vastavalt esitatud soodustuskelmuse ja soodustuskelmusele kaasaaitamise süüdistuses õigeks. Nende süü ei leidnud kohtus tõendamist ja kohus ei tuvastanud, et nad oleksid toime pannud kuriteo. MTÜ Viljandimaa Mõisad tunnistas kohus süüdi soodustuskelmuses ja mõistis talle rahalise karistuse 5000 eurot. Enn Ariva tunnistati süüdi omastamisele ja soodustuskelmusele kaasaaitamises. Esimese kuriteo eest mõisteti talle rahaline karistus 2010 eurot ja teise kuriteo eest ühe aasta ja kuue kuu pikkune tingimisi vangistus kaheaastase katseajaga. Kiviloolt mõisteti konfiskeerimise asendamiseks välja 11 434 eurot.
Tiia Kallase süüdistuses lõpetas Tartu maakohus määrusega avaliku menetlushuvi puudumise tõttu menetluse. Kallas kohustus maksma riigituludesse 1500 eurot. Kallase süüdistuses menetluse lõpetamist taotles maakohtus kohtuvaidluses prokuratuur.
Süüdistuse järgi seisnes toimingupiirangu rikkumine valla tehingute korraldamises tema endaga seotud ettevõtetega aastatel 2009-2014. Samuti süüdistatakse Tõnu Kivilood Kõpu vallalt vara ja esemete, näiteks mööbli, kütuse ja raha omastamises, millega tekitati vallale kahju üle 10 000 euro. Ka süüdistatakse teda kahe soodustuskelmuse toimepanemises aastatel 2011-2013, mis olid seotud maaelu- ja põllumajandustoetuste taotlemisega ja millega riigile tekitati kahju ligi 80 000 euro ulatuses.
Kokku on selles kriminaalasjas saanud süüdistuse neli inimest ja kaks firmat, keda süüdistatakse samuti soodustuskelmuses või tegudele kaasaaitamises. Kahe inimese suhtes on kriminaalmenetlus lõpetatud juba varem avaliku menetlushuvi puudumisel.
Kiviloo kandideeris 2017. aasta kohalike omavalitsuste valimistel Põhja-Sakala vallas Reformierakonna nimekirjas ning pääses 72 häälega volikokku.
LOE LISAKS:
Korruptsiooni tõrjumise vajadusest jutustav Reformierakond pani kandideerima korruptandi