Eesti Põllumajandus- ja Kaubanduskoja (EPKK) teatel on elektrihindade tohutu hüpe pannud loomakasvatajad ja toidutootjad väga raskesse olukorda – kui tavatarbijal on võimalik ajutiselt elektritarbimist vähendada või lausa katkestada, siis nii loomakasvatuses kui toidutööstuses sellist võimalust ei ole.
Saidafarmi juht Juhan Särgava rääkis koja neljapäevasel töötleva tööstuse grupi kohtumisel, et kolmapäevane rekordiliselt kõrge börsihinnaga elekter oleks nende farmi jaoks olnud ilmselgelt kahjumlik valik. “Olukord on juba nii kurioosne, et olime eile sunnitud kasutusele võtma diiselküttel toimiva elektrigeneraatori, et loomad laudas hätta ei jääks ja meierei poolel tootmisprotsessid ei katkeks,” kirjeldas Särgava olukorda pressiteates.
“Täna [neljapäeval – toim.] helistasin koostööpartnerile, kellelt oleme ikka kuivkülmutatud juustu tellinud ja selgus, et nad olid sunnitud oma töötajad kalli ja ettearvamatu elektrihinna tõttu koondama,” nentis Särgava.
Lääne-Virumaa seakasvataja Ermo Sepp tõdes, et loomakasvatuses on ülioluliseks faktoriks just elekter. “Igapäevane loomade söötmine ja heaolu tagamine baseerub just elektrienergial – alates automaatika peal toimivatest söödaplatsidest või valgustuse ja õige temperatuuri tagamisest seafarmis ning üliolulisest ventilatsioonist. Farmide ventilatsiooni tagamine on kriitilise tähtsusega just praeguse kuumalaine olukorras,” loetles Sepp esmaseid vajadusi. Seakasvataja sõnul on praegu hetk, kus tootmine kasumit ei anna ja iga kulu loob kahjumit juurde.
Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhatuse liige Meeli Lindsaare sõnul on sarnased probleemid ka toidutööstuses. “Tänase energiakriisi valguses teeb meid ülimurelikuks tõik, et riigil puudub plaan ettevõtteid sarnaselt eratarbijatega kaitsta elektrihinna kontrollimatu tõusu eest,” ütles Lindsaar.
Koja juhatuse liige vahendas toidutööstuste sõnumit, et ettevõtted on juba sunnitud tegelema gaasitarnete ebapiisavusest tingitud probleemidega ja otsima alternatiivseid lahendusi gaasiküttele. “Praegune situatsioon paneb kogu raskuse ettevõtjate ja tarbijate rahakotile, sest toiduainete hinnatõusu ei peata enam miski või hakkavad loomakasvatus ja toidutööstusettevõtted oma tegevust sulgema,” hoiatas Lindsaar. (BNS)