Möödunud nädalal kirjutas meedia statistikaametile tuginedes taas soolisest palgalõhest, mis on Reformierakonna, sotside ja Eesti 200 valitsedes kasvanud – siiski näitavad uuringud, et selle taga on majanduslikud aspektid, mitte teadlik diskrimineerimine. Ometigi üritavad ideoloogid, nagu sots Marina Kaljurand, taas mehi ja naisi vastandada.
BNS kirjutab: “Euroopa parlamendi liikme Marina Kaljuranna eestvedamisel arutletakse veebis soolise võrdõiguslikkuse üle Euroopa Liidus (EL) ja Eestis.
“Ligi 30 aastat on möödunud päevast, kui endine USA esimene leedi Hillary Clinton ütles 1995. aastal Pekingis rahvusvahelisel naistekonverentsil ajaloolised sõnad – naiste õigused on Inimõigused. Paraku ei ole siiani võrdõiguslikkust saavutatud ning muu hulgas teevad naised jätkuvalt rohkem koduseid töötunde kui mehed ning sooline palgalõhe on väga visa vähenema,” ütles Kaljurand.”
Naiste õigused on inimõigused, selles pole kahtlustki, nagu on ka laste, vanurite ja meeste õigused seda, ning ei ole vaja sel teemal lahkhelisid tekitada. Marina Kaljurand üritab aga peresidki vastandada – meeste ja naiste kodutööde jaotus peaks jääma peresiseseks lahenduseks, sinna pole vaja naiskomissare korda looma saata.
“Võrdõiguslikkus on oluline küsimus nii Euroopa Liidus tervikuna kui ka liikmesriikides, samuti Eestis. Samas näeme, et Eesti edu võrdõiguslikkuse saavutamisel on tagasihoidlik, et mitte öelda liialt tagasihoidlik,” lisas Kaljurand.
Kui võtta statistikaameti andmeid, siis on palgalõhe kasvanud just poliitoravate, sotside ja “kahesajatajate” valitsedes – Statistikaameti analüütiku Liina Kuusiku sõnul vähenes palgalõhe Eestis alates 2013. aastast kuni 2021. aastani 9,9 protsendipunkti, kuid 2022. aastal kasvas lõhe 2,8 protsendipunkti võrra. Tõenäoliselt toimus kasv valitsuse laastava majanduspoliitika tõttu, mis tabas valusamalt valdkondi, kus töötavad peamiselt naised.
ERR kirjutab oma uudises näite, mis võib palju selgitada. “Ettevõtjad ütlevad, et palgaerinevus tuleneb töö erinevusest ning täpselt sama tööd tegevad naised ja mehed saavad ka sama suurt tasu.
Logistika Plussi ladudes vuravad tõstukitel ringi mehed, kuid ka naisi on kaupu komplekteerimas. Meeste ülekaal on siin napp. Palk aga võrdne.
“Kui me võtame näiteks tükitöö, siis tariif on kõikidel sama, nii meestel kui naistel, aga kui naised komplekteerivad näiteks rohkem tükke, siis saavadki rohkem palka. Nii lihtne see ongi,” rääkis Logistika Plussi peadirektor Toomas Orutar. Samuti töötavad ettevõtte kontoris pigem naised, kes saavad kõrgemat palka kui laotöölised.”
Tõenäoliselt on palgavaheprobleemid tekkinud majanduslikul baasil ja Eestis ei ole mingit pahatahtlikku naiste diskrimineerimist töö- ja palgaturul. Ainult marinakaljurannad tahavad naisi barrikaadidele tõsta, et revolutsioon ei hääbuks. Ja mõistagi on põhjuseks eesseisvad Euroopa Parlamendi valimised.
Sooline palgalõhe on kahtlemata mingil moel olemas, aga ainult revolutsionäärid näevad seal ekspluateerimist.
Uued Uudised